Producent prestiżowych aut wkracza do Polski. Ile za to zapłacimy?

W nowej fabryce produkowane będą silniki benzynowe i wysokoprężnePixabay | CC0 Public Domain

- Trwają uzgodnienia, których wyniki będą znane na przełomie czerwca i lipca. Wtedy będzie można oficjalnie orzec, jaki będzie poziom naszego zaangażowania w inwestycje Daimlera w Polsce - dowiedział się portal tvn24bis.pl. - Mogę tylko zapewnić, że naszym warunkiem w negocjacjach jest wykorzystanie technologii innowacyjnych. Nie będzie to jedynie montowanie śrubek czy siedzenie przy maszynie - mówiła rzeczniczka Ministerstwa Rozwoju Marta Lau.

Ministerstwo Rozwoju po ogłoszeniu oficjalnej decyzji w sprawie półmiliardowej inwestycji Daimlera w Jaworze wydało specjalny komunikat, w którym czytamy m.in.: "W nowej fabryce produkowane będą najnowocześniejsze silniki benzynowe i wysokoprężne spełniające najwyższe wymogi środowiskowe. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Realizacja projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd".

Wciąż jednak nie wiadomo, co kryje się za sformułowaniem "pomoc publiczna". Ministerstwo Rozwoju nie komentuje także, czy wsparcie będzie miało dodatkowo charakter pozafinansowy - np. przez ulgi podatkowe.

Mateusz Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami 4 maja br. przekonywał, że w każdej tego typu inwestycji pojawia się taki element, jak wsparcie państwa. - Może dotyczyć np. braku opodatkowania w przypadku specjalnej strefy ekonomicznej i to tutaj będzie miało miejsce - powiedział.

Kluczowe kryteria?

Dodał, że pomoc publiczna nie była jednak tym elementem, którym Polska konkurowała z innymi krajami o inwestycję. - Konkurowaliśmy wykwalifikowaną kadrą, naszymi obietnicami dotyczącymi szkolnictwa zawodowego. Krótko mówiąc, ludzie są najważniejsi, również dla takiego inwestora jak Mercedes - zaznaczył.

Podkreślił, że Polski udział w tej inwestycji jest jeszcze "kwestią ostatecznych uzgodnień".

Wyższa liga

W opinii Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która uczestniczyła w prowadzeniu negocjacji, ta inwestycja będzie miała duże znaczenie dla Dolnego Śląska.

"Inwestycja w Jaworze otwiera środkową część województwa dolnośląskiego na kolejnych inwestorów. Okoliczne powiaty, poza Legnicą, nie były do tej pory wybierane na lokalizację dużych inwestycji, a bezrobocie jest tu stosunkowo wysokie. Inwestycja Daimlera może być traktowana jako zapowiedź dalszego rozwoju gospodarczego regionu" - komentuje PAIiZ w korespondencji z tvn24bis.pl.

"Budowa zakładu stwarza również możliwości rozwoju szkolnictwa zawodowego w regionie. Dzięki inwestycji, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna trafia do wyższej ligi" - zaznacza agencja.

"Warunki ramowe"

Fabryka Daimlera ma powstać w Jaworze, ok. 70 km na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. Realizacja tych planów zależy jednak - jak zaznaczył Daimler - od "warunków ramowych", m.in. od pomocy publicznej, na którą liczy koncern.

W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest podstrefą Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak czytamy na stronie PAIiZ, tamtejszy teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 420 hektarów. Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, która przeznaczona jest do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Firma, która zdecyduje się na inwestycje w danej SSE, może liczyć na pomoc publiczną - m.in. na ulgi podatkowe. Z kolei korzyścią dla SSE jest m.in. zmniejszenie bezrobocia. W Polsce działa 14 takich stref, a ich obszar nie może przekroczyć 25 tys. hektarów.

Polskie ognisko motoryzacyjne

LSSE, na obszarze której ma powstać fabryka Daimlera, specjalizuje się w przemyśle motoryzacyjnym oraz metalowym, w którym kapitał niemiecki jest wiodący i wynosi 74 proc. To właśnie branża samochodowa zapewnia najwięcej miejsc pracy w tej strefie. Na potrzeby tej branży pracują następujące firmy: Sitech, Sanden, Faurecia oraz Volkswagen Motor Polska. Największa z nich - Sitech wytwarza komponenty dla takich marek jak VW, Audi, Skoda czy Seat. Agencja wymienia atuty lokalizacji LSSE. Dogodne połączenia drogowe, takie jak autostrady: A4, A8, A18 oraz drogi ekspresowe S3, S5 i S8, ale i międzynarodowa trasa kolejowa E30. Łatwo też o połączenia lotnicze, które są możliwe dzięki lotniskom we Wrocławiu, ale także Pradze i Dreźnie.

Jawor w centrum zainteresowania

O tym, jak znaczące może być wsparcie rządowe, przekonaliśmy się już przy okazji prowadzenia negocjacji z innym koncernem samochodowym.

Tą samą strefą ekonomiczną był zainteresowany w 2015 roku inny gigant motoryzacyjny. Indyjska grupa TATA, która produkuje m.in. brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover rozważała wybudowanie swojej fabryki na terenie DSAG-S3 Jawor. Polska przegrała rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.

Słowacki sąsiad atrakcyjniejszy

TATA ostatecznie podpisała list intencyjny w sprawie budowy nowej fabryki na Słowacji. Inwestycja ta miała być warta ok. 1 mld funtów, czyli 5,93 mld złotych. Na lokalizację fabryki wybrano czwarte co do wielkości miasto kraju, położone 100 kilometrów na wschód od Bratysławy - Nitrę.

Pomiędzy Daimlerem o Ministerstwem Rozwoju toczą się rozmowy na temat szczegółów inwestycji:

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay | CC0 Public Domain

Pozostałe wiadomości

Wiceprezydent USA J.D. Vance zabrał głos w sprawie czwartkowych spadków na Wall Street. Przekonywał, że jeden słaby dzień na giełdzie zostanie w przyszłości zamieniony na "kwitnącą giełdę przez długi czas", a cła przyczynią się do długotrwałego wzrostu gospodarczego.

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP