Na kłopoty Buffett. Inwestuje miliard w Apple

Rynki


Miliarder i inwestor giełdowy Warren Buffett zdradził, że jego firma inwestycyjna zakupiła udziały w Apple warte 1 mld dol. - podaje BBC. Miało to znaczący wpływ na ostatnie wyniki giełdowe technologicznego giganta, który przeżywa ostatnio trudniejsze czasy.

Należący do Buffetta holding Berkshire Hathaway ujawnił w specjalnym formularzu na stronie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd , że ma w posiadaniu 9,81 mln akcji producenta iPhone'a.

Stronił od technologii

Buffett znany był do tej pory ze swojej niechęci do kupowania akcji firm technologicznych. Tradycyjnie skłaniał się raczej ku "akcjom o zaniżonej wartości". Jak podaje BBC, taki ruch należy postrzegać jako bardzo znaczący dla Apple'a. Akcje firmy spadły o ok. 30 proc. w ciągu ostatniego roku. Odbiły jednak ostatnio w poniedziałek, zamykając sesję na poziomie o 3,7 proc. wyższym, plasując się finalnie na poziomie 93,88 dol. Spowalniająca się sprzedaż iPhone'ów zmuszała inwestorów do refleksji czy firma może utrzymać wysokie zyski.

Google wyprzedził Apple'a

W zeszłym roku Apple tymczasowo stracił swoją pozycję lidera i tytuł najbardziej wartościowej firmy na świecie. Stało się to po tym, jak spadki akcji spółki pchnęły ją w dół i doprowadziły do obniżenia rynkowej wartości firmy. Poskutkowało to awansem w giełdowym rankingu firmy Alphabet, do której należy Google. Akcje są atrakcyjnie tanie - w rozmowie z Reutersem przyznał Steve Wallmann, założyciel Wallman Investment Counsel, który udziały Berkshire posiada od 1982 roku, a Apple'a od 2003.

Nie we własnej osobie

Według "The Wall Street Journal", Buffett nie zadecydował o tych inwestycjach osobiście. Oznaczałoby to, że polecenie zostało wydane przez jego zespół - Todda Combsa i Teda Weschlera. Dziennik podaje, że są oni skłonni do inwestowania w obszary, których Warren Buffett sam nigdy by nie podjął. Każdy z nich zarządza portfolio o wartości 9 mld dol. i zazwyczaj odpowiedzialni są za mniejsze inwestycje, podczas gdy Buffet obstawia zakłady dużej wartości. Posiadanie akcji Apple'a czyni Berksire Hathaway 53-cim co do wielkości udziałowcem. Apple nie jest jedyną inwestycją technologiczną, w której posiadaniu jest Berkshire Hathaway. Firma Buffetta ma także pokaźne udziały w IBM, podwyższając je jeszcze w pierwszym kwartale.

Buffett wspiera

Buffet na swoim dorocznym spotkaniu w Berkshire, które odbyło się w zeszłym miesiącu, przyznał, że jego firma inwestycyjna wyhamowuje, by zaangażować się w nową firmę technologiczną. Miliarder zawsze twierdził, że nie zainwestowałby w firmy, których nie rozumie. W poniedziałek, w rozmowie z CNBC Buffettt przyznał, że rozważa udzielenie pomocy Danowi Gilbertowi, prezesowi firmy Quicken Loans, finansując ofertę internetowej firmie Yahoo.

Decyzje Buffetta o kupnie akcji mają znaczący wpływ na wyniki spółek:

Autor: ag/gry / Źródło: BBC