We wtorek weszła w życie ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE). Rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę.
Chodzi o ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. OIPE jest dobrowolne oraz możliwe do przeniesienia pomiędzy krajami UE. OIPE jest także nazywane "europejską emeryturą".
W Polsce OIPE rozszerzy ofertę dostępnych produktów, które pozwalają na zapewnienie dodatkowego dochodu na starość. Już teraz na krajowym rynku dostępne są np. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny
Dostawcami OIPE mogą zostać np. banki, zakłady ubezpieczeń, towarzystwa emerytalne czy firmy inwestycyjne. "Prawo do wpłat na subkonto OIPE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 15 lat" - czytamy w ustawie. Jak dodano, "osoba fizyczna, która nabyła uprawnienia emerytalne i ma ukończony 55. rok życia, nie może zawrzeć umowy o prowadzenie OIPE".
OIPE będzie posiadać możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE. Do OIPE zastosowane zostaną podobne rozwiązania podatkowe, jak w IKE, czyli zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Dotyczyć to będzie także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania.
Zgodnie z przepisami, "wpłaty dokonywane na subkonto OIPE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć limitu wpłat w wysokości kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok". W 2023 roku wysokość wpłat na OIPE w Polsce określono na 20 805 zł. Świadczenia z OIPE będą też zwolnione z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Wypłata środków zgromadzonych na subkoncie OIPE będzie możliwa np. na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia oraz spełnieniu warunku: dokonywania wpłat na subkonto OIPE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty. Wypłata środków będzie również możliwa na wniosek osoby uprawnionej – w przypadku śmierci oszczędzającego.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Red_Baron/Shutterstock