Deweloperzy pobili kolejny rekord. Tylu mieszkań co dziś nie budowali nawet przed kryzysem

Nieruchomości

ShutterstockTylko w pierwszym półroczu 2015 roku rozpoczęli oni budowę ponad 40 tys. nowych mieszkań

Rekordowa działalność deweloperów. Tylko w pierwszym półroczu 2015 roku rozpoczęli oni budowę ponad 40 tys. nowych mieszkań. To więcej niż przed kryzysem - wynika z raportu Lion's Banku.

Już od dwóch lat deweloperzy dynamicznie rozwijają skalę prowadzonej działalności. Dane Głównego Urzędu Statystycznego już kolejny raz pokazują dobrą koniunkturę na rynku deweloperskim.

Rekordowe inwestycje

Jak wynika z najnowszych raportów, w czerwcu br. liczba rozpoczętych przez deweloperów inwestycji była o 11,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Tylko w jednym miesiącu rozpoczęto budowę 6,4 tys. lokali, a przez ostatnie sześć miesięcy ponad 40,2 tys. mieszkań.

To o 26,5 proc. inwestycji więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To także nowy rekord inwestycji deweloperskich. Do tej pory rekordowy wynik zanotowano w pierwszej połowie 2008 roku, kiedy rozpoczęto budowę 37,4 tys. mieszkań.

Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w pierwszym półroczu kolejnych latLion's Bank

To nie koniec

Jak czytamy w raporcie Lion's Banku, deweloperzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Zapowiadane zmiany w programie "Mieszkania dla Młodych" oraz możliwy wzrost stóp procentowych nie studzą ich optymizmu. GUS poinformował, że w czerwcu poza ogromną ilością inwestycji, wydano również dużo pozwoleń na budowę.

Pozwalają one na rozpoczęcie budowy kolejnych 7,6 tys. lokali. To o 9,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Autorzy raportu informują ponadto, że deweloperzy powinni bez najmniejszych problemów odpowiedzieć na popyt ze strony nabywców mieszkań. Nadwyżka zgromadzonych pozwoleń na budowę nad liczbą rozpoczętych inwestycji wynosi bowiem 25,9 tys. lokali. To oznacza zapas na 3-4 miesiące, przy utrzymaniu dynamicznego rozwoju oferty jak w ostatnich miesiącach - informuje Lion's Bank.

Wyniki działalności deweloperówLion's Bank
Warszawa osiem razy tańsza od Londynu. Sprawdź, jak długo musisz odkładać na własne mieszkanieTVN24 BiS

Autor: mb/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock