Wkrótce dowiemy się, co piszczy w łupkach

Najnowsze

TVN24Wyniki odwiertów próbnych w łupkach mają być znane do końca roku

Na koniec września Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada wyniki wstępnych testów z poszukiwań gazu niekonwencjonalnego w Markowoli. Aurelian Oil&Gas spodziewa się pierwszych efektów swoich odwiertów pod koniec roku.

Na koniec września Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada wyniki wstępnych testów z poszukiwań gazu niekonwencjonalnego w Markowoli. Aurelian Oil&Gas spodziewa się pierwszych efektów swoich odwiertów pod koniec roku.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych jest trudniejszy w wydobyciu; jednak Amerykanie oceniają, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego.

PGNiG szczelinuje

Pod koniec kwietnia PGNiG wywierciło otwór w poszukiwaniu tight gazu w Markowoli na Lubelszczyźnie, a w lipcu spółka przeprowadziła dwa zabiegi tzw. szczelinowania.

- Na tym etapie wiemy tylko, że są ślady gazu - powiedział w środę PAP dyrektor biura poszukiwań w PGNiG Andrzej Maksym. - Teraz robimy analizy testów, ich wyniki uzyskamy pod koniec miesiąca i wtedy podejmiemy decyzję co do dalszych poszukiwań w tym rejonie - dodał.

Ekspert wyjaśnił, że przy poszukiwaniu gazu niekonwencjonalnego najpierw wybiera się poziom wiercenia - złoża tight gazu są młodsze od gazu łupkowego i znajdują się w innych warstwach skalnych; następnie wierci się otwór, w który wpuszcza się wodę i robi szczelinę, dzięki czemu "uwięziony" w skale gaz może przepływać.

Jak poinformował Maksym, pod koniec roku PGNiG wykona taki sam zabieg szczelinowania, ale w poszukiwaniu gazu łupkowego w Lubocinie (k. Wejherowa) na Pomorzu. Powiedział, że koszt odwiertu badawczego w pierwszej fazie poszukiwań gazu niekonwencjonalnego, wraz ze szczelinowaniem, wynosi ok. 30 mln zł.

100 mln zł w łupki

W tym roku PGNiG planuje zainwestować w poszukiwania gazu ziemnego w Polsce ok. 680 mln zł, z tego ponad 100 mln zł na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego.

W połowie czerwca prace wiertnicze na Pomorzu (Łebień) w poszukiwaniu gazu łupkowego rozpoczęła kanadyjska firma Lane Energy. - Obecnie poddawane są testom próbki skalne pobrane na głębokości, która nas interesuje - powiedziała w środę PAP Agnieszka Honkisz z biura Lane Energy w Polsce.

Testy odbywają się w amerykańskich laboratoriach, z którymi współpracuje Lane Energy. - Ruszyliśmy z drugim odwiertem w okolicach miejscowości Cedry Wielkie na Pomorzu - dodała Honkisz. Nie powiedziała jednak, kiedy można spodziewać się wyników z obu odwiertów. Wcześniej w mediach pojawiły się informacje, że pierwsze wyniki z Łebienia będą dostępne pod koniec roku.

Będzie wiadomo w grudniu

Z kolei pod koniec czerwca prace wiertnicze w poszukiwaniu tight gazu w rejonie Siekierek rozpoczęła firma Energia Zachód, w której 90 proc. udziałów ma Aurelian Oil&Gas z siedzibą w Londynie.

Po odwiercie o głębokości blisko 4 km spółka wykona szczelinowanie; prace mają trwać do listopada.

- Późniejsze działania na projekcie Siekierki będą zależeć od wyników produkcyjnych otworu. Przewidywalne możliwe do wydobycia ilości z wierconego otworu określa się na poziomie 0,5 do 0,8 mld m sześc. - poinformowali w środę PAP przedstawiciele spółki, zapowiadając kolejne informacje w grudniu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24