Microsoft kończy ze starym systemem Phone. Co dalej z telefonami?

Tech

Microsoft zastąpił portierów robotamiTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Microsoft zaprzestaje od 11 lipca wsparcia dla systemu Windows Phone 8.1, ponad trzy lata po tym, jak firma wprowadziła tę aktualizację. Oznacza to koniec pewnej ery i wielu urządzeń wciąż działających na tym systemie operacyjnym.

Szacuje się, że tylko 20 procent wszystkich telefonów z systemem Windows działa na najnowszym systemie operacyjnym Windows Mobile 10 - podaje serwis analityczny AdDuplex. Oznacza to, że reszta telefonów nadal działa na systemie Windows Phone 7, Windows Phone 8 lub Windows Phone 8.1. Wszystkie te telefony pozostają oficjalnie od poniedziałku bez wsparcia technicznego.

Osoby z nich korzystające zostały pozbawione jakichkolwiek nowych funkcji. Urządzenia, działające pod kontrolą tego oprogramowania, nie otrzymają też już żadnych poprawek bezpieczeństwa. Posiadacze takiego sprzętu mają dwa wyjścia: albo przejść na Windowsa 10 Mobile, albo zdecydować się na zmianę telefonu.

Nie pomogło

Windows Phone 8.1 był dużą aktualizacją systemu Microsoft Windows Phone 8. Obejmowała ona między innymi dodanie cyfrowego asystenta Cortana, nowe centrum powiadomień czy zmiany w interfejsie użytkownika.

Mimo tego firmie Microsoft nie udało się rywalizować z systemami Android oraz iOS, a obecnie 99,6 procent wszystkich smartfonów na świecie działa właśnie na tych dwóch systemach.

Chociaż Microsoft wciąż obsługuje system Windows 10 Mobile, to nie jest jasne, jakie wsparcie będzie on otrzymywał w przyszłości.

Autor: tol/ms / Źródło: The Verge

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock