Z kraju

Resort rozwoju widzi wzrost bliski 3 proc. "Spowolnienie tymczasowe”

Z kraju

ShutterstockW latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc.

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

- Wzrost PKB w 2016 powinien być bliski 3 proc. - powiedziała Piątkowska podczas poniedziałkowej prezentacji raportu, zorganizowanej przez NBP oraz BŚ.

Spowolnienie

Dodała, że spowolnienie w gospodarce jest tymczasowe, a popyt krajowy nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu, wspierany przez dobrą sytuację na rynku pracy i pozytywne nastroje konsumentów. Piątkowska powiedziała też, że w kolejnych kwartałach należy się spodziewać wzrostu inwestycji. W zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Banku Światowego przypomniano wcześniejsze prognozy banku zakładające, że w 2016 roku PKB Polski zyskał 2,5 proc., a w 2017 r. wzrost przyspieszy do 3,1 proc.

Będzie lepiej

Zgodnie z przewidywaniami BŚ, w latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną. Bank Światowy zastrzega jednocześnie, że obecne prognozy są obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie.

PKB wzrósł w III kwartale o 2,5 proc. Zobacz materiał wideo:

PKB wzrósł w III kwartale o 2,5 proc.

Autor: msz//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock