Bibliotekarzy, kasjerki, kucharzy zastąpią roboty. Dziesięć zawodów, które mogą zniknąć

W jakich zawodach ludzi zastąpią roboty?

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej zawodów nie wymaga obecności człowieka. Roboty i maszyny już teraz zastępują ludzi np. przy taśmach produkcyjnych w fabrykach. Pewne jest, że w przyszłości kolejne zawody będą wykonywane przez szybsze i nie potrzebujące przerw roboty.  
 

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie zbadali, które zawody są najbardziej narażone na automatyzację. Badacze określili współczynnik określający szansę na to, że w ciągu dekady lub dwóch w danym zawodzie człowieka zastąpi maszyna.

Oto dziesięć wybranych zawodów z wysokim prawdopodobieństwem zautomatyzowania:

1. Telemarketer - 99 proc. Już teraz rozmowa z telemarketerem coraz częściej przypomina pogawędkę z komputerem, który wygłasza nam odpowiednie formułki. Potencjalni klienci wybierają tylko poszczególnie ścieżki rozmowy, do których dopasowane są kolejne frazy i sformowania zmierzające do podpisania umowy. Zatem w przyszłości do rozmowy, z zainteresowanym ofertą klientem, z powodzeniem będzie mógł być wykorzystany automat.

2. Sprzedawca kredytów - 98 proc. Wraz z rozwojem internetu coraz więcej usług bankowych jest dostępnych w sieci. Wystarczy zalogować się na stronie naszego banku, aby zrobić przelew, założyć lokatę, czy wziąć szybką pożyczkę. Ten trend będzie się wzmacniał wraz z rosnącą liczbą osób, które korzystają z internetu, a także zaufaniem, że w sieci własne sprawy, także te finansowe możemy załatwić szybciej i równie bezpiecznie, jak w placówce banku.

3. Recepcjonistka - 96 proc. Większość czynności, które wykonuje recepcjonistka może bez większego problemu zastąpić inteligentny ekran, czy automat działający na zasadzie bankomatu, czy maszyny z batonikami. Wystarczy, że klient na ekranie wybierze jaki pokój wybiera, a następnie zapłaci za usługę zbliżając kartę do terminalu. Kluczyk (lub karta) do pokoju, po uiszczeniu opłaty, mogłaby wypadać do specjalnej szuflady niczym zamówiony w automacie batonik.

4. Pracownik elektrowni jądrowej - 95 proc. To zawód wysokiego ryzyka. Wiadomo, że długotrwała praca w takim miejscu, przez promieniowanie jest nie tylko niebezpieczna, ale i szkodliwa dla zdrowia. Więc im mniej ludzi pracuje w elektrowniach jądrowych, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej maszyn w takich miejscach sterowana jest zdalnie poprzez komputery. W przyszłości elektrownie mają być odwiedzane przez ludzi tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Tak, aby narażenie na szkodliwe promieniowanie było jak najniższe.

5. Kasjer w supermarkecie - 97 proc. Już teraz w niektórych sklepach, obok tradycyjnych obsługiwanych przez ludzi kas, stoją kasy samoobsługowe. Kasy, w których nie ma pracowników wprawdzie nie mogą się uśmiechać, ale z powodzeniem zapłacimy w nich za zakupy i dostaniemy dokładnie wyliczoną resztę. Obecnie samoobsługowe kasy pomagają rozładować kolejki. W przyszłości, gdy już klienci przyzwyczają się do nowego systemu mogą całkowicie wyeliminować zawód kasjera.

6. Ochroniarz - 84 proc. Żyjemy w świecie, gdzie niemal każde pomieszczenie z cennymi przedmiotami czy towarami jest monitowane całą dobę. Kamery obserwują też większość ulic w centrach miast. W takim świecie ochroniarze powoli stają się niepotrzebni. Nie tylko ze względu na wszechobecne kamery, ale także na coraz bardziej niezawodne systemy zabezpieczeń.

7. Kucharz w fast-foodzie - 94 proc. Produkcja hamburgera, czy hot-doga wymaga od kucharza zaledwie kilku ruchów. To proste czynności, które nie wymagają zbyt rozwiniętych umiejętności manualnych. Nic więc dziwnego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten zawód zostanie w przyszłości zupełnie zautomatyzowany. Jeśli dziś do automatu do kawy wystarczy wrzucić monetę, aby otrzymać gorący napój, tak za kilka czy kilkanaście lat być może maszyna włoży do bułki zagrzaną parówkę, a następnie poleje ją keczupem i musztardą. Realne? Bardzo.

8. Krawiec - 84 proc. Coraz więcej produktów, w tym głównie ubrań produkowanych jest sezonowo. Koszulki, czy buty szyte są tak, aby wytrzymały co najwyżej jeden sezon. Wszystko dlatego, aby w kolejnym podążający za modą klient kupił kolejną bluzkę z nowej kolekcji. Ubrania są dziś na tyle nietrwałe, że czasem wystarczy je wyprać, aby do niczego się nie nadawały. Wydaje się, że takim świecie krawiec miałby ręce pełne roboty. Jednak jego usługi są na tyle drogie, że bardziej opłacalne jest kupno nowego, modnego produktu niż naprawa starego.

9. Kurier - 94 proc. Już teraz coraz więcej zamówionych paczek odbieramy w specjalnych punktach, które wyrastają niemal przy każdym większym skrzyżowaniu. W przyszłości kurierzy będą rywalizować nie tylko z tym coraz bardziej popularnym systemem, ale także dronami. To właśnie małe latające maszyny mają jeszcze szybciej dostarczać przesyłki do adresatów. Wystarczy wspomnieć, że plany użycia dronów do takich celów ma choćby Amazon, czy niemiecki Deutsche Post DHL.

10. Bibliotekarz - 95 proc. Technologie zmieniają także biblioteki. W większości z nich książki możemy zamówić przez internet, a następnie tylko odebrać. Funkcja bibliotekarza powoli sprowadza się do osoby, która wyjmuje odpowiednią pozycję z półki i dostarcza w umówione miejsce. Wydaje się, że w przyszłości taką pracę bez problemu będą mogły wykonywać maszyny.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

Bank Japonii (BoJ) podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od czasu światowego kryzysu finansowego, do którego doszło w 2008 roku - przekazał portal stacji CNN.

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Podwyżka stóp procentowych. Ostatni raz były tak wysoko 17 lat temu

Źródło:
CNN

Reprezentujemy tylko węgierskie interesy i nie zamierzamy płacić za cudze wojny - podkreślił w mediach społecznościowych węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Wcześniej premier Donald Tusk napisał, że jeśli Viktor Orban zablokuje europejskie sankcje przeciw Rosji, to będzie jasne, że "gra w drużynie Putina".

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Szijjarto reaguje na słowa Tuska. "Agentowi Sorosa może być trudno to zrozumieć"

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Czy sklepy w niedzielę są otwarte? Tak, 26 stycznia przypada pierwsza w 2025 roku niedziela handlowa. Kolejna będzie dopiero za prawie trzy miesiące - 13 kwietnia.

Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy sklepy są dziś otwarte?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na placu Świętego Marka w Wenecji trwają prace konserwacyjne. Archeolodzy odkryli tam fragmenty muru budynku wzniesionego między VI a X wiekiem. Od soboty znalezisko można podziwiać zza ogrodzenia ustawionego na słynnym placu.

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Odkrycie w Wenecji. Ponad tysiąc lat temu było tam "castrum"

Źródło:
PAP

Najstarszy bank świata Monte dei Paschi di Siena złożył ofertę przejęcia większego rywala Mediobanca za 13,3 miliarda euro - podała Agencja Reutera. Dodała, że propozycja została pozytywnie przyjęta przez władze, ale wywołała spore zaskoczenie na rynku.

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

"Zaskakująca oferta" najstarszego banku świata

Źródło:
Reuters, AP, Bloomberg, CNBC

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP

W piątek z lotniska Katowice odleciał czarterowy samolot z ponad 500 pasażerami na pokładzie. Do La Romany w Dominikanie poleciało rekordowe 524 osób - przekazał rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Ponad pół tysiąca osób na pokładzie. Rekord na polskim lotnisku

Źródło:
PAP

Niemiecka gospodarka ma problemy z powodu wieloletnich zaniedbań oraz błędów popełnionych przy transformacji energetycznej - stwierdził ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Konrad Popławski. Jego zdaniem kryzys może osłabić rolę Niemiec w Unii Europejskiej (UE).

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Problemy gospodarcze Niemiec. "Szansa na podjęcie poważnych reform w UE"

Źródło:
PAP

Po pierwszym kwartale dolar będzie się osłabiał - stwierdził ekonomista PKO Banku Polskiego Mirosław Budzicki. Wyjaśnił też, jaki wpływ na amerykańską walutę ma i będzie mieć ponowne dojście do władzy przez Donalda Trumpa.

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Kurs dolara. "Sytuacja jest porównywalna z przełomem października i listopada"

Źródło:
PAP

Donald Trump chce amerykańskiej dominacji w badaniach nad sztuczną inteligencją (AI) - podkreśliła analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Aleksandra Wójtowicz. Wyjaśniła też, jakie decyzje w tej kwestii już podjął i jaki wpływ na politykę Waszyngtonu mogą mieć giganci technologiczni.

"Teraz te ramy zostały zniesione"

"Teraz te ramy zostały zniesione"

Źródło:
PAP

Palermo na Sycylii to włoska stolica "cyfrowych wędrowców", czyli pracowników zdalnych z całego świata oraz twórców startupów - wskazał dziennik "Corriere della Sera". Dodał, że w ostatnim czasie zamieszkało tam około tysiąca osób z USA, Niemiec i Polski.

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

"Efekt Silicon Valley" na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ogromna zmienność, spadek popytu i niepewność gospodarcza to czynniki kształtujące obraz branży motoryzacyjnej w ubiegłym roku. Były cięcia etatów, redukcja kosztów i próby ograniczenia ekspansji chińskich marek. W Polsce był to także czas kluczowych decyzji. Prysły marzenia o Izerze, pierwszym polskim elektryku. Jakie zmiany zaszły na rynku samochodowym i co nas czeka w przyszłości?

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Cięcia etatów, redukcje kosztów i koniec marzenia o milionie aut

Źródło:
tvn24.pl, Financial Times, Reuters, Rho Motion

Unia Metropolii Polskich oczekuje szczegółowego raportu od Poczty Polskiej na temat usterek i wad e-Doręczeń oraz sposobu ich rozwiązania - poinformował w piątek Sylwester Szczepaniak z UMP. Poczta Polska zapewniła, że co miesiąc przekazuje informacje do resortu cyfryzacji, a co tydzień - do Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Listy polecone z kłopotami. System "nie działa w pełni"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 24 stycznia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W Chorwacji odbył się w piątek ogólnokrajowy bojkot sklepów, supermarketów i stacji benzynowych. To odpowiedź obywateli na stały wzrost cen. Chorwacja jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej z najwyższą obecnie inflacją.

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Sklepy świecą pustkami. "Bojkotujemy wysokie ceny"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Decyzja Joe Bidena o wprowadzeniu przez USA ograniczenia eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji dla Polski jest rozczarowująca - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox Business.

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

"To będzie ze szkodą dla Polski". Prezydent o decyzji Joe Bidena

Źródło:
PAP

Niemcy mierzą się z rekordowym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Już 86 procent niemieckich firm zgłasza problemy ze znalezieniem rąk do pracy, wynika z raportu ManpowerGroup. Wskazano również, w których sektorach jest szczególnie źle.

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Tak źle jeszcze nie było. W Niemczech brakuje rąk do pracy

Źródło:
Tagesspiegel, Deutsche Welle

Zmiana sytuacji na rynkach ropy i walutowym sprzyjają obniżkom cen paliw w hurcie, rosną też szanse na spadek cen paliw na stacjach w ostatnich dniach stycznia - prognozuje Reflex. Z kolei zdaniem analityków e-petrol, na stacjach nie będzie na razie obniżek cen, ale tankujący benzynę mogą liczyć na zahamowanie podwyżek.

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

"Szansa na wyhamowanie podwyżek"

Źródło:
PAP

Pierwszym krokiem do jawności płac mają być informacje o widełkach wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. To główne założenie projektu, którym zajęli się w piątek posłowie. Jawność płac to narzędzie w walce z dyskryminacją ze względu na płeć - żeby przeciwdziałać nierównościom, trzeba najpierw o nich wiedzieć - powiedziała w piątek w Sejmie ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty.

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Więcej jawności w sprawie wynagrodzeń. "To narzędzie w walce z dyskryminacją"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przelew na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy wpłatę poprzez eSkarbonkę można odliczyć od podstawy opodatkowania - wyjaśnia redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Piotr Hanuszewski z KPMG. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych kwestiach.

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Czy wpłatę na WOŚP można odliczyć od podatku?

Źródło:
tvn24.pl