Duży niedźwiedź, mały byk. Mateusz Walczak podsumowuje 2015 rok na GPW

Podsumowanie roku na giełdzie
Podsumowanie roku na giełdzie
TVN24 BiS
Podsumowanie roku na giełdzieTVN24 BiS

Inwestorzy nad Wisłą w minionym roku mieli nie lada wyzwanie. Patrząc na brak zainteresowania polskimi akcjami, brak kapitału, osuwające się indeksy WIG20 i WIG, a a co za tym idzie spadek wartości swoich portfeli, mogli mieć wątpliwości co do długoterminowego inwestowania, zwłaszcza w spółki z WIG20 - pisze dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Mateusz Walczak.

Gospodarcze podsumowanie roku oraz prognozy na 2016 rok także w programie "24 Godziny" w TVN24 Biznes i Świat

Paul Getty, amerykański przemysłowiec, kiedyś najbogatszy człowiek za oceanem, pisał w książce "How to be rich", że wielkie zyski to domena inwestorów inteligentnych, ostrożnych i cierpliwych, a nie gwałtownych i napalonych spekulantów.

Trudno się nie zgodzić. W końcu wielkie fortuny zawsze były budowane w długim terminie, a cierpliwość i wyzucie się z emocji na przestrzeni ostatnich dekad, zwłaszcza na amerykańskim rynku, mogły sprawić, że do bogactwa było znacznie bliżej.

Inwestorzy nad Wisłą w minionym roku mieli nie lada wyzwanie. Patrząc na brak zainteresowania polskimi akcjami, brak kapitału, osuwające się indeksy WIG20 i WIG a co za tym idzie spadek wartości swoich portfeli, mogli mieć wątpliwości co do długoterminowego inwestowania, zwłaszcza w spółki z WIG20.

Nastroje inwestorów

Przypomnę w jakich nastrojach rozpoczęliśmy 2015 rok. Inwestorzy zmęczeni byli przez co najmniej dwa wydarzenia. Pierwsze to tzw. reforma (i jej skutki) Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przejęcie części obligacyjnej z OFE, zmniejszenie źródła i możliwości inwestycji w akcje na polskim rynku, spowodowały że ten cenny stabilizator, inwestor długoterminowy, który był współkreatorem warszawskiego rynku, został powalony na kolana. OFE jak już inwestowały to za granicą.

Drugi czynnik to geopolityka, destabilizacja na Ukrainie i mocny ton Putina wprowadzał dodatkową nerwowość.

Kolejny rok, 2015, miał być albo stabilny, albo wzrostowy. Innego wyjścia nie było. Koniec marazmu, strachu, a Warszawa nareszcie miała uczestniczyć w globalnej hossie.

Porównanie notowań na parkietach w Warszawie i Frankfurcietvn24

2315,94 pkt. Z takiego poziomu wchodziliśmy w 2015. Koniec roku, czas podliczeń i zamykamy ten rok, jak to amerykanie nazywają koronnego indeksu "blue chips", spadkiem o prawie 20 proc.

Klasyka gatunku z komentarzami. Szok i niedowierzanie.

Oczywiście spora część tego, co wpływało na niechęć ogólnie do rynków wschodzących były obawy o spowolnienie krajów BRICS, zwłaszcza Chin. Czy hossa na ich rynku była oderwana od fundamentów i jak mocno wyhamują z realnym PKB.

Ale to nie czynnik światowy okazał się kluczowy. Niedźwiedź uderzył łapą tuż po drugiej turze wyborów prezydenckich w maju tego roku i to zmiana polityczna doprowadziły do nerwowości. Inwestorzy nie lubią zmian, zmiana to nowe, nowe to niepewność.

Festiwal obietnic

Trudno obwiniać prezydenta Dudę, ale jego wygrana przybliżała zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w październikowych wyborach parlamentarnych. A tu już prawdziwy festiwal obietnic i sposobów jak znaleźć środki, aby to wszystko sfinansować.

WIG wybory

Skąd wziąć pieniądze? Nałożyć podatki. Przede wszystkim na banki, bo na gotówce śpią, to nieco je można z zysku ostrzyc. Trafiało to mocno w populistyczny bęben. Bo jak ktoś usłyszy, że przy rekordowo niskich stopach procentowych, banki tylko w 2014 roku zarobiły na czysto rekordową sumę ok. 16 mld zł, to dlaczego nie przytaknąć inicjatywie. One i tak dają radę.

Podatek trzeba było uwzględnić w wycenie spółek na giełdzie, a że sektor finansowy to ok. 1/3 wartości warszawskiego rynku to taki mamy efekt. Dodatkowo nie bez znaczenia są bankructwa SK Banku i SKOK-ów co obciążyło banki z tytułu zabezpieczenia odpowiednich kwot na poczet gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Notowania indeksu WIG Banki w 2015 rokutvn24

Drugie tąpnięcie to polska energetyka, w których to spółkach Skarb Państwa ma decydujący głos. Ład korporacyjny, zwiększanie wartości spółki... Niekoniecznie. Celem głównego akcjonariusza może być "reanimowanie trupa" jak powiedział kiedyś o polskim górnictwie były już szef Kompani Węglowej Mirosław Taras. Energetyka ma pieniądze, spółki są zyskowne. Więc jak tylko pojawiło się ryzyko zaangażowania tych spółek w węgiel i drenażu ich kas, to inwestorzy rezygnowali z posiadania tak stabilnych firm.

Notowania indeksu WIG Energia w 2015 rokutvn24

9/20 - w tylu spółkach z WIG20 Skarb Państwa ma swój silny głos. I ten głos dołożył się do słabości giełdy.

Ryzyko regulacyjne niestety będzie ciążyć rynkowi w nowym roku, a brak kapitału (co widać po spadających obrotach) może wpływać nadal na większą zmienność notowań.

Druga strona giełdy

Ale jest też druga strona giełdy. Ta zielona, bycza, wzrostowa, pokazująca, że mimo zmiany politycznej gospodarka idzie swoim torem. Wykorzystuje niskie ceny surowców, rosnący popyt krajowy, rozwijającą współpracę z zagranicą. Skutki to wielomiliardowe obroty i rosnąca zyskowność. Małe i średnie spółki, czyli SWIG80 i MWIG40 zyskały odpowiednio 8 i 3 proc.

A jeśli ktoś zainwestował na przykład w spółki chemiczne, to po ostatniej sesji tego roku patrząc na swój portfel, pije szampana i zajada się truskawkami.

Jeśli ktoś postawił tylko 10 tys. zł na spółkę Ciech, to dziś ma na rachunku maklerskim papiery warte już 20 tys. zł. Oczywiście minus podatek i koszt transakcyjny, ale to i tak - mega zysk.

STOPY ZWROTU W 2015:

- CIECH +105%

- PUŁAWY +90%

- GRUPA AZOTY +58%

NAJWIĘKSZE WZROSTY W SWIG80 W 2015:

- CI GAMES +166%

- BYTOM +132%

- POLNORD +130%

- MOSTOSTAL WARSZAWA +120%

- JW CONSTR. +95%

- DUON +87%

I żeby dołożyć jeszcze coś optymistycznego na koniec, to 2016 rok powinien przynieść odbicie na giełdzie. A to dlatego, że wspomniane banki zostały zbyt mocno przecenione i nawet uwzględniając podatek bankowy i potencjalną obniżkę stóp procentowych w przyszłym roku to dzięki wzrostowi marży odsetkowej i dyscyplinie kosztowej akcje powinny zdrożeć. Jak możemy wyczytać z niektórych analiz mamy już "prawie pełną materializację ryzyka". Gorzej być już nie powinno.

Chyba, że wróci sprawa przewalutowania kredytów frankowych i składka na SKOK Stefczyka...

Autor: Mateusz Walczak//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zniszczone fabryki. Drogi rozerwane na strzępy. Elektrownie wyłączone z użytku. Eksport stali zdziesiątkowany. Fala uchodźców opuszczających kraj. Ukraina - najbiedniejsze państwo w Europie - zapłaciła pod względem ekonomicznym wysoką cenę za dwuletnią wojnę z Rosją prowadzoną niemal w całości na jej własnym terytorium. Tymczasem Rosja ma tak małe zadłużenie, że nawet sankcje nie wyrządziły jej większych szkód. Przynajmniej na razie - czytamy w analizie dziennika "The Guardian".

Ukraińska gospodarka w tarapatach, Rosja z pozornym dobrobytem

Ukraińska gospodarka w tarapatach, Rosja z pozornym dobrobytem

Źródło:
"The Guardian"

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być jednym z warunków otrzymania funduszy unijnych? Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka wyjaśnił, że w kwestii kamieni milowych "cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany".

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy aut? Minister odpowiada

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy aut? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Tanie zboża na giełdach to efekt manipulacji Rosjan, sprzedających zboże po dumpingowych cenach - uważa szefowa Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Według niej sytuacja na giełdach światowych nie poddaje się normalnym analizom, a prognozy są zaburzane przez działania Władimira Putina.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Źródło:
PAP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski powiedział, że na spotkaniu ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej w Brukseli będzie żądał ograniczenia tak zwanego Zielonego Ładu. - Te rozwiązania nie mają akceptacji wśród rolników - podkreślił. Siekierski zapowiedział rozpoczęcie rozmów z protestującymi rolnikami.

Minister rolnictwa: chcemy w czwartek rozpocząć rozmowy

Minister rolnictwa: chcemy w czwartek rozpocząć rozmowy

Źródło:
tvn24.pl

Średnia krajowa, czyli przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, wyniosła w styczniu 2024 roku 7768,35 złotego i wzrosła o 12,8 procent rok do roku. "Rzeczywistość może być jednak bardziej ponura" - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. 

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

Firma Berkshire Hathaway zamknęła 2023 rok z zyskiem na poziomie 96,2 miliarda dolarów, co jest znaczną zmianą w porównaniu z 2022 rokiem, gdy odnotowała stratę w wysokości 22,8 miliarda dolarów. Konglomerat Warrena Buffetta pobił też rekord pod względem posiadanej gotówki - wskazał portal stacji CNN.

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

Źródło:
CNN

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl