Ograniczenie dotacji z programu Czyste Powietrze tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów - to jedne ze zmian, jakie zaczną obowiązywać w kwietniu.
W piątek na stronie internetowej programu Czyste Powietrze poinformowano o zmianach wprowadzanych w kwietniu w programie.
Zmiany w Czystym Powietrzu
Zgodnie z opublikowaną informacją wprowadzony zostanie obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Oznacza to, że tylko do takich urządzeń wpisanych na listę będzie można otrzymać dotację z programu Czyste Powietrze.
Kolejną zmianą będzie ograniczenie możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu - chodzi o najwyższy możliwy poziom dofinansowania. Wyjaśniono, że jeśli raz skorzysta on z takiej pomocy, to będzie mógł on wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach pierwszej części programu (podstawowy poziom dofinansowania). W takim przypadku dotacja będzie niższa.
Zmiany wejdą w życie 22 kwietnia, a 13 czerwca 2024 r. zakończy się okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych.
Fala pomp z Azji
Pod koniec lutego 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął decyzję w sprawie zmian w Czystym Powietrzu, które dotyczyły dofinansowania pomp ciepła. Eksperci oraz branża wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele urządzeń wyprodukowanych w Azji, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września ub.r. NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.
Branża wskazywała ponadto, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.
ZUM, czyli lista zielonych urządzeń i materiałów, prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.
Przez ponad pięć lat działania Czystego Powietrza w ramach programu podpisano niemal 700 tysięcy umów o dofinansowanie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock