Niemiecka sieć wycofuje produkty ze sprzedaży. Jest deklaracja

Z kraju

Francja bez jaj z chowu klatkowego. Będzie zakaz sprzedażyTVN24BiS /
wideo 2/3

Sieć Aldi zobowiązała się do wycofania z oferty sieci jaj pochodzących z chowu klatkowego. Produkty mają zniknąć ze sklepowych półek do końca 2025 roku.

"Jesteśmy nastawieni na szeroki dialog z producentami, wierzymy, że w Polsce ten cel uda nam się osiągnąć w zakładanym terminie, być może wcześniej" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, Justyna Radwańska, Manager do spraw Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa Aldi Polska.

Jak wskazała, jaja klatkowe całkowicie wycofano już ze sprzedaży w niemieckich i belgijskich sklepach należących do sieci.

Przedstawiciele Aldi już wcześniej zapowiadali wycofanie ze sprzedaży w Polsce jaj pochodzących z chowu klatkowego, ale wówczas była tylko mowa o jajach pochodzących od zewnętrznych dostawców. Wtorkowa deklaracja dotyczy także produktów marek własnych sieci.

Inne sieci

W połowie września informowaliśmy, że na podobny krok zdecydowała się Biedronka.

Na całkowitą rezygnację z wykorzystywania jajek "trójek" zdecydował się też Lidl. Firma zobowiązała się do 2025 roku całkowicie zrezygnować z pozyskiwania jaj z chowu klatkowego i dostarczania ich do sklepów na całym świecie (sieć działa w 30 krajach).

O całkowitej rezygnacji z wykorzystywania jajek "trójek" informowały również między innymi Auchan, Tesco, Kaufland, Carrefour oraz Netto Maxima Grupe, do której należy sieć Stokrotka.

Jaja, których numer seryjny rozpoczyna się od cyfry "3", należą do najpopularniejszych na rynku, ponieważ są tańsze niż jajka z cyfrą "0", czyli z chowu ekologicznego.

Symbole

Przy zakupie jaj, warto pamiętać, że na każdym z nich znajduje się kod. Przykładowa kolejność liter "X-YY-ZZZZZZZZ". Informacja "X" w postaci cyfry określa metodę chowu: 0 – ekologiczny, 1 – wolny wybieg, 2 – ściółkowy, 3 - klatkowy. Następnie kod "YY" symbolizuje kraj pochodzenia jaja, w naszym kraju będzie to PL. "ZZZZZZZZ" – to weterynaryjny numer, pozwalający zidentyfikować producenta. Na ten numer składają się po dwie cyfry: kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności, kod firmy w powiecie.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock