Jak wypłacić pieniądze BLIKiem? Wypłata z bankomatu bez karty

Autor:
mm
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes NBP o wizerunku na nowym banknocie o nominale 1000 zł
Prezes NBP o wizerunku na nowym banknocie o nominale 1000 złTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes NBP o wizerunku na nowym banknocie o nominale 1000 zł

Popularność systemu BLIK w Polsce szybko rośnie i korzysta z niego coraz więcej osób. Przyczynia się do tego przede wszystkim wygoda, a jedną z możliwości, jaką nam oferuje BLIK, jest wypłata pieniędzy z bankomatu bez użycia karty. Sprawdź, jak to zrobić.

BLIK – co to jest?

BLIK to polski system płatności uruchomiony w 2015 roku wspólnie przez 6 konkurujących ze sobą na co dzień banków. Umożliwia on korzystanie z pieniędzy na naszym rachunku bankowym bez użycia karty płatniczej – zastępuje ją nasz smartfon.

Aby korzystać z BLIKa niezbędne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, trzeba być klientem jednego z banków obsługujących system BLIK – ich liczba stale jednak rośnie i obecnie jest ich już 15 (Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Getin Bank, Noble Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank BPS, Nest Bank i EnveloBank). Po drugie, należy mieć smartfona połączonego z Internetem oraz zainstalowaną na nim aplikację naszego banku.

Dzięki prostocie popularność BLIKa bardzo szybko rośnie – w 2020 roku przeprowadzono w sumie 424 mln transakcji z użyciem BLIK, a liczba aktywnych użytkowników przekroczyła 7 mln.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak wypłacić pieniądze BLIKiem?

Jedną z najbardziej przydatnych możliwości, jakie stwarza BLIK, jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu bez konieczności posiadania przy sobie karty bankomatowej. Usługa taka jest możliwa we wszystkich bankomatach z logo BLIK – są to nie tylko bankomaty uczestniczących w programie banków, ale również te należące do sieci Euronet oraz sieci PlanetCash.

Aby wypłacić pieniądze bez karty, należy na wyświetlaczu bankomatu wybrać opcję "Wypłata BLIK". Następnie trzeba uruchomić aplikację banku na smartfonie i wygenerować w niej kod BLIK. Sześciocyfrowy kod należy w ciągu dwóch minut przepisać z ekranu smartfona na klawiaturze bankomatu i zatwierdzić. Jeżeli nie zdążymy zrobić tego w dwie minuty, nasz kod wygaśnie - należy wówczas po prostu wygenerować nowy kod BLIK. Po zatwierdzeniu kodu w bankomacie wyświetli się możliwość wyboru kwoty wypłaty.

Na koniec wystarczy potwierdzić transakcję w aplikacji banku, co najczęściej odbywa się poprzez wpisanie naszego kodu PIN. Po potwierdzeniu nasze pieniądze są wypłacane przez bankomat.

Warto wiedzieć, że w identyczny sposób możliwe jest również dokonywanie wpłat w bankomacie. Aby to zrobić wystarczy znaleźć obsługujący system BLIK bankomat z funkcją wpłatomatu. Na ekranie wybieramy wówczas opcję "Wpłata BLIK" i postępujemy analogicznie jak przy wypłacie, z tą jedynie różnicą, że po potwierdzeniu transakcji PINem w aplikacji bankowej nie wyciągamy, a wkładamy do bankomatu naszą gotówkę. Na koniec należy jedynie potwierdzić na ekranie bankomatu, że zgadza się wpłacana kwota.

Czeki BLIK

Istnieje również  drugi sposób na wypłatę środków z bankomatu przy użyciu systemu BLIK. To tak zwane czeki BLIK, dostępne obecnie w pięciu bankach – PKO BP, Millenium, Getin Bank, Noble Bank oraz Santander. Czeki te mają dodatkową funkcjonalność, ponieważ dzięki nim możemy nie tylko samemu wypłacić środki, ale również możemy je przekazać drugiej osobie – na przykład przyjacielowi lub dziecku.

Aby skorzystać z czeku BLIK należy najpierw uruchomić aplikację naszego banku na smartfonie. Tam należy wybrać opcję "Czeki BLIK" i utworzyć nowy czek. Jeżeli robimy to po raz pierwszy, wyświetli nam się opcja ustawienia hasła, które będzie niezbędne do późniejszej realizacji czeku. Następnie należy wybrać kwotę czeku, jego datę ważności, wpisać nazwę i zatwierdzić.

Po zatwierdzeniu utworzenia czeku wybrana kwota zostanie zablokowana na naszym rachunku bankowym do czasu wypłaty środków lub wygaśnięcia czeku. Wygenerowany zostanie jednocześnie 9-cyfrowy kod BLIK, który – razem z hasłem – należy podać, aby wypłacić środki.

Gdy czek BLIK jest już utworzony, wypłaty pieniędzy możemy dokonać nie tylko my, ale też każdy, komu przekażemy 9-cyfrowy kod oraz hasło. Wystarczy wówczas znaleźć bankomat obsługujący czeki BLIK, wybrać na nim opcję "Wypłata BLIK", wprowadzić 9-cyfrowy kod, podać kwotę transakcji (nie większą niż całkowita kwota czeku) i zatwierdzić wszystko ustawionym hasłem.

Z każdego czeku BLIK można skorzystać tylko raz. Aby ponownie wypłacić w ten sposób pieniądze, należy utworzyć w aplikacji nowy czek.

Czeki BLIK mają szereg zalet. Nie tylko umożliwiają przekazanie pieniędzy drugiej osobie, ale też wypłaty możemy dokonać nawet nie mając dostępu do internetu. Wystarczy, abyśmy zapamiętali lub zapisali na kartce papieru 9-cyfrowy kod i hasło. W takim przypadku należy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu kartki, ponieważ z wypłaty skorzystać może każdy znający PIN i hasło.

Autor:mm

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości