Tech

Tech

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota sprzedał w 2014 roku 10,2 mln samochodów na całym świecie, nieznacznie wyprzedzając drugiego w tym zestawieniu niemieckiego Volkswagena z 10,1 mln sprzedanych aut - poinformowała w środę agencja Associated Press. Na trzecim miejscu znalazł się General Motors, który w 2014 roku sprzedał 9,9 mln samochodów.

Chińscy lekarze dokonali operacji sparaliżowanego pacjenta, która ma doprowadzić do odbudowania jego rdzenia kręgowego. Został do tego użyty specjalny materiał regeneracyjny opracowany przez Instytut Genetyki i Biologii Chińskiej Akademii Nauk. Zabieg poprzedziły 10-letnie badania na zwierzętach.

Samsung Electronics chce kupić firmę BlackBerry za 7,5 mld dolarów. Południowokoreański gigant technologiczny mógłby w ten sposób przejąc cenne patenty kanadyjskiego producenta, aby skuteczniej rywalizować z Apple - podaje agencja Reuters.

Pomysł z Polski doceniony na targach w Las Vegas. Firma z Wrocławia stworzyła swoją wersję inteligentnego domu. Czy takie rozwiązania mają przyszłość w Polsce? O tym Łukasz Kijek rozmawiał w “Świecie technologii” z Szymonem Janiakiem, członkiem zarządu OORT.

Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i w zaledwie 3,5 sekundy przyspieszyć do 100 kilometrów na godzinę. Tak duże możliwości dają już silniki elektryczne. Paliwa z gniazdka oprócz producentów superaut stosują już także producenci samolotów. Więcej w "Świecie technologii" w TVN24 Biznes i Świat.

Prezydent USA Barack Obama wezwał we wtorek Kongres do ustanowienia prawa, które może pomóc rządowi walczyć z cyberprzestępczością. Chodzi zwłaszcza o ustawę, która ma skłonić sektor prywatny do dzielenia się z rządem informacjami o zagrożeniach w sieci.

Wodór najczęściej występujący pierwiastkiem na naszej planecie. Coraz odważniej zaczyna występować jako paliwo do samochodu. Dla wielu to wciąż kosmiczna technologia, bo od 1960 roku ciekły wodór służył do napędzania silnika rakietowego w programie kosmicznym Apolllo. Dziś wodorowe ogniwa mają być następcą tradycyjnego silnika spalinowego. Coraz powszechniejszą, bo Toyota otworzyła worek z patentami na te technologie. Gościem programu był Szymon Sołtysik, redaktor naczelny "Top Gear Polska".

Na trwających właśnie targach motoryzacyjnych w Detroit wśród nowości królują auta hybrydowe i duże SUV-y. W poniedziałek nagrodę Samochodu Roku Ameryki Północnej 2015 otrzymał jednak nowy volkswagen golf. Z kolei wśród samochodów użytkowych zwyciężył ford F-150.

Władze stolicy Francji chcą od tego roku zabronić poruszania się po mieście najbardziej toksycznym pojazdom, w tym autokarom turystycznym - pisze w poniedziałek "Le Parisien". Całkowity zakaz ruchu pojazdów z silnikiem diesla miałby tam obowiązywać od 2020 roku.

Przed większością ataków na nasz komputer możemy uchronić się za pomocą standardowych zabezpieczeń - wskazuje UKE w poradniku "Bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej w cyberprzestrzeni", udostępnionym na stronie uke.gov.pl.

Blisko 3/4 gospodarstw domowych ma dostęp do internetu, w ciągu zeszłego roku pojawił się on w ok. 400 tys. polskich domów – pisze "Rzeczpospolita", przytaczając najnowsze dane GUS.