Bibliotekarzy, kasjerki, kucharzy zastąpią roboty. Dziesięć zawodów, które mogą zniknąć

W jakich zawodach ludzi zastąpią roboty?

Wraz z rozwojem technologii coraz więcej zawodów nie wymaga obecności człowieka. Roboty i maszyny już teraz zastępują ludzi np. przy taśmach produkcyjnych w fabrykach. Pewne jest, że w przyszłości kolejne zawody będą wykonywane przez szybsze i nie potrzebujące przerw roboty.  
 

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie zbadali, które zawody są najbardziej narażone na automatyzację. Badacze określili współczynnik określający szansę na to, że w ciągu dekady lub dwóch w danym zawodzie człowieka zastąpi maszyna.

Oto dziesięć wybranych zawodów z wysokim prawdopodobieństwem zautomatyzowania:

1. Telemarketer - 99 proc. Już teraz rozmowa z telemarketerem coraz częściej przypomina pogawędkę z komputerem, który wygłasza nam odpowiednie formułki. Potencjalni klienci wybierają tylko poszczególnie ścieżki rozmowy, do których dopasowane są kolejne frazy i sformowania zmierzające do podpisania umowy. Zatem w przyszłości do rozmowy, z zainteresowanym ofertą klientem, z powodzeniem będzie mógł być wykorzystany automat.

2. Sprzedawca kredytów - 98 proc. Wraz z rozwojem internetu coraz więcej usług bankowych jest dostępnych w sieci. Wystarczy zalogować się na stronie naszego banku, aby zrobić przelew, założyć lokatę, czy wziąć szybką pożyczkę. Ten trend będzie się wzmacniał wraz z rosnącą liczbą osób, które korzystają z internetu, a także zaufaniem, że w sieci własne sprawy, także te finansowe możemy załatwić szybciej i równie bezpiecznie, jak w placówce banku.

3. Recepcjonistka - 96 proc. Większość czynności, które wykonuje recepcjonistka może bez większego problemu zastąpić inteligentny ekran, czy automat działający na zasadzie bankomatu, czy maszyny z batonikami. Wystarczy, że klient na ekranie wybierze jaki pokój wybiera, a następnie zapłaci za usługę zbliżając kartę do terminalu. Kluczyk (lub karta) do pokoju, po uiszczeniu opłaty, mogłaby wypadać do specjalnej szuflady niczym zamówiony w automacie batonik.

4. Pracownik elektrowni jądrowej - 95 proc. To zawód wysokiego ryzyka. Wiadomo, że długotrwała praca w takim miejscu, przez promieniowanie jest nie tylko niebezpieczna, ale i szkodliwa dla zdrowia. Więc im mniej ludzi pracuje w elektrowniach jądrowych, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że coraz więcej maszyn w takich miejscach sterowana jest zdalnie poprzez komputery. W przyszłości elektrownie mają być odwiedzane przez ludzi tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Tak, aby narażenie na szkodliwe promieniowanie było jak najniższe.

5. Kasjer w supermarkecie - 97 proc. Już teraz w niektórych sklepach, obok tradycyjnych obsługiwanych przez ludzi kas, stoją kasy samoobsługowe. Kasy, w których nie ma pracowników wprawdzie nie mogą się uśmiechać, ale z powodzeniem zapłacimy w nich za zakupy i dostaniemy dokładnie wyliczoną resztę. Obecnie samoobsługowe kasy pomagają rozładować kolejki. W przyszłości, gdy już klienci przyzwyczają się do nowego systemu mogą całkowicie wyeliminować zawód kasjera.

6. Ochroniarz - 84 proc. Żyjemy w świecie, gdzie niemal każde pomieszczenie z cennymi przedmiotami czy towarami jest monitowane całą dobę. Kamery obserwują też większość ulic w centrach miast. W takim świecie ochroniarze powoli stają się niepotrzebni. Nie tylko ze względu na wszechobecne kamery, ale także na coraz bardziej niezawodne systemy zabezpieczeń.

7. Kucharz w fast-foodzie - 94 proc. Produkcja hamburgera, czy hot-doga wymaga od kucharza zaledwie kilku ruchów. To proste czynności, które nie wymagają zbyt rozwiniętych umiejętności manualnych. Nic więc dziwnego, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten zawód zostanie w przyszłości zupełnie zautomatyzowany. Jeśli dziś do automatu do kawy wystarczy wrzucić monetę, aby otrzymać gorący napój, tak za kilka czy kilkanaście lat być może maszyna włoży do bułki zagrzaną parówkę, a następnie poleje ją keczupem i musztardą. Realne? Bardzo.

8. Krawiec - 84 proc. Coraz więcej produktów, w tym głównie ubrań produkowanych jest sezonowo. Koszulki, czy buty szyte są tak, aby wytrzymały co najwyżej jeden sezon. Wszystko dlatego, aby w kolejnym podążający za modą klient kupił kolejną bluzkę z nowej kolekcji. Ubrania są dziś na tyle nietrwałe, że czasem wystarczy je wyprać, aby do niczego się nie nadawały. Wydaje się, że takim świecie krawiec miałby ręce pełne roboty. Jednak jego usługi są na tyle drogie, że bardziej opłacalne jest kupno nowego, modnego produktu niż naprawa starego.

9. Kurier - 94 proc. Już teraz coraz więcej zamówionych paczek odbieramy w specjalnych punktach, które wyrastają niemal przy każdym większym skrzyżowaniu. W przyszłości kurierzy będą rywalizować nie tylko z tym coraz bardziej popularnym systemem, ale także dronami. To właśnie małe latające maszyny mają jeszcze szybciej dostarczać przesyłki do adresatów. Wystarczy wspomnieć, że plany użycia dronów do takich celów ma choćby Amazon, czy niemiecki Deutsche Post DHL.

10. Bibliotekarz - 95 proc. Technologie zmieniają także biblioteki. W większości z nich książki możemy zamówić przez internet, a następnie tylko odebrać. Funkcja bibliotekarza powoli sprowadza się do osoby, która wyjmuje odpowiednią pozycję z półki i dostarcza w umówione miejsce. Wydaje się, że w przyszłości taką pracę bez problemu będą mogły wykonywać maszyny.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że analizuje temat wysokości opłat za badania techniczne pojazdów. - Resort stara się znaleźć rozwiązanie, które nie uderzy po kieszeni właścicieli samochodów, ale jednocześnie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów - zapewnił rzecznik prasowy resortu Rafał Jaśkowski.

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Te opłaty nie zmieniły się przez dwadzieścia lat. Resort szuka rozwiązania

Źródło:
PAP

Resort klimatu przedstawił już Komisji Europejskiej podstawowe założenia kontraktu różnicowego dla pierwszej elektrowni jądrowej - poinformował wiceszef tego resortu Miłosz Motyka. Jak ocenił, obecnie kontrakt różnicowy wydaje się "optymalnym rozwiązaniem".

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Wiceminister o "optymalnym rozwiązaniu" dla elektrowni jądrowej

Źródło:
PAP