Sztuczna inteligencja pomoże w sprawach urzędowych. Jest termin

Źródło:
PAP
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektu
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24
wideo 2/5
Nowy instytut będzie pracował nad sztuczną inteligencją. Gawkowski: jestem fanem tego projektuTVN24

Najdalej do przyszłego tygodnia damy do przetestowania "urzędniczy" PLLuM – powiedział dr hab. inż. Maciej Piasecki z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Wyjaśnił, że ten model językowy będzie służył do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi.

Maciej Piasecki wyjaśnił, że PLLuM (Polish Large Language Universal Model) jest modelem językowym opartym na wytrenowanej sztucznej sieci neuronowej, która jest jednym z podstawowych narzędzi AI.

PLLuM. Sztuczna inteligencja w urzędach

- Ogromna większość zastosowań sztucznej inteligencji opiera się na sztucznych sieciach neuronowych wytrenowanych do różnych zadań, że wymienię tylko programy GPT do generowania obrazów, twarzy, pisma, tłumaczeń – wszystkie one są oparte na sieciach neuronowych – wyjaśnił i dodał, że "można więc skonkludować, że te sieci to jakieś 90 proc. sztucznej inteligencji".

Zapytany o to, do czego ma służyć PLLuM, naukowiec podkreślił, że "wersja próbna, którą udostępniliśmy, to zabawka, czyli model ogólny służący w tej aplikacji głównie do pogaduszek". W wersji końcowej, "którą również udostępnimy do potestowania w tym, a najdalej w przyszłym tygodniu, a która była ważnym punktem umowy z Ministerstwem Cyfryzacji, nasz model językowy będzie służył do kontaktu obywateli z instytucjami publicznymi, rządowymi".

Ekspert dodał, że w wersji praktycznej będzie to wyglądało tak, że ludzie będą zadawali systemowi wykorzystującemu PLLuM-a pytania na różne tematy urzędowe, typu: rejestracja samochodu, karta dużej rodziny, wyrobienie dowodu osobistego czy paszportu, a system przy użyciu PLLuM-a będzie tłumaczył, jak się do tego zabrać, jak to zrobić. - Jeśli wersja próbna się sprawdzi, to pod koniec 2025 r. asystent obywatelski w oparciu o PLLuM-a zostanie podłączony do aplikacji mObywatel - podkreślił dr Piasecki. Aczkolwiek, jak zauważył, "aktualnie udostępniona wersja modelu językowego może się mylić, bo bazuje na danych sprzed roku, natomiast asystent obywatelski udziela odpowiedzi na podstawie bazy sprawdzonych dokumentów".

Zaznaczył także, że zanim PLLuM zostanie podłączony do mObywatela jako "asystent obywatelski", musi wykazać się dużą szybkością odpowiedzi, w taki sposób, żeby nawet dziesiątki tysięcy pytań zapadających w jednym momencie nie sprawiały, żeby się "wieszał".

Czy możliwe będą konflikty?

Przyznał jednocześnie, że – jego zdaniem – nie będzie konfliktów sądowych wynikających ze sporu pomiędzy opiniami PLLuM a np. Krajową Administracją Sądową w sprawach podatkowych. - System oparty na PLLuM-ie, odpowiadając na pytania, podaje jednocześnie odnośniki (linki) do omawianych dokumentów. Także dając proste odpowiedzi na nawet bardzo skomplikowane pytania, odwołuje się np. do dokumentów prawnych, a może w przyszłości również, np. do wyroków NSA, które w podobnych sprawach zapadły – zaznaczył ekspert. Jak podkreślił, naukowcy pracujący nad tym systemem, opracowali szereg algorytmów minimalizujących błędy i wyszło im, że "np. w porównaniu z zastosowaniem modelu GPT4 system oparty na PLLuM-ie w tym konkretnym zastosowaniu jest lepszy – prawidłowe odpowiedzi PLLuMa wynoszą około 98 proc." – podał. Zapytany o marzenia, jakie wiąże z tym modelem, informatyk odpowiedział, że "chciałby go przetrenować od samego początku, gdyż budując go bazowano na otwarty anglojęzycznych modelach, więc nie ma stuprocentowej kontroli nad całością procesu wytwarzania model".

Dodał, że marzy mu się to, aby nasz model językowy "rozwinąć do formy inteligentnych agentów, nad czym już pracujemy, m.in. w ramach infrastruktury badawczej CLARIN-PL". Dr Maciej Piasecki wyjaśnił, że "agenci" to inteligentne systemy łączące "modele językowe z bazami wiedzy, mechanizmami pamięci i wnioskowania, możliwością aktywnego działania, które będą najczęściej wyspecjalizowane w konkretnej, wąskiej dziedzinie do działań wymagających wyjścia poza schemat, prawdziwych asystentów człowieka".

Autorka/Autor:mp/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP