Prezydent ws. wyższej kwoty wolnej dla wszystkich: Szydło powiedziała mi, że nie damy rady

Prezydent Duda o kwocie wolnej
Prezydent Duda o kwocie wolnej
tvn24
Prezydent Duda o kwocie wolnejtvn24

- Byłem zdegustowany - powiedział o terminie otrzymania do podpisu ustawy ws. kwoty wolnej w programie "Kawa na ławę" w TVN24 prezydent Andrzej Duda. Jak tłumaczył, w związku ze zbliżającym się 1 grudnia musiał podjąć szybką decyzję w tej sprawie. Jednocześnie prezydent zapewnił, że będzie czynił wszystko, co w jego mocy, aby kwota wolna została podniesiona dla wszystkich do 2020 roku.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU „KAWA NA ŁAWĘ” Z UDZIAŁEM PREZYDENTA

- Musiałem podjąć bardzo szybką decyzję, termin kończył się z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że wszelkie zmiany podatkowe muszą zostać przyjęte i opublikowane przed 1 grudnia. Po drugie, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, który nakazywał podniesienie kwoty wolnej, a przede wszystkim wygaszał przepisy dotyczące kwoty wolnej. One musiały zostać zastąpione jakimiś innymi przepisami - mówił gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Prezydent pytany o ekspresowe tempo prac nad ustawą podatkową powiedział, że "był zdegustowany". Choć jak podkreślił, sam walczył o to, żeby wyższa kwota wolna została wprowadzona. - To mój projekt, był złożony przeze mnie: zgodnie ze zobowiązaniem z kampanii, że ustawa ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku zostanie złożona. Zobowiązania dopełniłem - powiedział.

Należy jednak pamiętać, że w kampanii wyborczej z ust Andrzeja Dudy, ówczesnego kandydata na prezydenta, padały obietnice podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. dla wszystkich. Tymczasem zgodnie ze zmianami uchwalonymi w tym tygodniu od początku nowego roku kwota wolna wzrośnie do 6,6 tys. zł, ale tylko dla najbiedniejszych.

Koszty kwoty wolnej

Prezydent podkreślał, że "wszystkie dobre zmiany, które były wprowadzane mają swój koszt". - W pewnym momencie premier rozmawiała ze mną i powiedziała mi tak: nie damy rady podwyższyć jednolicie kwoty wolnej do podatku tak, jak złożyłeś to w swoim projekcie ustawy. Więc ja odpowiedziałem: zależy mi na tym, żeby przynajmniej ten proces się rozpoczął, żebyśmy dochodzili w trakcie kadencji do tego progu 8 tys. zł. Dochodźmy do niego stopniowo, ale idźmy w tym kierunku. Rozpocznijmy te kroki i one zostały rozpoczęte - powiedział prezydent Duda.

Pytany, czy może zadeklarować, że do 2020 roku kwota wolna będzie podwyższona dla wszystkich, gość Bogdana Rymanowskiego, zapewniał, że będzie "czynił wszystko co w mojej mocy żeby ona była". - Natomiast w tym momencie "w mojej mocy" ogranicza się wyłącznie do apeli - wyjaśniał.

Rodzina 500 plus

Prezydent był pytany o zmiany w programie 500 plus tak żeby świadczenia nie otrzymywali najbogatsi, co mogłoby umożliwić podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich. - Czynnik prodemograficzny i ma charakter powszechny i tutaj zgadzam się z decyzją podjętą przez premier i większość parlamentarną, że 500 plus ma być dla wszystkich. Podzielam tę decyzję - przyznał gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Prezydent przyznał, "jeżeli ktoś uważa się za zamożnego i uważa, że nie musi brać 500 plus, niech to będzie jego decyzja". - Bardzo miło, pieniądze zostaną w budżecie. Chce brać 500 plus, ma do tego prawo. Nie oceniam tego - wskazywał prezydent.

Według prezydenta przyczyną są kosztowne reformy. - Rząd i większość parlamentarna dokonywała w ciągu ostatniego roku bardzo istotnych zmian naprawczych w Polsce - wskazywał.

Wśród nich prezydent wymieniał zmiany kosztowne dla budżetu, jak obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej. Gość TVN24 podkreślał także wagę programu 500 plus. - To był postulat programowy Prawa i Sprawiedliwości, który osobiście ogłaszałem na konwencji programowej (...) Jest to istotna pomoc dla rodzin wychowujących dzieci. Jest to program propaństwowy (...) który ma dać impuls prodemograficzny - mówił.

- Program co oczywiste jest kosztowny dla budżetu, ale patrząc długofalowo, jest programem nie tylko opłacalnym, ale koniecznym dla dobra Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa - podkreślił prezydent Duda.

Prezydent o programie 500 plus
Prezydent o programie 500 plustvn24

Frankowicze

Nie zabrakło również pytań o obietnicę wyborczą dotyczącą frankowiczów. - Zgadzam się, że osoby, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie są w trudnej sytuacji w wielu przypadkach - nie wszyscy, są tacy, którzy mają po osiem mieszkań - mnie zależy, żeby im pomóc i działam w tym kierunku mimo tego, że zgłaszane są w moim kierunku pretensje - mówił prezydent.

- Prowadziłem szerokie konsultacje także z udziałem środowiska osób, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie, szukałem różnych rozwiązań - dodał jednocześnie wskazując, że "jest konieczność, aby prezydent RP prowadził bezpieczną politykę także dla sektora finansowego (...) także systemu bankowego."

Powołując się na słowa ekspertów, prezydent powiedział, że gdyby doszło do przewalutowania kredytów frankowych "mogłoby dojść do krachu". - Jeżeli ja mam taką informację, że mogłoby dojść do krachu, ja muszę zachować ostrożność, bo prezydent musi być odpowiedzialny - podkreślał prezydenta Andrzej Duda.

Jego zdaniem ustawa zakładająca zwrot spreadów to pierwszy krok. - Zgadzam się, że to drobny krok. Jeżeli ktoś się czuje tym urażony jest mi przykro z tego powodu, przepraszam, że na razie jest taka ustawa, ale chcę żeby było jasne: czynię dalsze kroki - powiedział gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Jak wyjaśniał, dalsze kroki to m.in. to co może zostać zrobione przez KNF, NBP.

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach
Prezydent Andrzej Duda o frankowiczachtvn24

Mistrale

W rozmowie pojawił się również temat relacji na linii Pałac Prezydencki - Ministerstwo Obrony Narodowej. Od dłuższego czasu sporo mówi się bowiem o napięciu w relacjach między Andrzejem Dudą a ministrem Antonim Macierewiczem.

Wyrazili oni odmienne opinie m.in. w przypadku zakupu mistrali. Antoni Macierewicz w Sejmie wygłosił stwierdzenie, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu, który przekazał je Rosji za jednego dolara. Zaprzeczyły temu obie strony rzekomej transakcji, odmienną opinię wyraził również prezydent Duda.

- Dyskutujemy ze sobą na temat różnych kwestii. Otrzymałem swoją wiedzę i jest w moim przekonaniu wiedza pewna. Otrzymałem ją ze źródeł, które mają prawo mieć autorytet - tłumaczył w TVN24 Andrzej Duda.

Pytany, czy minister Antoni Macierewicz nie miał dostępu do tych źródeł, prezydent tłumaczył: "trudno mi odpowiedzieć na te pytanie, dostęp miał. Nie wiem, czy korzystał".

Zdaniem prezydenta, "każdy polityk powinien mówić w sposób wyważony". - Apeluję do wszystkich polityków niezależnie od barw politycznych żeby takim językiem się posługiwali. Jest z tym problem - stwierdził gość Bogdana Rymanowskiego.

Prezydent o mistralach
Prezydent o mistralachtvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP

Turecki urząd do spraw konkurencji wszczął dochodzenie przeciwko serwisowi muzycznemu Spotify. Wiceminister kultury twierdzi, że w aplikacji pojawiły się "prowokacyjne" treści uderzające w żonę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i wartości islamu. 

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Źródło:
PAP

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24