W związku z utraceniem przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) 1,6 miliarda złotych przedpłat za niedostarczoną ropę Orlen przewiduje skorygowanie wyników rocznych za 2023 rok o taką właśnie kwotę - poinformował w środę koncern.
Jak podano, korekta wyniku spółki zależnej wynika głównie z analizy możliwości odzyskania przez nią środków pieniężnych, które uiściła tytułem przedpłat na poczet zakupu ropy oraz produktów ropopochodnych.
"Wobec braku dostaw ropy oraz produktów ropopochodnych w terminie określonym we właściwych umowach, spółka zależna (OTS - red.) wystąpiła z żądaniami zwrotu przedpłat. Przedpłaty nie zostały zwrócone w zastrzeżonych terminach, a możliwość odzyskania należnych przedpłat spółka zależna określiła jako mało prawdopodobną. Na bazie uzyskanych informacji spółka zależna oceniła, że powyższe zdarzenie wymaga dokonania korekty jej wyniku finansowego za 2023 rok" - napisano.
"W związku z powziętymi informacjami Orlen S.A. przewiduje ujęcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Orlen za 2023 rok w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych dodatkowej kwoty w wysokości ok. minus 1,6 mld złotych głównie w wyniku spisania aktywa z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy" - przekazano.
Jednostkowy i skonsolidowany raport Orlenu za rok 2023 zostanie opublikowany 25 kwietnia 2024 roku.
Tusk: Polska będzie narażona na kłopoty w związku z działalnością szwajcarskiej spółki Orlenu
- Istnieją uzasadnione obawy, że w związku z działalnością szwajcarskiej spółki Orlenu Polska będzie narażona na poważne kłopoty - mówił na początku marca premier Donald Tusk.
- Mimo ostrzeżeń kierowanych pod adresem członków rządu Mateusza Morawieckiego, jeśli chodzi o charakter, obsadę i działalność tej spółki, nie zdecydowano się na skuteczną interwencję - mówił Tusk na konferencji prasowej.
- Istnieją uzasadnione obawy, że w związku z działalnością tej spółki Polska będzie narażona na bardzo poważne kłopoty - dodał. - Obawy tych, którzy ostrzegali władze przed działalnością i charakterem tej spółki, będą w najbliższych dniach przedmiotem poważnych analiz i poważnych działań - stwierdził również szef rządu, nie podając żadnych szczegółów.
Orlen Trading Switzerland
Orlen Trading Switzerland zajmuje się handlem produktami rafinacji ropy i produktami petrochemicznymi. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie spółki dostarcza zarówno produkty pochodzące z pięciu rafinerii Orlenu, ale także od innych wiodących światowych dostawców - zarówno prywatnych, jak i państwowych - zaznaczono. Z informacji na stronie spółki wynika, że jej dwuosobowy zarząd urzęduje w obecnym składzie od 27 lutego 2024 r.
Grupa Orlen to największa polska firma, koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw w tych krajach, jak również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Ma segment wydobywczy ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym odnawialnych źródeł energii.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock