Co z TikTokiem? Trump ma nowy pomysł

Źródło:
BBC

Prezydent USA Donald Trump zrobił pierwszy krok w kierunku utworzenia państwowego funduszu majątkowego dla Stanów Zjednoczonych i zasugerował, że możliwe, iż w przyszłości fundusz kupi platformę TikTok - podał portal stacji BBC.

Prezydent Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie wykonawcze, w którym zlecił amerykańskim urzędnikom utworzenie państwowego funduszu majątkowego. Trump przekonywał, że już niedługo fundusz będzie "jednym z największych takich na świecie" - poinformował BBC.

Państwowy fundusz majątkowy w USA

Jak wskazał portal, obecnie 90 krajów posiada państwowe fundusze majątkowe. Dzięki nim kraje inwestują w różne aktywa, takie jak np. akcje, obligacje czy nieruchomości. Zyski z tej działalności mogą służyć jako np. zabezpieczenie emerytalne obywateli, a także wspomóc finansowanie ważnych inwestycji. Nierzadko pochodzą ze sprzedaży surowców czy z nadwyżki handlowej lub budżetowej.

Brytyjski portal BBC dodał, że Stany Zjednoczone mierzą się obecnie z deficytem budżetowym. Nie studzi to entuzjazmu Trumpa, który deklaruje, że "zamierza wygenerować prawdziwe bogactwo", które zasili budżet funduszu. Nie podał jednak konkretnego źródła.

Utworzenie państwowego funduszu majątkowego było jedną z obietnic wyborczych Trumpa. Gdy po raz pierwszy wspomniał o tym pomyśle, to stwierdził, że fundusz mógłby być finansowany z "ceł i innych inteligentnych rzeczy" - poinformował BBC.

Przypomniał też, że Donald Trump podpisał rozporządzenie przewidujące nałożenie 25-procentowych ceł na towary z Kanady i Meksyku, z wyjątkiem produktów naftowych obłożonych niższym cłem 10-procentowym, oraz dodatkowych 10 procent ceł na towary z Chin. Wprowadzenie ceł na towary z Meksyku i Kanady zostało później zawieszone na miesiąc.

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent zapowiedział, że fundusz zostanie utworzony w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dwa największe państwowe fundusze majątkowe posiadają obecnie Arabia Saudyjska i Norwegia. Ich przychody pochodzą ze sprzedaży paliw kopalnych. Środki w nich ulokowane są później inwestowane w spółki i różne projekty na całym świecie - wyjaśnił BBC.

Trump podkreślał wcześniej, że amerykański państwowy fundusz majątkowy finansowałby "wielkie narodowe przedsięwzięcia", w tym projekty infrastrukturalne, takie jak lotniska, drogi, a także badania medyczne.

TikTok i nowy pomysł Trumpa

Po podpisaniu rozporządzenia wykonawczego w sprawie utworzenia funduszu Trump wspomniał, że fundusz mógłby wykupić platformę TikTok.

W zeszłym miesiącu aplikacja została na krótko wyłączona po tym, gdy w życie wszedł zakaz jej funkcjonowania w USA. Trump odroczył wejście w życie przepisów i obiecał znalezienie odpowiedniego rozwiązania, tak aby platforma mogła wciąż działać w Stanach Zjednoczonych - przypomniał BBC.

- Będziemy coś robić, być może z TikTokiem, a być może nie. Jeśli zawrzemy właściwą umowę, zrobimy to. W przeciwnym razie nie. Może umieścimy to w państwowym funduszu majątkowym - mówił prezydent USA, cytowany przez brytyjski portal.

Trump mówił niedawno, że Microsoft prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia TikToka. W ostatnim czasie było głośno także o innych prominentnych przedstawicielach branży technologicznej, którzy mieliby być zainteresowani wykupem aplikacji. W tym kontekście pojawiły się takie nazwiska jak Larry Ellison i Elon Musk - wskazał BBC.

Sprzedaż TikToka w USA

Trump i jego poprzednik Joe Biden przez lata próbowali wymusić na chińskiej spółce ByteDane sprzedaż amerykańskich udziałów ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

W tym celu poprzedni prezydent podpisał rozporządzenie, którego skutkiem było zablokowanie aplikacji w USA. Jednak już po kilku godzinach, za sprawą nacisków Trumpa, zakaz działalności chińskiej firmy został odroczony o 75 dni w celu wypracowania porozumienia.

Pomimo udzielenia TikTokowi 75-dniowego odroczenia zakazu Trump był pierwszym prezydentem, który zaczął bezpośrednio naciskać ByteDance, aby sprzedał swoją aplikację - przypomniał portal BBC.

W sierpniu 2020 r. ByteDance zwrócił się do Microsoftu z potencjalną ofertą sprzedaży, co dyrektor generalny amerykańskiego giganta opisał jako "najdziwniejszą rzecz". Negocjacje zakończyły się wtedy niepowodzeniem.

Później TikTok wybrał Oracle jako potencjalnego partnera, lecz wówczas umowa również nie została sfinalizowana - podał BBC.

Stanowisko TikToka

Popularna na całym świecie aplikacja TikTok należy do firmy ByteDance. W mailu do redakcji TVN24 polskie biuro TikToka zaznaczyło, że "ani TikTok, ani spółka matka - ByteDance nie są własnością Chin".

"60 procent udziałów w ByteDance posiadają globalne fundusze inwestycyjne (większość z siedzibą w USA), takie jak Sequoia Capital czy SoftBank, 20 procent należy do założycieli spółki, a kolejne 20 procent należy, w oparciu o akcje, do mniejszych inwestorów i pracowników (kilka tysięcy z nich przebywa na stałe w Europie). Żaden członek zarządu ByteDance nie należy do rządu ani jakiejkolwiek innej jednostki państwowej" - podkreślono w oświadczeniu biura prasowego TikTok Polska.

Dodano, że "siedziby TikToka znajdują się w Singapurze i Los Angeles, a ByteDance Ltd. jest zarejestrowany na Kajmanach".

Autorka/Autor:mp/kris

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chiny "całkowicie naruszyły" umowę w sprawie ceł ze Stanami Zjednoczonymi - stwierdził Donald Trump. Prezydentowi USA chodzi o porozumienie, w ramach którego obie strony znacznie obniżyły stawki w ramach wojny handlowej.

Donald Trump: to pewnie nie jest dla niektórych zaskoczeniem

Donald Trump: to pewnie nie jest dla niektórych zaskoczeniem

Źródło:
tvn24.p, PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Trzaskowskiego i Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Trzaskowskiego i Nawrockiego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tomasz Biernacki, właściciel sieci marketów Dino, znajduje się na 453. miejscu globalnego rankingu Bloomberg Billionaires Index, z majątkiem szacowanym na 7,3 miliarda dolarów. Jest jedynym Polakiem uwzględnionym w zestawieniu, które obejmuje 500 najbogatszych osób na świecie. Ranking jest na bieżąco aktualizowany. Na czele jest Elon Musk.

Na liście najbogatszych ludzi świata jest tylko jeden Polak. To właściciel sieci marketów

Na liście najbogatszych ludzi świata jest tylko jeden Polak. To właściciel sieci marketów

Źródło:
tvn24.pl, Bloomberg

Inflacja w maju 2025 roku wyniosła 4,1 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tak zwanym szybkim szacunku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny obniżyły się o 0,2 procent. Minister finansów skomentował, że zapowiedziane niższe taryfy na gaz "będą dodatkowo obniżać ścieżkę inflacji w kolejnych miesiącach".

Najnowsze dane o inflacji. "Zaskakuje w dół"

Najnowsze dane o inflacji. "Zaskakuje w dół"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Skompletowano pełną dokumentację niezbędną do rozbudowy autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada rozpoczęcie prac budowlanych na początku 2026 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2028 roku.

"Moment, na który czekało wielu kierowców". Ważny krok dla autostrady A2

"Moment, na który czekało wielu kierowców". Ważny krok dla autostrady A2

Źródło:
PAP

"New York Times" poinformował w czwartek, że udzieli licencji Amazonowi na wykorzystywanie treści ze wszystkich swoich redakcji, aby ten mógł szkolić swoje modele sztucznej inteligencji. CNN przypomina, że ruch ten jest odejściem od poprzedniego stanowiska "NYT" w sprawie chatbotów AI.

Medialny gigant podpisał porozumienie z Amazonem

Medialny gigant podpisał porozumienie z Amazonem

Źródło:
CNN

Negocjacje handlowe USA z Chinami miały znaleźć się "w pewnym impasie". Takie określenia użył minister skarbu (finansów) Stanów Zjednoczonych Scot Bessent w wywiadzie dla stacji Fox News.

Wojna handlowa między Chinami a USA. Zapanował "pewien impas"

Wojna handlowa między Chinami a USA. Zapanował "pewien impas"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad ustawą, która między innymi nada drewnu status surowca o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej szef resortu Krzysztof Paszyk. Projektowane przepisy mają również na celu ograniczenie eksportu drewna poza granice Unii Europejskiej.

Drewno surowcem strategicznym. Resort rozwoju chce ograniczyć eksport

Drewno surowcem strategicznym. Resort rozwoju chce ograniczyć eksport

Źródło:
PAP

Federalny sąd apelacyjny w czwartek przywrócił cła wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa. Dzień wcześniej Federalny Sąd ds. Handlu Międzynarodowego uznał, że Trump przekroczył swe pełnomocnictwa, nakładając dodatkowe cła i nakazał ich natychmiastowe zablokowanie. Przywódca USA odniósł się do zmiennej sytuacji taryf.

Zwrot w sprawie ceł. Zaledwie dzień po blokadzie

Zwrot w sprawie ceł. Zaledwie dzień po blokadzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Maria Grazia Chiuri po dziewięciu latach odchodzi z Diora. Projektantka pełniła funkcję dyrektorki kreatywnej przez blisko dziesięć lat. Nie tylko zapewniła marce Dior imponujący sukces finansowy, ale także nadała jej nowoczesne oblicze. Jako pierwsza kobieta na tym prestiżowym stanowisku, stworzyła wiele pamiętnych projektów, w których na czerwonym dywanie pojawiały się takie gwiazdy jak Jennifer Lawrence, Lady Gaga czy Natalie Portman.

Jako pierwsza kobieta kierowała legendarnym domem mody. Odchodzi po blisko dekadzie

Jako pierwsza kobieta kierowała legendarnym domem mody. Odchodzi po blisko dekadzie

Źródło:
PAP

Rosja wciąż odgrywa istotną rolę jako dostawca gazu płynnego do Polski - wynika z danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), na które powołuje się piątkowe wydanie "Pulsu Biznesu".

Rosja wciąż istotnym dostawcą. "Stały wzrost"

Rosja wciąż istotnym dostawcą. "Stały wzrost"

Źródło:
PAP

W Wietnamie ma powstać Trump Tower, której wartość szacowana jest na około miliard dolarów - podaje Reuters, powołując się na źródła związane ze sprawą. Budowa co najmniej 60-piętrowego wieżowca mogłaby rozpocząć się już w przyszłym roku.

Kolejna wielka inwestycja firmy Trumpa. Na stole aż miliard dolarów

Kolejna wielka inwestycja firmy Trumpa. Na stole aż miliard dolarów

Źródło:
Reuters

W czwartek ambasada RP w Tbilisi ostrzegła, że niektóre osoby mogą spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Zaleca się sprawdzenie, "czy nie zaistniały okoliczności zwiększające to ryzyko takie jak udział w demonstracjach, przebywanie w ich pobliżu lub określona aktywność w mediach społecznościowych".

Ryzyko odmowy wjazdu do kraju. Ambasada ostrzega Polaków

Ryzyko odmowy wjazdu do kraju. Ambasada ostrzega Polaków

Źródło:
PAP

Z płatności bezgotówkowych regularnie korzysta trzy czwarte Polaków, a 39,2 procent deklaruje, że płaci w ten sposób zawsze lub niemal zawsze -wynika z badania zleconego przez Fiserv Polska. Najczęściej z płatności bezgotówkowych korzystają respondenci w wieku 18-29 lat. Zawsze lub prawie zawsze wybiera je 53,4 proc.

Polacy stawiają na tę formę płatności

Polacy stawiają na tę formę płatności

Źródło:
PAP

Hailey Bieber, modelka, celebrytka i żona piosenkarza Justina Biebera sprzedała swoją markę kosmetyczną Rhode za miliard dolarów. Kupcem jest firma e.l.f. Beauty, którą CNN określa jako "potentata w branży budżetowych kosmetyków".

Bieber sprzedała firmę za miliard dolarów

Bieber sprzedała firmę za miliard dolarów

Źródło:
CNN

Od 1 lipca cena gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny spadnie o 14,8 procent, z 239,65 złotych za megawatogodzinę do 204,26 za megawatogodzinę - poinformował w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Według szacunków URE rachunki w zależności od zużycia gazu spadną o 8-11 proc.

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniach Lotto i Lotto Plus nie odnotowano głównych wygranych. Oznacza to, że kumulacja w Lotto rośnie do aż 19 milionów złotych. Oto wyniki losowania z 29 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku Polacy zgłosili mniej szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC niż w tym samym okresie 2024 roku. Spadek jest niewielki - o 0,6 procent. Wartość wypłaconych odszkodowań wzrosła o 3,6 procent. Do szkód z OC najczęściej dochodziło w piątki, a do szkód z AC - w poniedziałki.

"Warto w tym dniu zachować szczególną czujność"

"Warto w tym dniu zachować szczególną czujność"

Źródło:
tvn24.pl

Większość ludzi zaczyna oszczędzać na emeryturę wraz z rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. Czasem podejmujemy dodatkowe kroki w tym zakresie nieco później, gdy nasza sytuacja finansowa się ustabilizuje. Tymczasem nowy rząd Niemiec zaproponował program, w którym oszczędzać na emeryturę zaczną już sześciolatki.

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Źródło:
CNBC

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące partii jogurtu Łowicz Mascarpone. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentów szkła w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu z obrotu wskazanego produktu.

Partia jogurtu wycofana ze sklepów. "Obecność fragmentów szkła"

Partia jogurtu wycofana ze sklepów. "Obecność fragmentów szkła"

Źródło:
tvn24.pl

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP