Z Lotniska Chopina nad morze. Europejski przewoźnik uruchomi nowe połączenia

Z kraju

Ireneusz Merchel o budowie Kolei Dużych PrędkościTVN24 BiS
wideo 2/4

Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek Arriva RP o przyznanie otwartego dostępu na trasie krajowej Wejherowo - Warszawa Lotnisko Chopina - Wejherowo - poinformowano w środowym komunikacie.

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, Arriva RP deklaruje gotowość uruchomienia połączenia na trasie Gdynia Główna - Warszawa Zachodnia od 10 grudnia 2018 roku. Natomiast od 13 grudnia 2020 roku na trasie Wejherowo - Warszawa Lotnisko Chopina.

Wniosek o otwarty dostęp do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął 18 grudnia 2017 roku.

"W związku z otrzymaniem od Arriva wniosku o przyznanie otwartego dostępu została wszczęta stosowna procedura przewidziana rozporządzeniem" - czytamy.

Ewentualna decyzja prezesa UTK o przyznaniu otwartego dostępu uprawnia do wykonywania krajowych kolejowych przewozów pasażerskich. "Niemniej jednak w celu skorzystania z tego uprawnienia konieczne jest złożenie do zarządcy wniosku o przydzielenie zdolności przepustowej na trasie objętej decyzją Prezesa UTK oraz podpisanie umowy o przydzielenie zdolności przepustowej" - wskazano na stronie urzędu. Chodzi między innymi o uzgodnienie rozkładu jazdy pociągów.

O firmie

Spółka Arriva RP jest częścią grupy Arriva, należącej do Deutsche Bahn. To pierwszy prywatny pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce.

Terenem działalności przewoźnika są linie kolejowe województwa kujawsko-pomorskiego, a częściowo także województw pomorskiego i mazowieckiego. Arriva dowozi podróżnych do dużych ośrodków miejskich takich jak Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz.

Arriva podkreśla na swojej stronie, że jest wiodącym ogólnoeuropejskim operatorem na rynku usług transportowych, zatrudniającym około 54 500 pracowników i prowadzącym działalność w 14 krajach Europy. Działając w Czechach, Danii, Węgrzech, we Włoszech, Holandii, Polsce, Portugalii, Słowacji, w Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii Arriva realizuje każdego roku ponad 2,2 miliarda przewozów pasażerskich.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna / Wikipedia | Bardrock