Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.
Po godz. 12 we wtorek rozpoczęło się posiedzenie rządu; ministrowie zajmą się m.in. zmianami w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz przygotowanym w MKIŚ projektem, zgodnie z którym maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh ma być utrzymana również w 2025 r.
Mrożenie cen energii
- Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025 - zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy w tym czasie, by mogło dojść, zgodnie też z tym, co proponujemy w naszej ustawie, do obniżenia taryf, więc niewykluczone, że dalsze zamrażanie nie będzie konieczne - powiedział Tusk przed posiedzeniem rządu.
- Ale jeśli będzie konieczne będziemy to także rozpatrywać - dodał.
Celem projektu jest wprowadzenie w przyszłym roku działań osłonowych dla gospodarstw domowych. Według projektu maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł/MWh ma być utrzymana również w 2025 r.
"Cena ta będzie odczuwalnym wsparciem w zakresie radzenia sobie przez gospodarstwa domowe z rachunkami za energię, gdyż bez interwencji ustawowej odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh" - wskazano w uzasadnieniu. Proponowany maksymalny limit wydatków na projektowane rozwiązania wynosi 5,456 mld zł.
Składka zdrowotna
Premier Donald Tusk zapowiedział też przyjęcie rozwiązań, które pozwolą na obniżenie składki zdrowotnej dla małych i średnich przedsiębiorców.
- Przyjmiemy dzisiaj decyzje, które nie tylko uchronią polskich - przede wszystkim mikro-, małych i średnich przedsiębiorców od podwyżki tej składki, ale także zauważalnie ją obniżą w porównaniu do dzisiejszego stanu rzeczy - zapowiedział premier.
Dodał, że działanie to pozwoli uniknąć "dramatu, który byłby konsekwencją tak zwanego Polskiego Ładu", czyli podwyżek składki zdrowotnej od stycznia 2025 roku.
- To kompromis między tym, co jest w tej chwili możliwe finansowo i systemowo a oczywistymi potrzebami przedsiębiorców - wyjaśnił Donald Tusk.
W porządku wtorkowego posiedzenia są dwa projekty ws. składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Pierwszy to autopoprawka do przyjętego już rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którego pierwsze czytanie ma odbyć się w czwartek w Sejmie.
Według autopoprawki, składka zdrowotna ma wynieść 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zasady mając objąć przedsiębiorców płacących podatek na zasadach ogólnych, według 19-procentowej stawki liniowej oraz tych, którzy płacą podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
W porządku znajduje się też osobny, przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt zakładający zmiany w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców od początku 2026 r. Chodzi o osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, stosujące opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową oraz osoby współpracujące.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24