Ekspert o wybuchu rakiety: winę ponosi SpaceX

Tech

Ekspert: Eksplozji rakiet było już dużo i wiele jeszcze będzie

Firma SpaceX ponosi winę za eksplozję, do której doszło podczas przygotowań swojej rakiety do startu. Jak ocenił Jakub Bochiński z Centrum Nauki Kopernik, tego typu wybuchy są normą w prowadzeniu przygotowań do odkrywania kosmosu, choć przyznał, że wypadek może opóźnić prace spółki Elona Muska.

- Wybuch nastąpił w efekcie ładowania paliwa na drugi stopień rakiety. W momencie, gdy wlewane było do środka paliwo, zapaliło się i nastąpiła eksplozja - mówił Jakub Bochiński z Centrum Nauki Kopernik.

Gość TVN24 BiS podkreślał, że tego typu zagrożenie, związane z lotami kosmicznymi, jest wpisane w takie projekty od samego początku. Boryka się z tym nie tylko firma Elona Muska. - SpaceX ma wpisane ryzyko w swój biznesplan. Od samego początku ich pomysłem jest, żeby wysyłać rakietę, która potem ma dokonać np. wylądowania na stałym gruncie, na barce na środku morza. Co jakiś czas te rakiety eksplodują. Za każdym razem Space X czegoś nowego się na tym uczy i idzie o krok dalej. W tym przypadku eksplozja nastąpiła na płycie startowej - wyjaśnił Bochiński.

To tylko epizod

Ekspert przyznał, że wybuch w NASA jest zdarzeniem znikomym.

- Eksplozji rakiet było już dużo i wiele jeszcze będzie. Jeśli chodzi o najbliższą perspektywę, obawiam się, że może to opóźnić tempo, w jakim będą następowały starty różnych rakiet - przede wszystkim firmy Space X, która obecnie jedną z najambitniej patrzących w przyszłość.

W czwartek doszło do wybuchu bezzałogowej rakiety Falcon 9. Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, przygotowywała tam do startu swój statek kosmiczny. Potężny słup dymu widać było z odległości nawet kilkunastu kilometrów od miejsca wybuchu. Po pierwszej eksplozji nastąpiła seria kolejnych. Całkowicie spłonęła rakieta i jej ładunek: satelita komunikacyjny, który wkrótce miał trafić na orbitę okołoziemską. Rakieta była sponsorowana przez Facebooka i miała pomóc dostarczać internet do części Afryki. Space X jest najbardziej znaną firmą prywatną, dopuszczoną do eksplorowania kosmosu. Założona przez Elona Muska spółka bazuje na swoim sprzęcie. Jej celem jest wyprawa na Marsa.

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis