Już 19 marca wejdą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla tych rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach, którzy skorzystają z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Urlop będzie udzielany jednorazowo i nie będzie można podzielić go na części.
ZUS przekazał, że z zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą mogli skorzystać ubezpieczeni – matka albo ojciec wychowujący dziecko. Wymiar zasiłku będzie zależał od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego wagi w dniu narodzin i od okresu pobytu dziecka w szpitalu.
Dotyczy to dzieci, które urodziły się: przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z wagą nie większą niż 1000 g; po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z wagą większą niż 1000 g; po ukończeniu 37. tygodnia ciąży, jeśli dziecko po porodzie spędzi w szpitalu co najmniej dwa dni, z których pierwszy przypada od 5. do 28. dnia po narodzinach.
Zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego uwzględniane będą waga najmniejszego dziecka w dniu urodzin i czas hospitalizacji dziecka, które przebywało najdłużej w szpitalu. Miesięczny zasiłek dla rodziców wcześniaków będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo. Nie można go podzielić na części. Prawo do uzupełniającego urlopu przysługiwać będzie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. W związku z tym wniosek należy złożyć przed końcem urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Niezbędne dokumenty
ZUS zaznaczył, że niezbędnym dokumentem do ustalenia prawa do tego zasiłku będzie wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu i o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i wagi w dniu narodzin.
Prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługiwać będzie także ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) lub w przypadku przysposobienia dziecka, pod warunkiem że dziecko przebywało w szpitalu po przyjęciu go na wychowanie. Zaktualizowane wzory wniosku o zasiłek macierzyński (ZUS ZAM) i zaświadczenie płatnika składek (Z-3) będą dostępne na stronie internetowej ZUS i w PUE/eZUS od 19 marca 2025 r. W 2024 r. ZUS wypłacił blisko 568 tys. zasiłków macierzyńskich.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock