Mieszkańcy południowej Polski zmagają się z powodziami i ich dramatycznymi skutkami. W całym kraju ruszyły setki zbiórek finansowych i rzeczowych. W akcję włączyły się największe organizacje pozarządowe, między innymi Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a także Fundacja TVN.
W obliczu tragedii Polki i Polacy mobilizują się i organizują zarówno zbiórki rzeczowe, jak i finansowe, aby pomóc osobom, które utraciły swój dobytek. W zbiórki dla powodzian włączyły się także między innymi samorządy, sieci handlowe czy szkoły.
W pomoc zaangażowały się także największe organizacje pozarządowe.
Caritas Polska
W ramach akcji Caritas Polska Paczka dla Powodzian każdy może przygotować paczkę zawierającą żywność, artykuły higieniczne, zapałki, świeczki, baterie czy środki przeciwbólowe.
Na liście zakupów do paczki są najbardziej potrzebne produkty: ryż, makaron, kasza, cukier, konserwy mięsne i rybne, herbata, kawa, mleko w proszku, dania i owsianki instant, budynie, kisiele, dania gotowe o długim terminie przydatności do spożycia (pulpety, gołąbki, fasolka), paluszki, krakersy i czekolada.
Ponadto w paczce powinny się znaleźć artykuły higieniczne: papier toaletowy, mokre chusteczki, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon.
Wśród produktów powinny znaleźć się również: zapałki (zestaw 10 sztuk), świeczki (komplet 6 sztuk), baterie AA (zestaw 10 szt.), grzebień do włosów, środek przeciwbólowy, rękawice gumowe i rękawice ochronne, plastry z opatrunkiem, woda utleniona i octenisept.
Tak przygotowana paczka powinna ważyć około 12 kg. Paczkę można skompletować samemu lub w grupie.
Akcję można również wesprzeć, dokonując wpłaty online za pośrednictwem formularza na stronie caritas.pl/powodz, wpłacając pieniędze blikeim na numer +48-668-07-00 00 tytułem POWODZ lub przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
Caritas przypomniał również, że w najbliższą niedzielę w kościołach odbędzie się ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz powodzian. Za pośrednictwem Caritas Polska będą one przekazane osobom dotkniętym kataklizmem.
Ponadto Caritas poinformował, że uruchomił ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian i zbiórkę rzeczową w ilościach hurtowych skierowaną do firm i przedsiębiorstw. Propozycje takiej pomocy należy kierować adres powodz@caritas.org.pl.
WOŚP
Z pomocą dla osób poszkodowanych przez powódź ruszyła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już wczoraj oświadczyła, że przekazuje 40 milionów złotych do dyspozycji na najbardziej potrzebne zakupy. Na takie środki, które można od razu kupić i przekazać do tych wszystkich miejsc, które ich potrzebują - mówił we Wrocławiu Jerzy Owsiak.
Powstała lista rzeczy, które są najbardziej potrzebne na terenach dotkniętych powodzią.
- Woda butelkowa, chleb z dłuższym okresem ważności, suchy prowiant, żywność dla dzieci, artykuły higieniczne, ręczniki papierowe, karma dla zwierząt, środki czystości, powerbanki, baterie, latarki, koce, śpiwory, poduszki - wymienił szef WOŚP.
Na stronie WOŚP podane jest konto zbiórkowe, gdzie można wpłacać środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy, jak również materiałów i sprzętu medycznego, który został zniszczony w czasie powodzi.
WOŚP uruchomił stronę (powodz.wosp.org.pl) oraz linię kontaktową (578 275 177), gdzie można znaleźć informacje o tym, jak zaangażować się w pomoc.
WOŚP uruchomiła już konto do wpłat na pomoc interwencyjną oraz najpilniejsze zakupy sprzętu i artykułów medycznych: 12 1140 1010 0000 5244 4400 1043 (konto w mBanku).
Polska Akcja Humanitarna
W pomoc dla powodzian włączyła się również Polska Akcja Humanitarna.
"W związku z tragiczną powodzią i poważnymi zniszczeniami na południu kraju zapewniamy niezbędną pomoc natychmiastową i udzielamy wsparcia mieszkańcom po przejściu żywiołu. To już kolejny raz, gdy angażujemy się w pomoc powodzianom w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.
Wpłaty można dokonywać przez stronę PAH lub zbiórkę na stronie zrzutka.pl, ale też poprzez BLIK na numer 453 021 973 o treści: SOS POWÓDŹ lub przez przelew na konto nr: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem "Powódź".
Polski Czerwony Krzyż
Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną zbiórkę, której celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów poprzez dostarczanie żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz osuszaczy do budynków.
Wpłat można dokonywać online poprzez stronę www.pck.pl, bezpośrednio na nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, za pośrednictwem blika (794 33 22 11) lub platformy Zrzutka.pl.
Fundacja Siepomaga
Ogólnopolską zbiórkę pieniędzy prowadzi też fundacja siepomaga.pl. Adres zbiórki to: https://www.siepomaga.pl/powodzie.
Fundacja TVN
Fundacja TVN rozpoczyna akcję pomocową dla zniszczonego przez powódź szpitala powiatowego w Nysie. Fundacja wesprze placówkę kwotą pół miliona złotych oraz uruchomi zbiórkę środków. Dodatkowo na ten cel zostaną przekazane wpływy ze specjalnego bloku reklamowego.
Zbiórki dla powodzian - na co uważać?
Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zbiorki.gov.pl można zarejestrować swoją zbiórkę. Osoby, które chcą przekazać środki rzeczowe lub finansowe, mogą sprawdzić, czy zbiórka jest zweryfikowana.
Z kolei na stronie Narodowego Instytutu Wolności (NIW) można sprawdzić organizacje pozarządowe, które zaangażowały się w pomoc dla najbardziej potrzebujących.
NIW opublikował pięć zasad odpowiedzialnej pomocy w sytuacji kryzysowej:
1. Sprawdź legalność zbiórki. Upewnij się, że zbiórka finansowa zarejestrowana jest na portalu zbiorki.gov.pl.
2. Pomagaj adekwatnie do potrzeb. Zanim przekażesz dary, sprawdź, czego faktycznie potrzeba. Zbiórka nieodpowiednich rzeczy może wprowadzić chaos i utrudniać pracę służb.
3. Współpracuj z doświadczonymi organizacjami i samorządem. Zaufaj organizacjom z doświadczeniem, które wiedzą, jak najlepiej rozdysponować środki.
4. Weryfikuj uczciwość organizatorów. Sprawdź wiarygodność organizatora i jego wcześniejsze działania. To pomoże uniknąć oszustw i zapewni, że Twoje wsparcie trafi tam, gdzie trzeba.
5. Koordynuj działania. Unikaj nieprzemyślanych akcji, współpracuj z organizacjami i władzami. To zapewni efektywność pomocy.
NIW zaleca szczególną ostrożność przy wspieraniu zbiórek zakładanych przez osoby fizyczne na popularnych portalach zbiórkowych. W przypadku zbiórki zakładanej przez osobę fizyczną na cel potrzebującej organizacji pozarządowej czy samorządu należy upewnić się, że jest ona zakładana w imieniu potrzebującego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojtek Jargiło