Święty spokój za kilkadziesiąt złotych. O ubezpieczeniu turystycznym wciąż myślą nieliczni

Pieniądze

Co zawiera ubezpieczenie turystyczne?TVN24 BiS
wideo 2/2

Wypadek to coś, o czym mało kto pamięta, udając się na urlop. Dlatego wciąż o ubezpieczeniu myślą nieliczni turyści. Eksperci tłumaczą, że cena za spokój na wakacjach jest nieporównywalnie niska w stosunku do gigantycznych kosztów leczenia, z którymi należy się zmierzyć w razie tragedii.

Co zawiera pakiet turystyczny? - Mamy gwarancję zwrotu kosztów leczenia, jeżeli coś nam się stanie za granicą. Ale też transportu do kraju, jeżeli będzie potrzebny, oprócz tego: ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, elektronicznego przed zgubieniem, zniszczeniem albo przed kradzieżą - mówił Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dobrze też pamiętać, że pakiet turystyczny pokryje straty, który to my wyrządziliśmy w czyimś majątku - przypominał gość TVN24 BiS. - W momencie, kiedy coś zniszczymy albo kogoś "zniszczymy" i pojawią się jakieś roszczenia, ubezpieczyciel je pokryje - dodał.

Problem powstaje, kiedy szkodę ponieśliśmy albo wyrządziliśmy po alkoholu - Zasadą jest, że jeśli strata powstała bezpośrednio z tego powodu, że byliśmy pijani, to ubezpieczenie nie działa - przypominał Tarczyński.

Część ubezpieczycieli postanowiła "zapełnić" i tę lukę, oferując ubezpieczenie, które działa również wtedy, kiedy turysta jest pod wpływem alkoholu. Jest ono oczywiście stosunkowo droższe.

Warto też pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne jest ważne dokładnie tyle dni, ile jesteśmy na wyjeździe.

Osoby, które chcą się ubezpieczyć, nie muszą się obawiać, że ubezpieczyciel zedrze z nich fortunę. - Tygodniowe ubezpieczenie dla jednej osoby to koszty rzędu kilkudziesięciu do stu złotych - przypominał Tarczyński. - Oczywiście zdarzają się droższe, w zależności od zakresu. Jednak "na pewno jest to ułamek kwot, którą zapłacilibyśmy płacąc na przykład za hospitalizację" - mówił.

Ubezpieczenia specjalne

Jeżeli już decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia na wakacje, to trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim, żeby zgłosić ubezpieczycielowi, że na urlopie planujemy uprawiać sport, jeżeli jest on ryzykowny. - Ubezpieczyciel zamieszcza najczęściej na swojej stronie listę dyscyplin, które uważa za niebezpieczne - mówił Tarczyński. - To ubezpieczenie będzie najczęściej droższe - dodał.

Podobnie rozszerzony pakiet powinna wykupić osoba przewlekle chora. - Nie ma żadnych przeszkód, żeby ubezpieczyć się od następstw takich chorób, ale trzeba wykupić odpowiednią opcję.

EKUS

Pytany o to, czy warto wykupić Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego, Tarczyński odpowiedział, że trzeba pamiętać o jej dwóch wadach: po pierwsze, ona działa - jak sama nazwa wskazuje - tylko na terenie Europy.

- Po drugie, zapewnia taki zakres opieki zdrowotnej w systemie publicznym, jaki ma obywatel kraju, na terenie którego się znajdujemy. A nie wszystkie działają tak jak w Polsce, że wszystko jest za darmo. W niektórych krajach, np. za ratownictwo albo wizytę u specjalisty trzeba dodatkowo dopłacić - ostrzegł Tarczyński.

Autor: ps / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock