"Krok w kierunku uwłaszczenia Polaków". Morawiecki o końcu użytkowania wieczystego

[object Object]
Mateusz Morawiecki o końcu użytkowania wieczystegotvn24
wideo 2/5

Mam nadzieję, że nasze prace wkrótce doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność. Otwieramy taką możliwość dla 2,5 miliona obywateli Polski – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego zapowiadane zastąpienie użytkowania wieczystego w pełną własność to "krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach, które bardzo często muszą podlegać różnym porządkom związanym z samorządami". Morawiecki zauważył, że samorządy do tej pory miały "bardzo dużą swobodę" w określeniu m.in. opłat.

Początek likwidacji użytkowania wieczystego

"Czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo to nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić" – mówił w Rzeszowie premier. Dodał, że rządowy projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom około 2,5 mln Polaków.

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. "Rozpoczynamy likwidację użytkowania wieczystego w Polsce. Dajemy szansę na duże bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa i apelujemy do samorządów, by bonifikaty na gruntach samorządowych nie były mniejsze" - powiedział wiceminister.

Czym jest użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste przypomina własność, ale nią nie jest. Do polskich przepisów zostało wprowadzone w 1961 roku i wzorowane jest na rozwiązaniach ze Związku Radzieckiego. Grunty w użytkowanie wieczyste oddają samorządy lub Skarb Państwa (najczęściej na 99 lat), które jednak wciąż pozostają właścicielami ziemi, na której stoją np. bloki mieszkalne. Kto więc kupił mieszkanie w bloku na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste (lub np. postawił dom) jest jego właścicielem, ale gruntu już nie. Rząd chce z tym skończyć i przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności.

Projekt ustawy, za który odpowiada resort inwestycji i rozwoju został już przyjęty przez rząd.

Szczegóły zmian

W projekcie zaproponowano, żeby od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostało przekształcone w prawo współwłasności gruntu na rzecz właścicieli domów i lokali położonych na takich gruntach.

Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Wysokość opłat za przekształcenie zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły waloryzować te opłaty - już z tytułu własności - ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Autor: sta / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości