Zmiana w sprawie PIT. Nowość w rozliczeniach z fiskusem

Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski o wpieraniu lokalnych przedsiębiorców
Rafał Trzaskowski o wpieraniu lokalnych przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/5
Rafał Trzaskowski o wpieraniu lokalnych przedsiębiorcówTVN24

Podatki za 2024 rok będzie można rozliczyć za pomocą aplikacji mobilnej – wynika ze słów szefa Krajowej Administracji Skarbowej, wiceministra finansów Marcina Łobody.

- W ciągu najbliższych miesięcy planujemy udostępnić użytkownikom serwisu e-Urząd Skarbowy nowe narzędzie w postaci aplikacji mobilnej, które umożliwi bezpieczne, szybkie i komfortowe załatwianie spraw urzędowych online. Aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy będziemy wdrażać w kilku etapach. Na początek udostępnimy konto osoby fizycznej i przeznaczone dla tego konta funkcjonalności - powiedział Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów.

Dodał, że jej użytkownicy będą mogli m.in. uzyskać zaświadczenia, przeglądać informacje o udzielonych pełnomocnictwach, zobaczyć złożone dokumenty z zakresu podatku PIT, PCC, SD i VAT czy sprawdzać swoje rozliczenia.

PIT za 2024 rok w aplikacji

Aplikacja - jak podał - będzie zawierać także inne funkcjonalności, np. zarządzanie dokumentami czy aktualizację danych oraz wysyłanie i odbieranie dokumentów w formie elektronicznej, jeśli wcześniej użytkownik wyrazi zgodę na e-Korespondencję. W pierwszym etapie KAS planuje także udostępnienie usługi dla notariuszy.

- W ramach udostępnionych usług chcemy również zapewnić użytkownikom dostęp do skorzystania z możliwości rozliczenia zeznania za rok 2024 poprzez usługę Twój e-PIT. Planujemy także wprowadzenie funkcjonalności, która umożliwi przedsiębiorcom wygenerowanie Raportu podatnika, dzięki któremu mogą oni w ciągu kilku sekund poznać podstawowe informacje na temat swojej sytuacji podatkowej. W kolejnych wersjach aplikacji mobilnej planujemy rozszerzyć zakres jej funkcjonalności o usługi już dostępne w e-Urzędzie Skarbowym, przede wszystkim o konto organizacji, jak i nowe usługi, których wdrożenie w serwisie jest dopiero planowane – dodał szef KAS.

E-Urząd Skarbowy coraz popularniejszy

Marcin Łoboda podkreślił, że już teraz podatnicy mogą załatwić większość spraw podatkowych elektronicznie, bez konieczności wychodzenia z domu, siedem dni w tygodniu, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Jego zdaniem kolejne funkcjonalności tego serwisu zyskują na popularności, czego przykładem może być e-Korespondencja.

Jak wskazał Łoboda "od momentu udostępnienia tej usługi w e-Urzędzie Skarbowym, czyli od lipca 2022 r., prawie 2 mln osób wyraziło zgodę na komunikację elektroniczną, w tym okresie doręczyliśmy ponad 3,5 mln dokumentów na ich konta w serwisie. Liczba wyrażonych zgód na e-Korespondencję stale rośnie".

- Dzięki przejściu na e-Korespondencję, można wysyłać i odbierać dokumenty z urzędu skarbowego w formie elektronicznej. W ten sposób można m. in. bardzo szybko uzyskać zaświadczenie z urzędu czy złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej. Poza tym podatnicy mogą też bezterminowo gromadzić swoją korespondencję w jednym miejscu i mają do niej nieprzerwany dostęp – powiedział wiceminister finansów.

Wyjaśnił, że za pośrednictwem e-US można składać pisma ogólne czy wnioski o wydanie zaświadczenia, ale także wysłać zawiadomienie ZAW-NR czy złożyć czynny żal. Podkreślił, że zakres dokumentów, jakie można składać w serwisie, jest systematycznie rozszerzany.

Jak poinformował wiceszef MF "za pośrednictwem e-US użytkownicy złożyli już prawie 2,4 mln dokumentów, z czego aż 29 proc. złożonych tą drogą dokumentów to wnioski o wydanie zaświadczenia. Udostępniamy użytkownikom specjalny kreator pism do tworzenia różnego rodzaju dokumentów i ich wysłania do konkretnego organu". Wyjaśnił, że po to, by złożyć dokument za pośrednictwem e-US, nie trzeba mieć podpisu elektronicznego.

- Dokument w momencie wysyłki podpisywany jest w imieniu podatnika certyfikatem pieczęci szefa KAS. W ten sposób potwierdzamy wiarygodność danych. Poza tym dokumenty mogą składać zarówno podatnicy, jak i ich pełnomocnicy – powiedział Łoboda.

e-Urząd Skarbowy to nie tylko Twój e-PIT

Szaf KAS przypomniał, że za pośrednictwem e-US podatnicy – zarówno osoby fizyczne, jak i prawne – mogą składać różnego rodzaju formularze. Przy czym nie chodzi tylko o zeznania, które składane są poprzez usługę Twój e-PIT, ale także o deklaracje, które od listopada 2023 r. są udostępnianie w serwisie e-formularze.

- W tym okresie poza automatycznie generowanymi zeznaniami w usłudze Twój e-PIT, przyjęliśmy już 750 tysięcy dokumentów wypełnionych i złożonych samodzielnie przez zalogowanych użytkowników. Aktualnie e-US daje możliwość złożenia 115 formularzy, które umożliwiają rozliczenie w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), SD (darowizny). Ważną zaletą naszej usługi jest brak konieczności podpisywania wysyłanych dokumentów. W przypadku dokumentów składanych z kont organizacji oznacza to, że nie ma potrzeby składania upoważnień UPL-1 – każdy użytkownik konta może złożyć dokumenty w imieniu organizacji – przekazał Łoboda.

Dodał, że uwierzytelniony użytkownik nie musi wypełniać w deklaracjach danych identyfikacyjnych, ma możliwość zapisywania kopii roboczych i sporządzania korekt z wykorzystaniem danych zawartych w złożonych wcześniej dokumentach. Poza tym e-US umożliwia śledzenie tego, co dzieje się ze złożonymi organizacjami.

- W serwisie e-US udostępniliśmy historię złożonych deklaracji. Użytkownicy zarówno z konta osoby fizycznej, jak i konta organizacji mogą przeglądać deklaracje elektroniczne, mogą je pobrać i wydrukować. Maja też możliwość podglądu informacji z deklaracji, które złożyli w formie papierowej. Na ten moment, użytkownicy e-US pobrali swoje deklaracje prawie 16 milionów razy - poinformował wiceminister. Zwrócił też uwagę, że e-Urząd Skarbowy umożliwia także opłacenie podatku, między innymi za pośrednictwem Blika. Z tej możliwości skorzystało ponad 650 tys. użytkowników.

Zaksięgowane deklaracje i zeznania podatkowe

Szef KAS zwrócił również uwagę, że e-Urząd Skarbowy umożliwia podatnikom i płatnikom weryfikację ich rozliczeń z urzędem skarbowym oraz sprawdzenie ich szczegółów. Taką możliwość daje usługa "Rozliczenia".

- Po wejściu na swoje konto w serwisie e-US podatnicy zobaczą zaksięgowane deklaracje i zeznania podatkowe, ich rozliczenie, dokonane wpłaty – z uwzględnieniem pobranych odsetek, zrealizowane zwroty i inne szczegóły rozliczeń, m.in. informacje o błędnych deklaracjach. Dodatkowo umożliwiamy użytkownikom wyeksportowanie danych o rozliczeniach do plików PDF, XLSX. Można też złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu na poczet innych zobowiązań czy pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty z poziomu konkretnej transakcji wpłaty lub nadpłaty - powiedział Łoboda.

Wiceminister dodał, że w planach MF ma "dodatkowo udostępnienie płatności z Rozliczeń. Z usługi Rozliczeń skorzystało już prawie 11,7 milionów użytkowników". Przyznał, że KAS planuje wdrażanie kolejnych usług i ułatwień dla podatników.

- Wkrótce w e-Urzędzie Skarbowym pojawi się chatbot. To automatyczne narzędzie komunikacyjne, którego zadaniem będzie wspieranie użytkowników e-Urzędu Skarbowego w nawigacji po serwisie – wyjaśnił.

Wyjaśnił, że w zakresie pełnomocnictw planowana jest zmiana miejsca ich składania. Obecnie w e-US nie można składać takich dokumentów.

- Obecnie w e-US użytkownik może tylko przeglądać listy aktywnych pełnomocnictw ogólnych. Planujemy wiec przenieść możliwość składania pełnomocnictw ogólnych z Portalu Podatkowego do e-Urzędu Skarbowego, tak aby użytkownik miał wszystkie informacje dotyczące pełnomocnictw w jednym miejscu – powiedział wiceminister.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tym razem moje dzieci wprost mnie oszukały. Pismo było skomplikowane, z odnośnikami do paragrafów innych dokumentów prawnych, których ja nie mam w głowie – stwierdził w rozmowie z "Forbesem" Zygmunt Solorz, założyciel i większościowy akcjonariusz Cyfrowego Polsatu. - Polegałem na tym, co mówią mi dzieci, i to był duży błąd - dodał.

Solorz: to był duży błąd

Solorz: to był duży błąd

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2024 roku wyniosło 8478,26 złotych, co oznacza wzrost o 10,5 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Pensje w górę. Najnowsze dane z firm

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2024 roku spadła o 1,5 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 5,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Spadki w przemyśle

Spadki w przemyśle

Źródło:
PAP

Czek wystawiony na sumę 49 milionów euro znalazł na ulicy w Lecce na południu Włoch przedstawiciel władz tego miasta. Jak przyznał, dostał zawrotów głowy na widok tylu zer. Udało mu się odnaleźć właściciela czeku.

Miliony euro leżały na ulicy

Miliony euro leżały na ulicy

Źródło:
PAP

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP