Bibliotekarzy, kasjerki, kucharzy zastąpią roboty. Dziesięć zawodów, które mogą zniknąć

W jakich zawodach ludzi zastąpią roboty?

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej zawodów nie wymaga obecności człowieka. Roboty i maszyny już teraz zastępują ludzi np. przy taśmach produkcyjnych w fabrykach. Pewne jest, że w przyszłości kolejne zawody będą wykonywane przez szybsze i nie potrzebujące przerw roboty.  
 

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie zbadali, które zawody są najbardziej narażone na automatyzację. Badacze określili współczynnik określający szansę na to, że w ciągu dekady lub dwóch w danym zawodzie człowieka zastąpi maszyna.

Oto dziesięć wybranych zawodów z wysokim prawdopodobieństwem zautomatyzowania:

1. Telemarketer - 99 proc. Już teraz rozmowa z telemarketerem coraz częściej przypomina pogawędkę z komputerem, który wygłasza nam odpowiednie formułki. Potencjalni klienci wybierają tylko poszczególnie ścieżki rozmowy, do których dopasowane są kolejne frazy i sformowania zmierzające do podpisania umowy. Zatem w przyszłości do rozmowy, z zainteresowanym ofertą klientem, z powodzeniem będzie mógł być wykorzystany automat.

2. Sprzedawca kredytów - 98 proc. Wraz z rozwojem internetu coraz więcej usług bankowych jest dostępnych w sieci. Wystarczy zalogować się na stronie naszego banku, aby zrobić przelew, założyć lokatę, czy wziąć szybką pożyczkę. Ten trend będzie się wzmacniał wraz z rosnącą liczbą osób, które korzystają z internetu, a także zaufaniem, że w sieci własne sprawy, także te finansowe możemy załatwić szybciej i równie bezpiecznie, jak w placówce banku.

3. Recepcjonistka - 96 proc. Większość czynności, które wykonuje recepcjonistka może bez większego problemu zastąpić inteligentny ekran, czy automat działający na zasadzie bankomatu, czy maszyny z batonikami. Wystarczy, że klient na ekranie wybierze jaki pokój wybiera, a następnie zapłaci za usługę zbliżając kartę do terminalu. Kluczyk (lub karta) do pokoju, po uiszczeniu opłaty, mogłaby wypadać do specjalnej szuflady niczym zamówiony w automacie batonik.

4. Pracownik elektrowni jądrowej - 95 proc. To zawód wysokiego ryzyka. Wiadomo, że długotrwała praca w takim miejscu, przez promieniowanie jest nie tylko niebezpieczna, ale i szkodliwa dla zdrowia. Więc im mniej ludzi pracuje w elektrowniach jądrowych, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej maszyn w takich miejscach sterowana jest zdalnie poprzez komputery. W przyszłości elektrownie mają być odwiedzane przez ludzi tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Tak, aby narażenie na szkodliwe promieniowanie było jak najniższe.

5. Kasjer w supermarkecie - 97 proc. Już teraz w niektórych sklepach, obok tradycyjnych obsługiwanych przez ludzi kas, stoją kasy samoobsługowe. Kasy, w których nie ma pracowników wprawdzie nie mogą się uśmiechać, ale z powodzeniem zapłacimy w nich za zakupy i dostaniemy dokładnie wyliczoną resztę. Obecnie samoobsługowe kasy pomagają rozładować kolejki. W przyszłości, gdy już klienci przyzwyczają się do nowego systemu mogą całkowicie wyeliminować zawód kasjera.

6. Ochroniarz - 84 proc. Żyjemy w świecie, gdzie niemal każde pomieszczenie z cennymi przedmiotami czy towarami jest monitowane całą dobę. Kamery obserwują też większość ulic w centrach miast. W takim świecie ochroniarze powoli stają się niepotrzebni. Nie tylko ze względu na wszechobecne kamery, ale także na coraz bardziej niezawodne systemy zabezpieczeń.

7. Kucharz w fast-foodzie - 94 proc. Produkcja hamburgera, czy hot-doga wymaga od kucharza zaledwie kilku ruchów. To proste czynności, które nie wymagają zbyt rozwiniętych umiejętności manualnych. Nic więc dziwnego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten zawód zostanie w przyszłości zupełnie zautomatyzowany. Jeśli dziś do automatu do kawy wystarczy wrzucić monetę, aby otrzymać gorący napój, tak za kilka czy kilkanaście lat być może maszyna włoży do bułki zagrzaną parówkę, a następnie poleje ją keczupem i musztardą. Realne? Bardzo.

8. Krawiec - 84 proc. Coraz więcej produktów, w tym głównie ubrań produkowanych jest sezonowo. Koszulki, czy buty szyte są tak, aby wytrzymały co najwyżej jeden sezon. Wszystko dlatego, aby w kolejnym podążający za modą klient kupił kolejną bluzkę z nowej kolekcji. Ubrania są dziś na tyle nietrwałe, że czasem wystarczy je wyprać, aby do niczego się nie nadawały. Wydaje się, że takim świecie krawiec miałby ręce pełne roboty. Jednak jego usługi są na tyle drogie, że bardziej opłacalne jest kupno nowego, modnego produktu niż naprawa starego.

9. Kurier - 94 proc. Już teraz coraz więcej zamówionych paczek odbieramy w specjalnych punktach, które wyrastają niemal przy każdym większym skrzyżowaniu. W przyszłości kurierzy będą rywalizować nie tylko z tym coraz bardziej popularnym systemem, ale także dronami. To właśnie małe latające maszyny mają jeszcze szybciej dostarczać przesyłki do adresatów. Wystarczy wspomnieć, że plany użycia dronów do takich celów ma choćby Amazon, czy niemiecki Deutsche Post DHL.

10. Bibliotekarz - 95 proc. Technologie zmieniają także biblioteki. W większości z nich książki możemy zamówić przez internet, a następnie tylko odebrać. Funkcja bibliotekarza powoli sprowadza się do osoby, która wyjmuje odpowiednią pozycję z półki i dostarcza w umówione miejsce. Wydaje się, że w przyszłości taką pracę bez problemu będą mogły wykonywać maszyny.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 28 listopada 2023 roku.

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Kumulacja w Lotto. Jakie liczby padły podczas losowania 28 listopada 2023?

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji byli grający w Danii, Niemczech i Hiszpanii, gdzie padły wygrane drugiego stopnia. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. W następnym losowaniu można wygrać 120 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 28 listopada 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że wstrzymuje na terenie całego kraju obrót kilkoma seriami oraz zakazuje wprowadzenia do obrotu kilkunastu serii leku przeciwbólowego Oxylaxon. Jak wyjaśniono w decyzji GIF, w toku postępowania potwierdzono wystąpienie wady jakościowej.

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Serie leku przeciwbólowego wycofane z obrotu

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) poinformował, że cyberprzestępcy próbują wykorzystać wizerunek platformy Wolt do kradzieży informacji dotyczących kart płatniczych. Stworzyli w tym celu fałszywe strony, które oferują kody promocyjne.

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Oszuści podszywają się pod popularną platformę. "Wyłudzają dane kart płatniczych"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) pojawił się nowy baner. Tym razem odnosi się nie tylko do inflacji i wzrostu cen, stóp procentowych, ale i samych prac banku. "Wszystkie działania NBP są zgodne z prawem i spełniają najwyższe standardy międzynarodowe" - głosi.

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

NBP broni się po raz kolejny na banerach. "Precyzja" i "międzynarodowe standardy"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

1,8 miliona Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb - wskazano w "Raporcie o biedzie 2023". Dowiadujemy się ponadto, że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej.

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Raport o biedzie 2023. "W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tysięcy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Sieć laboratoriów w opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przyznała, że 19 listopada doszło do ataku na serwery spółki oraz że "dostęp do znajdujących się tam danych mogły w sposób bezprawny uzyskać osoby nieuprawnione". "Spółka zgłosiła naruszenie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, poinformowała uprawnione instytucje oraz złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości" - poinformowano. Firma nie podała, ilu osób dotyczy problem.

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Atak hakerów na ALAB laboratoria. Jest oświadczenie spółki

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach sprawowania władzy w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał jeszcze dwa zarządzenia w sprawie utworzenia nowych stanowisk w podległych mu instytucjach.

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Ostatnie powołania Piotra Glińskiego jako ministra kultury

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 roku na polskich stacjach zmieni się rodzaj benzyny 95-oktanowej - z E5 na E10. Oznacza to, że wzrośnie z 5 do 10 procent zawartość biokomponentów. "Obowiązek oferowania paliwa E10 dotyczy wszystkich sprzedawców paliw działających na terenie Polski, zarówno dużych koncernów, jak i sprzedawców prowadzących pojedyncze stacje paliw" - podkreślił zespół prasowy Orlenu w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes.

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Niedługo nowe paliwo na stacjach. Orlen komentuje

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców zostanie wprowadzony w ośmiu województwach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Sopocie nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla, ani drewna, by ogrzać dom. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami - informuje resort rodziny. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity w tym zakresie. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Specjalne nagrody dla dyrektorów przedsiębiorstw państwowych z zakresu gospodarki morskiej przewiduje projekt rozporządzenia ministra infrastruktury, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Odpowiedzialny za projekt jest wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ponad 4,6 miliona złotych zarobili w 2022 roku doradcy Adama Glapińskiego - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Mimo ponawianych próśb, Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia ich nazwisk.

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes