Rynki

Tańszy dolar i euro. Za franka zapłacisz 3,93 zł

Rynki

sxc.huOczekiwania na marcową obniżkę stóp w Polsce mogą w kolejnych tygodniach przekładać się na osłabienie złotego

W czwartek taniał amerykański dolar - kosztował poniżej 3,65 zł. W stosunku do euro i franka szwajcarskiego złotówka zachowywała się stabilnie. Za euro ok. godz. 16.30 trzeba było zapłacić 4,16 zł, a za franka szwajcarskiego 3,93 zł.

- Spokojny przebieg notowań to zasługa braku ważniejszych wydarzeń zarówno na świecie, jak i w kraju, oraz z jednej strony wczorajszego posiedzenia RPP, a z drugiej wyczekiwania na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Komunikat RPP i słowa Marka Belki w większym stopniu bowiem nie zmieniły perspektyw dla polityki pieniężnej, a co za tym idzie dla złotego, z kolei dane z USA mogą znacznie wpłynąć na perspektywę przyszłych działań Rezerwy Federalnej - powiedział PAP analityk z mBanku Szymon Zajkowski.

Kluczowy wpływ: dane z rynku pracy USA

Jak dodał, oczekiwania na marcową obniżkę stóp w Polsce mogą w kolejnych tygodniach przekładać się na osłabienie złotego i wzrost kursu euro do 4.20 zł, a franka powyżej 4 zł.

- Kluczowy wpływ na rynek walutowy powinny mieć jednak dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeżeli po raz kolejny potwierdzą one solidną koniunkturę w USA, dolar powinien zyskiwać na wartości, a kurs USD/PLN powinien rosnąć w kierunku 3,70. Z kolei prawdopodobne spadki eurodolara powinny również w umiarkowanym stopniu przekładać się na wzrosty kursu EUR/PLN i CHF/PLN. Jednak złoty nie powinien osłabić się silniej niż do 4,18 za euro i 3,98 za franka - przewiduje Zajkowski.

Na oczekiwania związane z dużym prawdopodobieństwem obniżki stóp na marcowym posiedzeniu RPP zwrócił też uwagę analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

- Inwestorzy w dalszym ciągu pozostawali pod wpływem RPP (...) Rada zapowiedziała, iż w marcu może dojść do obniżenia stóp procentowych na bazie nowej projekcji makroekonomicznej. Dodatkowo na szerokim rynku obserwowaliśmy dość nerwowe nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów, po tym jak EBC (Europejski Bank Centralny) zapowiedział, iż przestanie akceptować greckie obligacje w ramach zabezpieczeń dla operacji płynnościowych. W szerszym ujęciu mamy obecnie dość ciekawą sytuację na PLN, gdzie ogłoszony programu skupu aktywów przez EBC wspiera wyceny walut EM (rynków wschodzących, do których zalicza się Polska - PAP), z drugiej strony mocny złoty (wzrost o 20 gr wobec euro) sprzyja scenariuszowi obniżek stóp przez RPP - powiedział analityk.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości