Tak Musk kupował Twittera. Wśród inwestorów fundusz zatrudniający synów rosyjskich oligarchów 

Źródło:
The Washington Post/EU Today
Elon Musk przeprowadził wywiad z Donaldem Trumpem
Elon Musk przeprowadził wywiad z Donaldem Trumpem TVN24
wideo 2/4
Elon Musk przeprowadził wywiad z Donaldem Trumpem TVN24

Fundusz inwestycyjny powiązany z synami rosyjskich oligarchów Petra Avena i Wadima Moszkowicza pomógł Elonowi Muskowi w przejęciu Twittera (obecnie platforma X). Informacje te ujrzały światło dzienne po wyroku kalifornijskiego sądu, który nakazał ujawnienie listy akcjonariuszy powiązanych z X Holdings Corp.

W 2022 roku Musk sfinalizował zakup Twittera za oszałamiającą kwotę 44 miliardów dolarów, przy wsparciu różnych instytucji finansowych, banków i funduszy. Wśród inwestorów zidentyfikowanych na podstawie sądowego nakazu firma venture capital 8VC wyróżnia się jako jeden ze 100 największych sponsorów przejęcia.

Wśród akcjonariuszy wymienionych w dokumencie znajdują się najsłynniejsi inwestorzy i przedsiębiorcy z Doliny Krzemowej, a także fundusz powiązany z Seanem "Diddym" Combsem. We wniosku wymieniono prawie 100 podmiotów posiadających udziały w X, choć jak zauważa "The Washington Post" wydaje się, że wiele z nich reprezentuje różne fundusze kontrolowane przez tę samą firmę lub osobę. Inni inwestorzy to firma venture capital Andreessen Horowitz, saudyjski książę Alwaleed bin Talal al Saud, założyciel Twittera i były dyrektor generalny Jack Dorsey, a także 8VC.

W amerykańskim funduszu 8VC zatrudnieni są synowie rosyjskich oligarchów Petra Avena i Wadima Moszkowicza. Obaj objęci są zachodnimi sankcjami ze względu na powiązania z elitą polityczną Rosji. Według "Forbesa" 8VC inwestuje w spółki realizujące kontrakty dla Departamentu Obrony USA i NATO.

Czytaj także: X zamyka biuro w wielkim kraju. Decyzja Muska "ze skutkiem natychmiastowym"

Rosyjscy oligarchowie i ich synowie

Jak wskazuje portal EUToday.net Wadim Moszkowicz i Petr Aven to wybitne postacie na rosyjskim krajobrazie biznesowym i politycznym. Pierwszy dorobił się fortuny w rosyjskim sektorze rolniczym, zakładając Rusagro, jedną z największych firm agrobiznesu w kraju. W latach 2006–2014 zasiadał także w Radzie Federacji, izbie wyższej rosyjskiego parlamentu. Jednak jego powiązania z rządem rosyjskim sprawiły, że stał się celem sankcji Unii Europejskiej, nałożonych w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Petr Aven, kolejny prominentny oligarcha, jest prezesem Alfa Group, jednego z największych rosyjskich konsorcjów finansowo-przemysłowych. Podobnie jak Moszkowicz, Aven stał się celem zachodnich sankcji ze względu na jego bliskie stosunki z Kremlem.

Ich synowie, Jack Moszkowicz i Denis Aven, odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych, pracując dla 8VC pomimo powiązań ich ojców z rosyjską elitą. Według "Forbesa" Jack dołączył do funduszu venture capital w 2018 r., po czym w 2024 r. uzyskał stały pobyt w USA. Denisdołączył do funduszu w 2022 r., po początkowych trudnościach w zapewnieniu zatrudnienia w związku z umieszczeniem jego ojca na zachodnich listach sankcyjnych.

"Umiejętności zawodowe, a nie więzy rodzinne"

Joe Lonsdale, założyciel 8VC, bronił swojej decyzji o zatrudnieniu zarówno Moszkowicza, jak i Avena, podkreślając, że zostali oni zatrudnieni na podstawie umiejętności zawodowych, a nie więzi rodzinnych. Lonsdale stwierdził, że pomimo kontrowersyjnego pochodzenia ich ojców, ani Jack, ani Denis nie są zaangażowani w biznesy ani sprawy polityczne ich ojców w Rosji.

Lonsdale rozwinął tę kwestię w poście na X (dawniej Twitterze), wyjaśniając, że Jack Moszkowicz nie był zaangażowany w imperium rolnicze swojego ojca. Zasugerował, że nawet oligarchowie w Rosji muszą czasami wchodzić w interakcje z władzą, niezależnie od osobistych poglądów, ze względu na charakter prowadzenia interesów w kraju.

Odniósł się także do kontrowersji wokół zatrudnienia Denisa Avena, ujawniając, że Denis początkowo planował pracę w prywatnej firmie, ale firma ta wycofała swoją ofertę po odkryciu, że jego ojciec podlega sankcjom. Lonsdale, po konsultacji ze swoimi mentorami i zastanowieniu się nad swoją długoterminową relacją z Jackiem, zdecydował się zatrudnić Denisa.

Broniąc swoich praktyk zatrudniania, Lonsdale określił Jacka Moszkowicza jako "supergwiazdę" i wyraził także wiarę w umiejętności Denisa. Zdaniem Lonsdale’a obaj młodzi mężczyźni zbudowali swoje kariery niezależnie od kontrowersyjnego dziedzictwa swoich ojców w Rosji.

"Ludzie mają prawo wiedzieć"

Prawnicy organizacji non-profit Reporters Committee for Freedom of the Press złożyli w lipcu wniosek do sądu o ujawnienie akt w imieniu niezależnego dziennikarza technologicznego Jacoba Silvermana.

Katie Townsend, dyrektor prawna Reporters Committee, stwierdziła w oświadczeniu, że orzeczenie sądu potwierdza "interes ogółu społeczeństwa w wiedzy o tym, kto jest właścicielem X". We wcześniejszym wpisie na blogu po złożeniu wniosku o ujawnienie akt Silverman napisał, że "ludzie mają prawo wiedzieć, kto jest właścicielem firmy odgrywającej tak znaczącą rolę w kształtowaniu dyskursu publicznego, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie".

Zaangażowanie 8VC w przejęcie Twittera przez Elona Muska wzbudziło zainteresowanie ze względu na rosnącą kontrolę rosyjskich wpływów na rynkach światowych. W świetle zachodnich sankcji, których celem jest izolacja rosyjskich elit i ograniczenie ich dostępu do zachodnich sieci finansowych, obecność synów Avena i Moszkowicza w dużej amerykańskiej firmie inwestycyjnej rodzi pytania natury etycznej i geopolitycznej.

To nowe odkrycie na temat wsparcia finansowego powiązanego z Rosją dodaje kolejny poziom złożoności, zwłaszcza, że kraje zachodnie starają się ograniczać władzę i wpływy rosyjskich oligarchów.

Sytuacja w X

Pod przywództwem Muska portal X przeszedł sporo zmian i istnieją przesłanki wskazujące na to, że sporo z nich mogło spowodować utratę wartości udziałów. Jednocześnie nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ X nie publikuje regularnie danych finansowych.

Musk uruchomił nowe opcje subskrypcji i chatbota AI, ale także dokonał głębokich cięć kadrowych i zmian w zasadach dotyczących treści, które zdaniem ekspertów sprawiły, że na platformie pojawia się więcej "niesmacznych" treści, które mogą odstraszyć użytkowników i reklamodawców.

"The Washington Post" wskazuje, że Fidelity Investments (korporacja świadcząca usługi finansowe, zarządza m.in. dużą grupą funduszy inwestycyjnych) w styczniowym raporcie poinformowała, że jeden z jej funduszy inwestycyjnych, który w 2022 r. wyceniał swoje udziały w spółce X na prawie 20 mln dolarów, obecnie ocenił ich wartość na znacznie niższym poziomie - 5,6 mln dolarów.

W zeszłym miesiącu Elon Musk publicznie udzielił wsparcia Donaldowi Trumpowi.PAP/EPA

Czytaj także: Donald Trump zapowiada propozycję stanowiska w Białym Domu lub w rządzie dla Elona Muska

W ostatnich tygodniach Musk wykorzystał wybory prezydenckie jako sposób na przyciągnięcie większej liczby użytkowników na platformę i stwierdził w zeszłym tygodniu, że liczba pobrań aplikacji X osiągnęła "najwyższy poziom w historii". Musk, który w zeszłym miesiącu poparł byłego prezydenta Donalda Trumpa, zabiegał o prawicową publiczność na platformie, co wzbudziło w USA obawy o to, jak będzie ona kształtować dyskurs online przed wyborami.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: The Washington Post/EU Today

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET