Alarm w sprawie emerytur. "Żyjemy w czasach hipokryzji"

Źródło:
PAP
MFW: bez reform do 2050 r. średnia emerytura w Polsce spadnie do 29 proc. pensji
MFW: bez reform do 2050 r. średnia emerytura w Polsce spadnie do 29 proc. pensjiTVN24
wideo 2/4
MFW: bez reform do 2050 r. średnia emerytura w Polsce spadnie do 29 proc. pensjiTVN24

Żyjemy w czasach hipokryzji. Żaden polityk nie przyzna, że wiek emerytalny powinien być przynajmniej zrównany dla obu płci, bo jeśli to powie, to do razu przegra wybory - ocenił prezes Instytutu Emerytalnego, były wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marcin Wojewódka.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 105,5 proc. To oznacza od 1 marca świadczenia zostaną podniesione o 5,5 proc. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną o 97,95 zł do 1878,91 zł.

Waloryzacja emerytur 2025

Prezes Instytutu Emerytalnego dr Marcin Wojewódka ocenił dla PAP, że "waloryzacja w 2025 roku jest w wartości zauważalnej, a wręcz godziwej".

- Jeśli porównamy to z równoległe wdrażanymi podwyżkami wynagrodzeń, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie wszyscy pracownicy mogą liczyć na podwyżkę w 2025 roku rzędu 5,5 procent - wskazał.

Zaznaczył przy tym, że celem mechanizmu waloryzacyjnego nie jest zabezpieczenie kogokolwiek przed ubóstwem, a utrzymanie w miarę możliwości siły nabywczej już wypracowanych przez danego emeryta świadczeń emerytalnych.

Czytaj także: Jak nie zostać biedaemerytem? "Nie warto czekać na lepsze czasy"

O wysokości emerytur decydują przyszli emeryci

Wojewódka zwrócił uwagę, że rząd posiada inne instrumenty zabezpieczenia przed ubóstwem, jak przykładowo tzw. trzynastka czy czternastka, a także świadczenia z obszaru pomocy społecznej.

- O faktycznej wysokości emerytur decydują natomiast sami przyszli emeryci w postaci wysokości opłacanych przez nich składek oraz terminu przejścia na emeryturę, a także ustawodawca, który swoimi decyzjami wpływa na wysokość emerytur - zauważył.

Zdaniem Marcina Wojewódki obniżenie wieku emerytalnego w 2017 r. spowodowało zwiększenie liczby relatywnie niskich emerytur. - Natomiast to, co może robić rząd, to edukować Polaków o potrzebie oszczędzania na cele emerytalne, tak w postaci opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, jak też w postaci samodzielnego oszczędzania przez Polaków w takich produktach jak IKE, IKZE, PPE, PPK czy OIPE - wymienił.

Według GUS Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego. Z prognoz wynika, że do 2060 r. liczba ludności Polski spadnie o 6,7 mln i wyniesie 30,9 mln, a połowa mieszkańców naszego kraju będzie miała ponad 50 lat.

"Jeśli chodzi o wiek emerytalny, to żyjemy w czasach hipokryzji"

Eksperci wskazują, że w obliczu niskich statystyk urodzeń, a co za tym idzie – starzenia się społeczeństwa – niepokoje budzi przyszłość systemu emerytalnego. To oznacza m.in. problem niskich emerytur przyszłych pokoleń. W debacie publicznej co jakiś czas powraca temat podniesienia wieku emerytalnego. Obecnie wynosi on 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- W zakresie demografii musimy sobie jasno powiedzieć, że żadne, ale to żadne działania nie odwrócą negatywnego trendu. Będziemy jako Polacy kurczącym się i starzejącym społeczeństwem bez względu na to, jakie wprowadzimy programy pronatalistyczne, czy ile wybudujemy miejsc w żłobkach, czy mieszkań dla młodych par. Czas przestać się oszukiwać w tym zakresie - ocenił Marcin Wojewódka.

Stwierdził jednak, że "jeśli chodzi o wiek emerytalny, to żyjemy w czasach hipokryzji".

- Żaden polityk nie przyzna się, że powinno się w Polsce nie tylko zrównać wiek emerytalny, ale go również dla obu płci podnieść. Bo jeśli to powie, to do razu przegra wybory. Natomiast wszyscy wiedzą, że utrzymywanie obecnego stanu oznacza niskie świadczenia emerytalne, szczególnie dla kobiet - zaznaczył prezes instytutu.

Jak dodał, "decydenci na to się godzą, bo po pierwsze boją się dotknąć tego tematu z powodów jak wyżej, a po drugie - wolą być dobrymi wujkami i rozdawać, szczególnie przed wyborami różne 'łakocie emerytalne'".

- A to wprowadzą trzynastkę, a to podniosą świadczenie dla 100-latków, a to zaproponują emerytury pomostowe czy stażowe. Tu chodzi o wykorzystanie tematu emerytów dla bieżących potrzeb politycznych, a nie o systemowe rozwiązania. Bo tego się każdy rządzący po prostu boi. A skończy się na tym, że będziemy musieli podnieść podatki, na przykład stawkę podatku VAT i z tego opłacać zobowiązania wobec emerytów - podkreślił Wojewódka.

MFW alarmuje

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - ostrzegł w niedawnym raporcie na temat Polski Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

"Aby złagodzić skutki starzenia się społeczeństwa, potrzebne jest kompleksowe, wielotorowe podejście" - podkreślili eksperci funduszu.

Wśród możliwych rozwiązań wymienili m.in. wyrównanie ustawowego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, i podnoszenie go z czasem wraz ze wzrostem oczekiwanej długości życia; wydłużenia efektywnego życia zawodowego poza ustawowy wiek emerytalny i zachęty do pracy dla emerytów, a także wdrożenie minimalnego okresu składkowego, by zachęcić do wydłużania aktywności zawodowej oraz zredukować koszty bardzo małych wypłat.

Wiek emerytalny w Polsce

Powszechny wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Rząd PO-PSL wprowadził w 2013 roku reformę, która zakładała, że mężczyźni i kobiety mieli przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Zmiany były rozłożone w czasie - wiek emerytalny miał wzrastać stopniowo do 2020 roku w przypadku mężczyzn i 2040 w przypadku kobiet. Te zmiany cofnął PiS w roku 2017.

- Do przymusowego podniesienia wieku emerytalnego na pewno nie będę wracał – mówił w 2023 roku w Łodzi przewodniczący PO Donald Tusk.

Instytut Emerytalny to niezależny think tank skupiający ekspertów, którzy zajmują się systemem emerytalnym, ubezpieczeniami oraz długoterminowym oszczędzaniem. Instytut prowadzi badania i analizy, doradza też sektorowi rynkowemu, pracodawcom i władzom publicznym.

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze połącznie kwantowe nadeszło. To ważny dzień dla polskiej nauki i przełom w wymianie strategicznych danych - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

Źródło:
PAP

Europejski oddział Amerykańskiej Izby Handlowej ostrzegł w poniedziałkowym raporcie "Transatlantycka gospodarka 2025", że konflikt o cła zagraża transatlantyckiemu biznesowi o wartości 9,5 biliona dolarów rocznie.

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Źródło:
PAP

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl