Popularna sieć sklepów sprzedana. "Największe przejęcie w historii polskiego handlu"

Z kraju

TVN24 BiSŻabka sprzedana

Sieć Żabka Polska, posiadająca na rynku ok. 4,5 tys. sklepów pod markami: Żabka i Freshmarket została sprzedana. Kupił ją od Mid Europa Partners fundusz CVC Capital Partners. Nie podano wartości transakcji. Media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro, zaś z informacji firm można wnioskować, że wartość ta osiągnęła ok. 1,1 mld euro.

Finalizacja transakcji uzależniona jest od uzyskania zgody organu antymonopolowego. Fundusz Mid Europa Partners w swoim komunikacie prasowym podał, że zakończenie przewidziane jest na drugi kwartał 2017 roku.

"Największa transakcja"

"Sprzedaż Żabki jest największą transakcją w historii polskiego rynku handlu detalicznego i zarazem największą transakcją wyjścia z inwestycji funduszu private equity w Polsce. Wraz z wcześniejszą transakcją sprzedaży Alpha Medical ogłoszoną na początku lutego, Mid Europa Partners przewiduje zwrot około 1,1 miliarda euro do swoich inwestorów w drugim kwartale 2017 roku" - podał Mid Europa w komunikacie. Mid Europa kupił Żabkę w 2011 roku od Penta Investments za ok. 400 mln euro. "Od momentu nabycia spółki przez fundusz, znacząco zwiększyliśmy tempo wzrostu, otwierając ponad 500 sklepów rocznie, dwukrotnie zwiększyliśmy wielkość sieci, potroiliśmy jej przychody i prawie czterokrotnie zwiększyliśmy wartość EBITDA. Wśród naszych kluczowych inicjatyw znalazły się: wzmocnienie relacji i współpracy z franczyzobiorcami, a także wprowadzenie strategii zorientowanej na klienta oraz zaspokojenie jego zmieniających się potrzeb" - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Padusiński, partner w Mid Europa Partners. Żabka Polska jest liderem rynku sieci sklepów typu convenience, działającym pod markami: Żabka i Freshmarket. Posiada ponad 4,5 tys. sklepów. Spółka powstała w 1998 r. Rolę doradców MEP przy transakcji pełnili: JP Morgan, White & Case, CMS Cameron McKenna, Ernst & Young, OC&C, Beragua oraz ERM. Z kolei CVC podało, że jej doradcami przy przejęciu byli: Greenberg Traurig, PwC, Pekao, UBS, Bain i McKinsey, a finansowania udzieliły banki: ING, Pekao i Unicredit.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: biuro prasowe Żabka