Z kraju

"Na gorącym uczynku". CBA zatrzymało trzy osoby

Z kraju

Rzecznik: CBA zatrzymało 3 osoby podejrzewane o korupcjętvn24
wideo 2/4

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby podejrzane o korupcję. Wśród nich jest podkarpacki przedsiębiorca i dwóch pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police - poinformowało CBA w komunikacie.

CBA podało, że funkcjonariusze ze Szczecina w wyniku "operacji specjalnej" zatrzymali podkarpackiego przedsiębiorcę.

"Mężczyznę zatrzymano na gorącym uczynku złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej, w jego biurze w Jaśle. Ustalenia CBA wskazują, że biznesmen próbował namówić pracownika Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. do zawarcia niekorzystnego kontraktu na dostawę składników niezbędnych do produkcji nawozów dla chemicznego potentata" - czytamy w komunikacie.

Zarzuty

Zatrzymany przedsiębiorca został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszał zarzut tak zwanej korupcji menadżerskiej. Ponadto agenci CBA zatrzymali także dwóch pracowników Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, którzy - jak wskazano - brali udział w procederze.

- Po ogłoszeniu zarzutów te osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów, dzięki czemu możliwe było zastosowanie środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym. Prokurator nie występował (...) do sądu o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania - powiedział w rozmowie z TVN24 Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Ustalenia szczecińskich śledczych wskazują, że korupcyjny proceder trwał od kilku lat i spowodował straty w wysokości co najmniej 10 mln zł.

Śledztwo trwa

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi wielowątkowe śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Grupie Azoty Zakłady Chemiczne Police. Postępowanie dotyczy między innymi decyzji o inwestycji - zakupie spółki, która miała zajmować się eksploatacją kopalni odkrywkowej fosforytów w Senegalu, wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach Zakładom Chemicznym Police, przestępstw przeciwko istotnym polskim interesom gospodarczym oraz utrudniania postępowania karnego. W czerwcu 2017 roku agenci CBA zatrzymali w tej sprawie 10 osób w tym byłego prezesa, byłych członków zarządu i byłych dyrektorów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz kooperujących biznesmenów. Według ustaleń śledczych zatrzymani przez CBA brali udział decyzjach, które wyrządziły szkodę majątkową wielkich rozmiarów Grupie Azoty Zakładom Chemicznym Police. Według śledczych, przez działalność byłych członków zarządu, a także osób pełniących kierownicze stanowiska oraz przedstawicieli różnych spółek współpracujących z zakładami, spółka straciła co najmniej 30 mln zł i została bezpośrednio narażona na stratę kolejnych 2,5 mln zł.

Kolejne zatrzymania

Z kolei w maju 2018 roku w związku ze śledztwem polickim CBA zatrzymało czterech pracowników i jednego klienta kancelarii doradztwa podatkowego Adwokat, radca prawny i prezes spółki usłyszeli zarzuty udzielenia pomocy w wyrządzeniu spółce African Investment Group S.A. szkody majątkowej w wysokości 6 milionów dolarów tj. ponad 22 milionów złotych. Zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy, w kwocie blisko pół miliona dolarów tj. ponad 1 miliona 700 tysięcy złotych usłyszeli adwokat i prezes spółki – poinformowała szczecińska Prokuratura Regionalna. Prokuratura Regionalna w Szczecinie od 2 sierpnia ubiegłego roku prowadzi śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich orzekających w sprawie nieprawidłowości w polickich zakładach chemicznych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - @CBAgovPL