"Wyraźna i pilna potrzeba interwencji rządu". Raport

Źródło:
tvn24.pl
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24
wideo 2/8
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24

Raport przygotowany na zlecenie Departamentu Stanu USA wskazuje na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego związane z szybko rozwijającą się sztuczną inteligencją. "Istnieje wyraźna i pilna potrzeba interwencji rządu" – napisali autorzy opracowania.

Ustalenia oparto na wywiadach z przeszło 200 osobami, w tym kadrą kierowniczą czołowych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, badaczami cyberbezpieczeństwa, ekspertami w dziedzinie broni masowego rażenia i urzędnikami ds. bezpieczeństwa narodowego w rządzie USA.

Jak informuje CNN, raport opublikowany w tym tygodniu przez Gladstone AI stanowczo stwierdza, że ​​najbardziej zaawansowane systemy sztucznej inteligencji mogą w najgorszym przypadku "stanowić zagrożenie dla istnienia gatunku ludzkiego i prowadzić do jego wyginięcia".

Raport na zlecenie Departamentu Stanu

Urzędnik Departamentu Stanu USA (odpowiednik naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych) potwierdził CNN zlecenie sporządzenia raportu. Jak wyjaśnił, chodzi o bieżącą analizę, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji pokrywa się z zadaniami ministerstwa, czyli ochroną interesów USA w kraju i za granicą. Urzędnik podkreślił jednocześnie, że raport nie odzwierciedla poglądów rządu USA.

Ostrzeżenie zawarte w raporcie jest kolejnym przypomnieniem, że choć potencjał sztucznej inteligencji w dalszym ciągu fascynuje inwestorów i opinię publiczną, to stwarza ona również realne zagrożenia.

- Sztuczna inteligencja jest już technologią przekształcającą gospodarkę. Mogłaby pozwolić nam leczyć choroby, dokonywać odkryć naukowych i przezwyciężać wyzwania, które kiedyś uważaliśmy za nie do pokonania - powiedział we wtorek CNN Jeremie Harris, dyrektor generalny i współzałożyciel Gladstone AI.

Czytaj także: Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Harris podkreślił, że "może to również wiązać się z poważnym ryzykiem, w tym katastrofalnym, którego musimy być świadomi".

- A coraz więcej dowodów - w tym badania i analizy empiryczne publikowane na najważniejszych konferencjach poświęconych sztucznej inteligencji na świecie - sugerują, że powyżej pewnego progu jej możliwości, sztuczna inteligencja może potencjalnie stać się niekontrolowana - stwierdził.

Dwa główne zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji

Naukowcy ostrzegają przed dwoma głównymi zagrożeniami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji.

Po pierwsze, jak wskazano w raporcie Gladstone AI, najbardziej zaawansowane systemy mogą zostać wykorzystane jako broń do zadania potencjalnie nieodwracalnych szkód, na przykład cyberataków na infrastrukturę krytyczną, w tym energetyczną.

Po drugie laboratoria badawcze wskazują na obawy, że na pewnym etapie mogłyby "utracić kontrolę" nad swoimi systemami, co mogłoby przynieść "potencjalnie wyniszczające konsekwencje dla globalnego bezpieczeństwa".

"Rozwój sztucznej inteligencji i AGI [sztucznej inteligencji ogólnej] może potencjalnie zdestabilizować globalne bezpieczeństwo w sposób przypominający wprowadzenie broni nuklearnej" – stwierdzono w raporcie, dodając, że istnieje ryzyko "wyścigu zbrojeń", konfliktów i "wypadków śmiertelnych w skali podobnej do użycia broni masowego rażenia".

W raporcie Gladstone AI wezwano do podjęcia nowych, radykalnych kroków mających na celu stawienie czoła temu zagrożeniu, w tym powołania nowej agencji ds. sztucznej inteligencji, nałożenia "awaryjnych" zabezpieczeń regulacyjnych i ograniczeń, ile mocy obliczeniowej komputerów można wykorzystać do szkolenia modeli sztucznej inteligencji.

"Istnieje wyraźna i pilna potrzeba interwencji rządu USA" – napisali autorzy w raporcie.

Sprawdź także: Nowa technologia, stare problemy. Sztuczna inteligencja uderzy w miejsca pracy

Biały Dom o AI

Robyn Patterson z biura prasowego Białego Domu powiedziała, że ​​zarządzenie prezydenta Joe Bidena w sprawie sztucznej inteligencji to "najbardziej znaczące działanie, jakie jakikolwiek rząd na świecie podjął, aby wykorzystać obietnicę i zarządzać ryzykiem związanym ze sztuczną inteligencją".

- Prezydent i wiceprezydent będą nadal współpracować z naszymi międzynarodowymi partnerami i nawoływać Kongres do przyjęcia ponadpartyjnego ustawodawstwa w celu zarządzania ryzykiem związanym z nowymi technologiami - powiedziała Patterson.

"Dowiedzieliśmy się kilku otrzeźwiających rzeczy"

Jeremie Harris, dyrektor Gladstone AI, powiedział, że "bezprecedensowy poziom dostępu", jaki jego zespół miał do przedstawicieli najwyższego szczebla z sektora publicznego i prywatnego, doprowadził do zaskakujących wniosków. Gladstone AI poinformował, że ​​rozmawiano z zespołami technicznymi i kierowniczymi należącymi do właściciela ChatGPT OpenAI, Google DeepMind, Meta i Anthropic, spółki matki Facebooka.

"W tym czasie dowiedzieliśmy się kilku otrzeźwiających rzeczy" – powiedział Harris w filmie opublikowanym na stronie internetowej Gladstone AI, ogłaszającym raport. - Za kulisami sytuacja w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zaawansowanej sztucznej inteligencji wydaje się dość nieodpowiednia w porównaniu z zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego, do których sztuczna inteligencja może wkrótce doprowadzić - stwierdził.

W raporcie Gladstone AI stwierdzono, że presja konkurencyjna popycha firmy do przyspieszenia rozwoju sztucznej inteligencji "kosztem bezpieczeństwa", co zwiększa perspektywę, że najbardziej zaawansowane systemy sztucznej inteligencji mogą zostać "skradzione" i "uzbrojone" przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Wnioski uzupełniają rosnącą listę ostrzeżeń dotyczących zagrożeń stwarzanych przez sztuczną inteligencję – w tym nawet ze strony niektórych z najpotężniejszych osobistości w branży.

Jak przypomina CNN, prawie rok temu Geoffrey Hinton, znany jako "ojciec chrzestny sztucznej inteligencji", powiedział, że istnieje 10 proc. szans, że sztuczna inteligencja doprowadzi do wyginięcia ludzkości w ciągu najbliższych trzech dekad.

Hinton i dziesiątki innych liderów branży sztucznej inteligencji podpisali w czerwcu ubiegłego roku oświadczenie, w którym stwierdzono, że "ograniczanie ryzyka wyginięcia ludzkości z powodu sztucznej inteligencji powinno być globalnym priorytetem".

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jason L Stone / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC