Nowa opłata na stacjach. "Ostatecznie zapłaci kierowca"

[object Object]
Urszula Cieślak o opłacie emisyjnej
wideo 2/3

1 stycznia zaczęła obowiązywać w Polsce tak zwana opłata emisyjna. Koncerny paliwowe deklarują, że nie przełoży się ona na stacjach benzynowych. Innego zdania są niektórzy eksperci. Uważają, że to właśnie kierowcy poniosą koszt nowej opłaty.

W lipcu ub. roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw. Z opłaty, która obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku mają być finansowane projekty związane z elektromobilnością w Polsce. Opłata wynosi 80 zł netto od każdego 1 tys. litrów paliwa, który trafi na rynek w naszym kraju.

Prace nad ustawą były bardzo burzliwe. Opozycja zarzuciła partii rządzącej, że nowa opłata w paliwach to de facto nowy podatek, który zapłacą wszyscy, nie tylko kierowcy.

Również eksperci w czasie prac legislacyjnych wskazywali, że wprowadzenie opłaty emisyjnej wpłynie na poziom cen paliw w Polsce. - Wprowadzenie opłaty emisyjnej wpłynie na wysokość cen, a tym samym na inflację, choć ten wpływ nie musi być silny - mówił w czerwcu ub. roku członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Osiatyński.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powtarzał podczas prac w Sejmie nad zmianami w ustawie, że opłatę emisyjną mają wziąć na swoje barki państwowe spółki paliwowe. Zaznaczył, że nowa opłata nie wpłynie na wzrost cen paliw.

Deklaracje spółek

Takie deklaracje składały też wcześniej Orlen i Lotos. Teraz zapytaliśmy obie spółki, czy wciąż podtrzymują stanowiska, że opłata nie uderzy w kierowców.

"Analizujemy sytuację w kontekście zmieniających się uwarunkowań makroekonomicznych i rynkowych i zyskujemy przekonanie, że wprowadzenie opłaty emisyjnej nie będzie skutkować wzrostem cen dla naszych klientów detalicznych. W naszej polityce cenowej kierujemy się bowiem budowaniem długofalowych relacji z klientami" - czytamy w komunikacie przesłanym nam przez biuro prasowe PKN Orlen. Koncern dodał, że jego działalność obejmuje m.in. rafinerie, petrochemię, czy sprzedaż pozapaliwową. "Tak szerokie portfolio działalności pozwala nam patrzeć na sytuację spółki w perspektywie długoterminowej" - napisano. Orlen podkreślił, że "obecnie paliwa na stacjach w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie."

Grupa Lotos poinformowała w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl, że zmienność cen paliw w kraju jest pochodną notowań giełdowych produktów naftowych na rynku europejskim oraz kursów walutowych, w szczególności kursu dolara amerykańskiego do złotego polskiego (USD/PLN).

"Do pozostałych elementów cenotwórczych zalicza się: koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych, realizacji NCW (Narodowy Cel Wskaźnikowy - red.), logistyki, opłaty zapasowej jak również opłata paliwowa, akcyza oraz podatek VAT, a od nowego roku także opłata emisyjna. Nie oznacza to jednak, że wraz z jej wprowadzeniem ceny detaliczne ulegną podwyższeniu" - przekonuje koncern. Jak dodaje firma, Lotos ustala ceny detaliczne sprzedaży paliw jedynie na 306 stacjach własnych (z ponad 7000 działających w Polsce). "Na stacjach franczyzowych ceny ustalane są przez partnerów (właścicieli/franczyzobiorców) bez ingerencji ze strony spółki" - zaznaczono.

Koncern wskazuje, że poziom cen na stacjach uzależniony jest od wielu czynników, m. in. od standardu stacji, poziomów sprzedaży, ewentualnych udzielanych rabatów. "Wyznaczając ceny sprzedaży paliw w sieci spółka bierze jednak pod uwagę przede wszystkim ceny na stacjach konkurencyjnych w najbliższej okolicy, czyli tzw. mikrorynku" - czytamy. "Reasumując, to sytuacja mikro- i makroekonomiczna będzie miała decydujący wpływ na poziom cen detalicznych w sieci Lotos" - podsumowuje koncern.

Zapłaci kierowca

Według Urszuli Cieślak z BM Reflex wprowadzenie opłaty emisyjnej będzie oznaczać wzrost cen paliw o 10 groszy na litrze. - Moim zdaniem, mimo zapewnień ministra energii oraz krajowych producentów paliw, wprowadzenie nowego obowiązku będzie oznaczało wzrost cen hurtowych, a w konsekwencji wyższe ceny detaliczne - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl.

Jak dodaje sytuacja na rynku ropy jest na tyle korzystna, że nową opłatę uda się "ukryć" w cenie detalicznej tak, że nie zobaczymy skokowego wzrostu cen paliw po 1 stycznia. - Tak czy inaczej, obok akcyzy i opłaty paliwowej, będzie to kolejny składnik ceny netto paliwa, za co ostatecznie zapłaci odbiorca ostateczny, czyli także kierowcy - zaznacza.

Z kolei dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z e-petrol nie spodziewa się na razie, że opłata emisyjna przełoży się na ceny na stacjach. - Tak zapewniali przecież przedstawiciele władz i koncernów. Warto pamiętać jednak, że mieliśmy ostatnio czas ostrych spadków, co powoduje, że taka kwota nie byłaby tak odczuwalna, jak w momencie cenowych zwyżek - dodaje.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Usiadłem do akceptacji przelewów i zwróciłem uwagę na fakturę na 15 tysięcy złotych. Przeanalizowałem dokumentację i faktura była podrobiona - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Wojciech Plona, właściciel firmy z branży finansów. Iwona Prószyńska z NASK opowiada inną historię. - Powiedzieli osobie odpowiedzialnej za finanse, że musi zautoryzować poza procedurą przelew na szaloną kwotę, bo w przeliczeniu było to sto milionów złotych. Tak się stało, bo sprawa wyglądała bardzo autentycznie - zaznacza.

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę pracownicy wszystkich zakładów Volkswagena w Niemczech zostali wezwani do strajków ostrzegawczych - przekazał przedstawiciel niemieckiego związku zawodowego IG Metall Thorsten Groeger. Trzecia tura negocjacji, zorganizowana w czwartek, zakończyła się bez rezultatu.

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Źródło:
PAP

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 11 milionów złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 30 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Auchan wycofuje żel pod prysznic marki Cosmia z uwagi na niewłaściwą jakość mikrobiologiczną - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Sieć na swojej stronie przekazała, że chodzi o wykrycie bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek akcjonariusze Orlenu zajmą się uchwałą w sprawie roszczeń o naprawienie szkód, które mógł wyrządzić poprzedni zarząd spółki za prezesury Danielem Obajtka. Obrady odbędą się w siedzibie Orlenu w Płocku.

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Źródło:
PAP

1 grudnia wchodzą zmiany dla dorabiających rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Do góry idą limity - dotyczący przychodu oraz powodujący zawieszenie świadczenia.

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP

Mężczyzna wywołał poruszenie w internecie, gdy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie batona Mars bez charakterystycznego pofałdowania. Jak się okazało, znalazca tej czekoladowej aberracji otrzymał dwa funty odszkodowania - podał portal stacji BBC.

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Źródło:
BBC

Do soboty, 30 listopada można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych na dziecko. W ramach programu Dobry Start wypłacono do tej pory prawie 1,4 miliarda złotych.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - poinformował portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie do specustawy powodziowej. Wynika z niego, że pracownicy poszkodowani we wrześniowej powodzi będą mogli skorzystać z dodatkowego zwolnienia od pracy do 30 czerwca przyszłego roku.

Zmiany w pomocy dla powodzian. Publikacja w Dzienniku Ustaw

Zmiany w pomocy dla powodzian. Publikacja w Dzienniku Ustaw

Źródło:
PAP

Wycofano z rynku jedną partię odżywki białkowej marki Whey ze względu na "możliwą obecność metalowych elementów" - poinformował w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Ostrzeżenie przed partią odżywki. "Możliwa obecność metalowych elementów"

Ostrzeżenie przed partią odżywki. "Możliwa obecność metalowych elementów"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński z Polski 2050 poinformował w piątek na platformie X, że odchodzi z resortu. W oświadczeniu opublikowanym przez Polskę 2050 Bartmiński napisał, że jego odwołanie jest związane z dokonaną przez premiera oceną nadzorowania jednej ze spółek - PLL LOT. Bartmiński został odwołany przez premiera na wniosek szefa MAP - poinformował szef kancelarii premiera Jan Grabiec.

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Wiceminister odwołany. Decyzja premiera

Źródło:
PAP

Austriacki producent motocykli KTM złożył w piątek wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma i jej spółki zależne są winne wierzycielom blisko trzy miliardy euro.

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Wielki producent składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie choroby niebieskiego języka. Przepisy zakładają między innymi wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu krów, owiec i kóz.

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd reaguje

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Rząd reaguje

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

NASK ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają dane płatnicze dzięki stronom podszywającym się pod portale do dokonania opłaty parkingowej. Na parkometrach naklejają fałszywe kody QR.

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wysokość opłaty OZE wyniesie 3,50 złotego za megawatogodzinę (MWh) - przekazał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki (URE). W 2023 i 2024 roku doliczana do rachunków odbiorców opłata wynosiła 0 złotych.

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Opłata doliczana do rachunków. Urząd podał kwotę

Źródło:
PAP, URE

- Projekt ustawy o asystencji osobistej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych - przekazał w piątek pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń. Na wtorek, 3 grudnia, został zaplanowany protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyspieszenia prac nad regulacją.

Nowy projekt w rządowym wykazie. "Tysiące nowych miejsc pracy"

Nowy projekt w rządowym wykazie. "Tysiące nowych miejsc pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Paryż zaostrza przepisy regulujące turystyczny najem mieszkań. Nowe regulacje utrudnią wynajem krótkoterminowy, a kary za ich łamanie będą sięgać nawet 100 tysięcy euro. Wszystko dlatego, że francuska stolica zmaga się z niedoborem nieruchomości.

W Paryżu brakuje mieszkań. Turystom będzie trudniej o nocleg

W Paryżu brakuje mieszkań. Turystom będzie trudniej o nocleg

Źródło:
Le Parisien, PAP, tvn24.pl

Rosja już się nie kryje, że jest z Polską na cyberwojnie. Atakują i robią to z premedytacją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W piątek otworzył konferencję Digital Skills Summit w Gliwicach.

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Rosja na cyberwojnie z Polską. "Atakują i robią to z premedytacją"

Źródło:
PAP