300 złotych dla dzieci, ale pieniądze same nie przyjdą. Wszystko, co musisz wiedzieć

Pieniądze

300 złotych dla dzieci, ale pieniądze same nie przyjdą. Wszystko, co musisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/2

W tym roku ma ruszyć program "Dobry start", który zakłada wypłatę 300 złotych na dziecko z przeznaczeniem na wyprawkę szkolną. Świadczenie przysługuje od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 20 lat, jeśli kończy się je przed rozpoczęciem roku szkolnego. By otrzymać pieniądze należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta w miejscu zamieszkania. O szczegółach w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS mówił Robert Stanilewicz.

Rozporządzenie w sprawie uruchomienia programu "Dobry start" w piątek podpisał premier Mateusz Morawiecki. Wypłata 300 złotych będzie realizowana w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego. Program wystartuje jeszcze w tym roku i ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018-2019.

Podobnie jak w przypadku programu Rodzina 500 plus, wnioski o wypłatę 300 złotych będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia - drogą tradycyjną - w urzędzie lub drogą pocztową.

W przypadku prawidłowo wypełnionego wniosku w wakacje (w okresie lipiec-sierpień) wypłata świadczenia nastąpi nie później niż do końca września.

Za przyznawanie i wypłatę świadczeń mają odpowiadać gminy. W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej będzie to powiat.

Program ma kosztować 1,44 miliarda złotych rocznie i ponad 16 miliardów złotych w dziesięć lat.

Kto skorzysta z programu?

Świadczenie przysługiwać będzie w przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24. roku życia.

Na dzieci, które nie są niepełnosprawne i już ukończyły 18. rok życia, świadczenie "Dobry start" będzie przysługiwać, jeśli będą kontynuować naukę w szkole, którą rozpoczęły przed 18. rokiem życia, ale jedynie do ukończenia przez nie 20. roku życia (świadczenie przysługuje także przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia).

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: