Powstanie "dużo większy i bardziej konkurencyjny bank". Jest umowa

Z kraju

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym tvn24bis
wideo 2/5

Bank Millennium i Societe Generale podpisały w poniedziałek umowę dotyczącą zakupu Euro Banku przez Bank Millennium. Zgodnie z planem transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 roku - poinformowano w komunikacie.

- Zawarta umowa zakupu rozwijającego się z sukcesem Euro Banku to dla nas przełomowa decyzja i bardzo się cieszę, że mogę ją dzisiaj ogłosić - powiedział, cytowany w komunikacie, Joao Bras Jorge, prezes zarządu Banku Millennium.

- Jestem przekonany, że transakcja znacząco zwiększy zysk i skalę działania Banku Millennium oraz sprawi, że staniemy się wiodącym kredytodawcą zaspokajającym potrzeby pożyczkowe Polaków. Istotny jest również fakt, że bank zrealizuje tę transakcję bez podwyższania kapitału własnego - wtórował Fernando Bicho, wiceprezes zarządu Banku Millennium.

Bank Millennium przejmie Euro Bank

Jak poinformowano w komunikacie, przedmiotem transakcji jest nabycie przez Bank Millennium około 99,79 procent akcji Euro Banku za cenę referencyjną wynoszącą 1,8 miliarda złotych. Ostateczna cena nabycia zostanie skorygowana o zmianę wartości księgowej Euro Banku na dzień zamknięcia transakcji.

Zgodnie z planem transakcja zostanie zamknięta w drugim kwartale 2019 roku, po uzyskaniu wymaganej zgody KNF i UOKiK, po czym nastąpi fuzja prawna obu banków.

Połączenie operacyjne Banku Millennium i Euro Banku planowane jest zaś na czwarty kwartał 2019 roku.

Dzięki planowanej fuzji - jak czytamy w komunikacie - powstanie dużo większy i bardziej konkurencyjny bank, zajmujący siódme miejsce na rynku pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów, ze szczególnie silną pozycją w obszarze kredytów konsumenckich.

Po transakcji Bank Millennium zyska także 1,4 miliona nowych klientów. W efekcie pozwoli to bankowi osiągnąć szóstą pozycję pod względem liczby klientów detalicznych w Polsce.

Rozmowy o połączeniu

To nie pierwsze rozmowy na temat fuzji na rynku bankowym w Polsce w ostatnich miesiącach.

W sierpniu Getin Noble Bank i Idea Bank rozpoczęły współpracę przy analizie i przygotowaniu rozważanego połączenia. Banki podały, że jeżeli wyniki analiz pokażą, iż połączenie jest zasadne, banki mają określić wstępne warunki tego procesu oraz zasady współpracy przy jego przygotowywaniu.

Na początku sierpnia od negocjacji w sprawie połączenia odstąpiły zaś Bank Pekao i Alior Bank.

Największe banki w Polsce

Jak wynika z przedstawionych przez banki raportów za 2017 rok, największe aktywa (podstawowy wskaźnik oceniający wielkość banku) na koniec ubiegłego roku zgromadził PKO Bank Polski - 277 mld 784 mln zł. Jest to niezmienny lider pod tym względem.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 182 mld 77 mln zł. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Bankowi Zachodniemu WBK. Bank zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 132 mld 863 mln zł. Tuż za podium uplasował się mBank z sumą aktywów wynoszącą ponad 124 mld 569 mln zł.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock