Prezydent ws. wyższej kwoty wolnej dla wszystkich: Szydło powiedziała mi, że nie damy rady

Prezydent Duda o kwocie wolnej
Prezydent Duda o kwocie wolnej
tvn24
Prezydent Duda o kwocie wolnejtvn24

- Byłem zdegustowany - powiedział o terminie otrzymania do podpisu ustawy ws. kwoty wolnej w programie "Kawa na ławę" w TVN24 prezydent Andrzej Duda. Jak tłumaczył, w związku ze zbliżającym się 1 grudnia musiał podjąć szybką decyzję w tej sprawie. Jednocześnie prezydent zapewnił, że będzie czynił wszystko, co w jego mocy, aby kwota wolna została podniesiona dla wszystkich do 2020 roku.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU „KAWA NA ŁAWĘ” Z UDZIAŁEM PREZYDENTA

- Musiałem podjąć bardzo szybką decyzję, termin kończył się z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że wszelkie zmiany podatkowe muszą zostać przyjęte i opublikowane przed 1 grudnia. Po drugie, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, który nakazywał podniesienie kwoty wolnej, a przede wszystkim wygaszał przepisy dotyczące kwoty wolnej. One musiały zostać zastąpione jakimiś innymi przepisami - mówił gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Prezydent pytany o ekspresowe tempo prac nad ustawą podatkową powiedział, że "był zdegustowany". Choć jak podkreślił, sam walczył o to, żeby wyższa kwota wolna została wprowadzona. - To mój projekt, był złożony przeze mnie: zgodnie ze zobowiązaniem z kampanii, że ustawa ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku zostanie złożona. Zobowiązania dopełniłem - powiedział.

Należy jednak pamiętać, że w kampanii wyborczej z ust Andrzeja Dudy, ówczesnego kandydata na prezydenta, padały obietnice podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. dla wszystkich. Tymczasem zgodnie ze zmianami uchwalonymi w tym tygodniu od początku nowego roku kwota wolna wzrośnie do 6,6 tys. zł, ale tylko dla najbiedniejszych.

Koszty kwoty wolnej

Prezydent podkreślał, że "wszystkie dobre zmiany, które były wprowadzane mają swój koszt". - W pewnym momencie premier rozmawiała ze mną i powiedziała mi tak: nie damy rady podwyższyć jednolicie kwoty wolnej do podatku tak, jak złożyłeś to w swoim projekcie ustawy. Więc ja odpowiedziałem: zależy mi na tym, żeby przynajmniej ten proces się rozpoczął, żebyśmy dochodzili w trakcie kadencji do tego progu 8 tys. zł. Dochodźmy do niego stopniowo, ale idźmy w tym kierunku. Rozpocznijmy te kroki i one zostały rozpoczęte - powiedział prezydent Duda.

Pytany, czy może zadeklarować, że do 2020 roku kwota wolna będzie podwyższona dla wszystkich, gość Bogdana Rymanowskiego, zapewniał, że będzie "czynił wszystko co w mojej mocy żeby ona była". - Natomiast w tym momencie "w mojej mocy" ogranicza się wyłącznie do apeli - wyjaśniał.

Rodzina 500 plus

Prezydent był pytany o zmiany w programie 500 plus tak żeby świadczenia nie otrzymywali najbogatsi, co mogłoby umożliwić podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich. - Czynnik prodemograficzny i ma charakter powszechny i tutaj zgadzam się z decyzją podjętą przez premier i większość parlamentarną, że 500 plus ma być dla wszystkich. Podzielam tę decyzję - przyznał gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Prezydent przyznał, "jeżeli ktoś uważa się za zamożnego i uważa, że nie musi brać 500 plus, niech to będzie jego decyzja". - Bardzo miło, pieniądze zostaną w budżecie. Chce brać 500 plus, ma do tego prawo. Nie oceniam tego - wskazywał prezydent.

Według prezydenta przyczyną są kosztowne reformy. - Rząd i większość parlamentarna dokonywała w ciągu ostatniego roku bardzo istotnych zmian naprawczych w Polsce - wskazywał.

Wśród nich prezydent wymieniał zmiany kosztowne dla budżetu, jak obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej. Gość TVN24 podkreślał także wagę programu 500 plus. - To był postulat programowy Prawa i Sprawiedliwości, który osobiście ogłaszałem na konwencji programowej (...) Jest to istotna pomoc dla rodzin wychowujących dzieci. Jest to program propaństwowy (...) który ma dać impuls prodemograficzny - mówił.

- Program co oczywiste jest kosztowny dla budżetu, ale patrząc długofalowo, jest programem nie tylko opłacalnym, ale koniecznym dla dobra Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa - podkreślił prezydent Duda.

Prezydent o programie 500 plus
Prezydent o programie 500 plustvn24

Frankowicze

Nie zabrakło również pytań o obietnicę wyborczą dotyczącą frankowiczów. - Zgadzam się, że osoby, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie są w trudnej sytuacji w wielu przypadkach - nie wszyscy, są tacy, którzy mają po osiem mieszkań - mnie zależy, żeby im pomóc i działam w tym kierunku mimo tego, że zgłaszane są w moim kierunku pretensje - mówił prezydent.

- Prowadziłem szerokie konsultacje także z udziałem środowiska osób, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie, szukałem różnych rozwiązań - dodał jednocześnie wskazując, że "jest konieczność, aby prezydent RP prowadził bezpieczną politykę także dla sektora finansowego (...) także systemu bankowego."

Powołując się na słowa ekspertów, prezydent powiedział, że gdyby doszło do przewalutowania kredytów frankowych "mogłoby dojść do krachu". - Jeżeli ja mam taką informację, że mogłoby dojść do krachu, ja muszę zachować ostrożność, bo prezydent musi być odpowiedzialny - podkreślał prezydenta Andrzej Duda.

Jego zdaniem ustawa zakładająca zwrot spreadów to pierwszy krok. - Zgadzam się, że to drobny krok. Jeżeli ktoś się czuje tym urażony jest mi przykro z tego powodu, przepraszam, że na razie jest taka ustawa, ale chcę żeby było jasne: czynię dalsze kroki - powiedział gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Jak wyjaśniał, dalsze kroki to m.in. to co może zostać zrobione przez KNF, NBP.

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach
Prezydent Andrzej Duda o frankowiczachtvn24

Mistrale

W rozmowie pojawił się również temat relacji na linii Pałac Prezydencki - Ministerstwo Obrony Narodowej. Od dłuższego czasu sporo mówi się bowiem o napięciu w relacjach między Andrzejem Dudą a ministrem Antonim Macierewiczem.

Wyrazili oni odmienne opinie m.in. w przypadku zakupu mistrali. Antoni Macierewicz w Sejmie wygłosił stwierdzenie, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu, który przekazał je Rosji za jednego dolara. Zaprzeczyły temu obie strony rzekomej transakcji, odmienną opinię wyraził również prezydent Duda.

- Dyskutujemy ze sobą na temat różnych kwestii. Otrzymałem swoją wiedzę i jest w moim przekonaniu wiedza pewna. Otrzymałem ją ze źródeł, które mają prawo mieć autorytet - tłumaczył w TVN24 Andrzej Duda.

Pytany, czy minister Antoni Macierewicz nie miał dostępu do tych źródeł, prezydent tłumaczył: "trudno mi odpowiedzieć na te pytanie, dostęp miał. Nie wiem, czy korzystał".

Zdaniem prezydenta, "każdy polityk powinien mówić w sposób wyważony". - Apeluję do wszystkich polityków niezależnie od barw politycznych żeby takim językiem się posługiwali. Jest z tym problem - stwierdził gość Bogdana Rymanowskiego.

Prezydent o mistralach
Prezydent o mistralachtvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP