Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat budownictwa mieszkaniowego w Polsce oraz dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Okazuje się, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku oddano do użytku mniej mieszkań niż przed rokiem. Produkcja budowlano-montażowa za to urosła, zarówno rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca.
Produkcja budowlano-montażowa w lutym 2023 r. wzrosła o 6,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,6 proc.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej rdr o 1,1 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrostu o 4,0 proc.
Budownictwo w okresie styczeń - luty 2023 r.
W dwóch pierwszych miesiącach 2023 roku oddano do użytkowania mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.
Według wstępnych danych, w okresie styczeń- luty 2023 roku oddano do użytkowania 34,1 tys. mieszkań, tj. 2,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2022. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 18,8 tys. mieszkań – o 2,4 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni – 14,8 tys. mieszkań, tj. o 1,7 proc. mniej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,7 proc. ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 0,5 tys. mieszkań (wobec 0,8 tys. przed rokiem).
Powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych wyniosła 3,3 mln m2, czyli o 3,5% mniej niż przed rokiem, a przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 96,5 m2.
Dynamika produkcji budowlano-montażowej
GUS podał także najnowsze dane na temat produkcji budowlano-montażowej.
Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób w lutym 2023 r. była wyższa o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 21,2 proc.) oraz wyższa o 10,6 proc. w stosunku do stycznia br. roku (przed rokiem wzrost o 5,8 proc.).
Sytuacja w budownictwie - opinie analityków
"W lutym sektor budowlany przyspieszył – dynamika roczna 6,6 proc. rdr vs 2,4 proc. rdr w styczniu. Głównym sprawcą pozytywnej niespodzianki jest segment inżynierii lądowej – podejrzewamy tu efekty prac nad drogami i autostradami w ramach finalizacji projektów z poprzedniej perspektywy UE" - napisali analitycy PKO.
Perspektywy dla inżynierii lądowej pozostają jednak słabe – poprawa nastąpi wraz z uruchomieniem nowej perspektywy i KPO. Segment budowy budynków radzi sobie słabo – to efekt podwyżek stóp procentowych i załamania strumienia kredytów hipotecznych.
Wskaźniki wyprzedzające rynku mieszkaniowego (pozwolenia na budowę i rozpoczynane budowy) nadal słabo - ponad 40 proc. w dół względem szczytów z 2021. Spada też liczba mieszkań oddawanych do użytkowania i mieszkań w budowie".
Według Marcina Klucznika z PIE "w kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania umiarkowanych wyników w budownictwie. Najsłabszą koniunkturę będziemy obserwować w budowie domów". Jego zdaniem to efekt wysokich stóp procentowych i zamrożenia rynku kredytów hipotecznych – GUS wskazuje, że liczba pozwoleń na nową budowę spadła w styczniu o 32,5 proc. rdr. "Wzrost inwestycji publicznych oraz prefinansowanie wydatków z KPO przełożą się jednak na lepsze wyniki w budownictwie infrastrukturalnym" - napisał w komentarzu.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA