Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma umożliwić zwolnienie z podatku dochodowego CIT wszystkich organizacji pozarządowych. Zwolnieniem mają zostać objęte także zapomogi otrzymywane z uwagi na trudną sytuację materialną. Zmiany mają także uszczelnić opodatkowanie fundacji rodzinnych.
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, prowadzonym na stronie kancelarii premiera, opublikowano informację o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Finansów, ma trafić pod obrady rządu w III lub w IV kw. tego roku.
Zwolnienie z CIT wszystkich organizacji pozarządowych
"Proponowane rozwiązania stanowią odpowiedź na istniejące obecnie potrzeby dotyczące uporządkowania przepisów podatkowych, wyeliminowania wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych oraz uszczelnienia systemu podatkowego. Realizują one ustalenia programowe obecnego rządu dotyczące budowy prostego, przyjaznego i zrozumiałego systemu podatkowego" – poinformowano we wpisie na stronie KPRM.
Wśród zmian, jakie ma wprowadzić projektowana ustawa, są propozycje, które – według informacji z wykazu prac legislacyjnych – będą zmiany korzystne dla podatników. Chodzi m.in. o objęcie dochodów wszystkich organizacji pozarządowych zwolnieniem z podatku od osób prawnych, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Poza tym w projektowanej ustawie mają znaleźć się przepisy, których celem jest "zrównanie sytuacji podatkowej osób otrzymujących świadczenie wypłacane na zaspokojenie potrzeb rodziny (ustrój majątkowy między małżonkami nie będzie miał wpływu na opodatkowanie)". Zwolnieniem podatkowym ma także zostać objęta kwota odszkodowania, wypłacona poszkodowanemu przez ubezpieczającego w ramach franszyzy redukcyjnej.
Wśród zmian korzystnych dla podatników, które mają zostać zawarte w projektowanej ustawie, ma znaleźć się także objęcie zwolnieniem podatkowym zapomóg otrzymywanych z uwagi na trudną sytuację materialną oraz objęcie ulgą wydatków termomodernizacyjnych ponoszonych w ramach projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (tzw. projekty parasolowe). W projekcie ma znaleźć się także jednoznaczne wskazanie, iż podatnik może pomniejszyć o straty z lat ubiegłych dochody stanowiące podstawę obliczenia daniny solidarnościowej.
Nowelizacja przepisów o fundacji rodzinnej
Projektowana ustawa ma także zawierać zmiany uszczelniające w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnej. Planowane są zmiany w preferencji IP Box (chodzi o ulgę podatkową dla podatników, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową) – zostanie do niej wprowadzony wymóg zatrudnienia. Poszerzona ma zostać także podstawa obliczenia daniny solidarnościowej o kwalifikowane dochody opodatkowane IP Box oraz o świadczenia beneficjentów otrzymane z fundacji rodzinnej.
Zgodnie z wpisem planowana nowelizacja ma też zawierać część techniczno-porządkującą; przewidziano m.in. likwidację duplikujących się zwolnień od podatku stypendiów przyznawanych studentom przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wykreślenie "martwych" przepisów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock