Prezydent ws. wyższej kwoty wolnej dla wszystkich: Szydło powiedziała mi, że nie damy rady

Prezydent Duda o kwocie wolnej
Prezydent Duda o kwocie wolnej
tvn24
Prezydent Duda o kwocie wolnejtvn24

- Byłem zdegustowany - powiedział o terminie otrzymania do podpisu ustawy ws. kwoty wolnej w programie "Kawa na ławę" w TVN24 prezydent Andrzej Duda. Jak tłumaczył, w związku ze zbliżającym się 1 grudnia musiał podjąć szybką decyzję w tej sprawie. Jednocześnie prezydent zapewnił, że będzie czynił wszystko, co w jego mocy, aby kwota wolna została podniesiona dla wszystkich do 2020 roku.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMU „KAWA NA ŁAWĘ” Z UDZIAŁEM PREZYDENTA

- Musiałem podjąć bardzo szybką decyzję, termin kończył się z dwóch przyczyn. Po pierwsze dlatego, że wszelkie zmiany podatkowe muszą zostać przyjęte i opublikowane przed 1 grudnia. Po drugie, był wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, który nakazywał podniesienie kwoty wolnej, a przede wszystkim wygaszał przepisy dotyczące kwoty wolnej. One musiały zostać zastąpione jakimiś innymi przepisami - mówił gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Prezydent pytany o ekspresowe tempo prac nad ustawą podatkową powiedział, że "był zdegustowany". Choć jak podkreślił, sam walczył o to, żeby wyższa kwota wolna została wprowadzona. - To mój projekt, był złożony przeze mnie: zgodnie ze zobowiązaniem z kampanii, że ustawa ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku zostanie złożona. Zobowiązania dopełniłem - powiedział.

Należy jednak pamiętać, że w kampanii wyborczej z ust Andrzeja Dudy, ówczesnego kandydata na prezydenta, padały obietnice podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. dla wszystkich. Tymczasem zgodnie ze zmianami uchwalonymi w tym tygodniu od początku nowego roku kwota wolna wzrośnie do 6,6 tys. zł, ale tylko dla najbiedniejszych.

Koszty kwoty wolnej

Prezydent podkreślał, że "wszystkie dobre zmiany, które były wprowadzane mają swój koszt". - W pewnym momencie premier rozmawiała ze mną i powiedziała mi tak: nie damy rady podwyższyć jednolicie kwoty wolnej do podatku tak, jak złożyłeś to w swoim projekcie ustawy. Więc ja odpowiedziałem: zależy mi na tym, żeby przynajmniej ten proces się rozpoczął, żebyśmy dochodzili w trakcie kadencji do tego progu 8 tys. zł. Dochodźmy do niego stopniowo, ale idźmy w tym kierunku. Rozpocznijmy te kroki i one zostały rozpoczęte - powiedział prezydent Duda.

Pytany, czy może zadeklarować, że do 2020 roku kwota wolna będzie podwyższona dla wszystkich, gość Bogdana Rymanowskiego, zapewniał, że będzie "czynił wszystko co w mojej mocy żeby ona była". - Natomiast w tym momencie "w mojej mocy" ogranicza się wyłącznie do apeli - wyjaśniał.

Rodzina 500 plus

Prezydent był pytany o zmiany w programie 500 plus tak żeby świadczenia nie otrzymywali najbogatsi, co mogłoby umożliwić podniesienie kwoty wolnej dla wszystkich. - Czynnik prodemograficzny i ma charakter powszechny i tutaj zgadzam się z decyzją podjętą przez premier i większość parlamentarną, że 500 plus ma być dla wszystkich. Podzielam tę decyzję - przyznał gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Prezydent przyznał, "jeżeli ktoś uważa się za zamożnego i uważa, że nie musi brać 500 plus, niech to będzie jego decyzja". - Bardzo miło, pieniądze zostaną w budżecie. Chce brać 500 plus, ma do tego prawo. Nie oceniam tego - wskazywał prezydent.

Według prezydenta przyczyną są kosztowne reformy. - Rząd i większość parlamentarna dokonywała w ciągu ostatniego roku bardzo istotnych zmian naprawczych w Polsce - wskazywał.

Wśród nich prezydent wymieniał zmiany kosztowne dla budżetu, jak obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej. Gość TVN24 podkreślał także wagę programu 500 plus. - To był postulat programowy Prawa i Sprawiedliwości, który osobiście ogłaszałem na konwencji programowej (...) Jest to istotna pomoc dla rodzin wychowujących dzieci. Jest to program propaństwowy (...) który ma dać impuls prodemograficzny - mówił.

- Program co oczywiste jest kosztowny dla budżetu, ale patrząc długofalowo, jest programem nie tylko opłacalnym, ale koniecznym dla dobra Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa - podkreślił prezydent Duda.

Prezydent o programie 500 plus
Prezydent o programie 500 plustvn24

Frankowicze

Nie zabrakło również pytań o obietnicę wyborczą dotyczącą frankowiczów. - Zgadzam się, że osoby, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie są w trudnej sytuacji w wielu przypadkach - nie wszyscy, są tacy, którzy mają po osiem mieszkań - mnie zależy, żeby im pomóc i działam w tym kierunku mimo tego, że zgłaszane są w moim kierunku pretensje - mówił prezydent.

- Prowadziłem szerokie konsultacje także z udziałem środowiska osób, które wzięły kredyty przeliczane na franki szwajcarskie, szukałem różnych rozwiązań - dodał jednocześnie wskazując, że "jest konieczność, aby prezydent RP prowadził bezpieczną politykę także dla sektora finansowego (...) także systemu bankowego."

Powołując się na słowa ekspertów, prezydent powiedział, że gdyby doszło do przewalutowania kredytów frankowych "mogłoby dojść do krachu". - Jeżeli ja mam taką informację, że mogłoby dojść do krachu, ja muszę zachować ostrożność, bo prezydent musi być odpowiedzialny - podkreślał prezydenta Andrzej Duda.

Jego zdaniem ustawa zakładająca zwrot spreadów to pierwszy krok. - Zgadzam się, że to drobny krok. Jeżeli ktoś się czuje tym urażony jest mi przykro z tego powodu, przepraszam, że na razie jest taka ustawa, ale chcę żeby było jasne: czynię dalsze kroki - powiedział gość programu "Kawa na ławę" w TVN24.

Jak wyjaśniał, dalsze kroki to m.in. to co może zostać zrobione przez KNF, NBP.

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach
Prezydent Andrzej Duda o frankowiczachtvn24

Mistrale

W rozmowie pojawił się również temat relacji na linii Pałac Prezydencki - Ministerstwo Obrony Narodowej. Od dłuższego czasu sporo mówi się bowiem o napięciu w relacjach między Andrzejem Dudą a ministrem Antonim Macierewiczem.

Wyrazili oni odmienne opinie m.in. w przypadku zakupu mistrali. Antoni Macierewicz w Sejmie wygłosił stwierdzenie, że mistrale zostały sprzedane do Egiptu, który przekazał je Rosji za jednego dolara. Zaprzeczyły temu obie strony rzekomej transakcji, odmienną opinię wyraził również prezydent Duda.

- Dyskutujemy ze sobą na temat różnych kwestii. Otrzymałem swoją wiedzę i jest w moim przekonaniu wiedza pewna. Otrzymałem ją ze źródeł, które mają prawo mieć autorytet - tłumaczył w TVN24 Andrzej Duda.

Pytany, czy minister Antoni Macierewicz nie miał dostępu do tych źródeł, prezydent tłumaczył: "trudno mi odpowiedzieć na te pytanie, dostęp miał. Nie wiem, czy korzystał".

Zdaniem prezydenta, "każdy polityk powinien mówić w sposób wyważony". - Apeluję do wszystkich polityków niezależnie od barw politycznych żeby takim językiem się posługiwali. Jest z tym problem - stwierdził gość Bogdana Rymanowskiego.

Prezydent o mistralach
Prezydent o mistralachtvn24

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP