W najbliższą niedzielę 21 czerwca obowiązuje zakaz handlu. Rząd nie rozważa zawieszenia ograniczenia, o czym mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier Jadwiga Emilewicz była pytana na piątkowej konferencji, czy rząd planuje chociażby czasowe przywrócenie handlu w niedziele. - Dziś nie rozważamy takiego scenariusza - odpowiedziała szefowa MR. Emilewicz zaznaczyła, że poziom konsumpcji, jaki osiągamy dziś jest porównywalny z tym, jaki mieliśmy na początku roku - przed pandemią. Przyznała, że wielu przedstawicieli środowisk handlu wnosi o zniesienie ograniczenia zakazu handlu w niedziele. - Dziś nie widzimy takiej potrzeby, takiej konieczności, ale oczywiście analizujemy na bieżąco rynek - wskazała wicepremier.
Na potrzebę zawieszenia zakazu zwróciła uwagę także Rada Przedsiębiorczości. "Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty, jest dziś na wagę złota" - mogliśmy przeczytać w apelu do rządu.
Ponadto na potrzebę zawieszenia zakazu handlu w niedziele zwracała uwagę prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz.
Zakaz handlu w niedziele
W najbliższą niedzielę 21 czerwca sklepy będą zamknięte. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.
Zgodnie z przepisami do końca 2020 roku handlować będzie można jeszcze w cztery niedziele: w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Najbliższa niedziela bez zakazu wypada 28 czerwca.
Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
Zasady bezpieczeństwa
Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w sklepach w związku z epidemią COVID-19. W placówkach jest obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego. Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.
W placówkach jest także obowiązek noszenia podczas zakupu towarów lub usług rękawiczek jednorazowych. Obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia.
Sklepy nadal mają obowiązek zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Placówki w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, muszą dokonać dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock