"Trwa groźna kampania mailowa". Nowe ostrzeżenie

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony
Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfonyTVN24
wideo 2/6
TVN24Oszustwa. Ekspert o atakach cyberprzestępców na smartfony

CERT Polska ostrzega przed nowymi działaniami cyberprzestępców. "Trwa groźna kampania mailowa" - poinformowano we wpisie w mediach społecznościowych.

Zespół CERT Polska opublikował ostrzeżenie w poniedziałek na swoich kontach w mediach społecznościowych. "Ostrzegamy, trwa groźna kampania mailowa. Oszuści proszą o przesłanie oferty dla zamówienia rzekomo znajdującego się w załączniku" - czytamy.

Oprogramowanie GuLoader w załączniku

Przedstawiciele zespołu wyjaśnili, że w rzeczywistości w załączniku znajduje się złośliwe oprogramowanie GuLoader.

Jak mogliśmy przeczytać w niedawnym ostrzeżeniu zamieszczonym na rządowych stronach, GuLoader to złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest pobranie malware na komputer ofiary. "Może być to złośliwe oprogramowanie wykradające dane z przeglądarek - hasła, loginy, czy nawet oprogramowanie dające zdalny dostęp atakującemu do urządzenia ofiary" - wyjaśniono.

"GuLoader jest takim typem oprogramowania, które bez problemu omija zainstalowanego na komputerze antywirusa i instaluje kolejne złośliwe oprogramowanie. GuLoader jest w Polsce najczęściej wykrywanym oprogramowaniem typu malware downloader" - dodano.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości