Najnowsze

Windows XP odchodzi do lamusa. Pracuje na nim 95 proc. bankomatów. Co z nimi?

Najnowsze

Zmiana oprogramowania Windows XP na Windows 7 w bankomatach potrwa do 14 lipca 2015 r. Po tym terminie stare oprogramowanie straci wsparcie technicznej Microsoftu, przez co bankomaty staną się bardziej podatne na ataki cyberhakerów.
shutterstock.comPoczątkowo Microsoft planował "porzucić" XP już 8 kwietnia tego roku

Microsoft zapowiedział, że od lipca 2015 roku przestanie technicznie wspierać system operacyjny Windows XP. Dwunastoletnie oprogramowanie jest coraz rzadziej używane w komputerach, ale nadal obsługuje 95 proc. bankomatów na świecie. Specjaliści przekonują, że - jeżeli operatorzy ich nie zaktualizują - mogą się one stać się łatwiejszym celem ataków cyberhakerów.

Microsoft początkowo wyznaczył termin "uśmiercenia" Windowsa XP na 8 kwietnia br., ale kilka dni temu przełożył go na 14 lipca przyszłego roku.

Potentat z Redmond ograniczył się przy tym do lakonicznego komunikatu: "Efektywność zabezpieczeń przed szkodliwym oprogramowaniem na pozbawionym wsparcia producenta systemie będzie ograniczona".

Czas na zmiany

Oznacza to, że operatorzy bankomatów powinni wymienić system operacyjny na nowszy - np. Windows 7. W przeciwnym razie maszyny nie będą chronione przed pojawiającymi się nowymi zagrożeniami np. ze strony cyberprzestępców.

Tymczasowym rozwiązaniem może być podpisanie z Microsoftem umowy o przedłużenie zabezpieczenia technicznego. To kosztowne rozwiązanie, ale pozwalające zyskać czas na niezbędną wymianę oprogramowania. Niestety, część ze starszych maszyn w ogóle nie jest w stanie sprawnie obsługiwać nowych systemów. Zmusi to właścicieli bankomatów do kosztownej wymiany maszyn.

W lepszej sytuacji są banki i operatorzy, którzy są właścicielami bankomatów obsługiwanych przez specjalną wersją XP embedded. Będzie ona wspierana przez Microsoft do końca 2016 roku.

Co w Polsce?

Tak właśnie jest w przypadku największej niezależnej sieci bankomatów w Polsce - Euronetu. - Bankomaty Euronet korzystają ze specjalnej wersji Windows XP embedded, której wsparcie Microsoft zapewnia do 2016 roku - wyjaśnia Cezary Drycz, dyrektor ds. wsparcia i rozwoju w Euronet Polska. - Wymiana oprogramowania zostanie przeprowadzona przez zakończeniem okresu wsparcia obecnie stosowanej wersji, najprawdopodobniej jeszcze w 2015 roku - dodaje. Drycz zaznacza również, że wszystkie bankomaty Euronetu zostały już dostosowane do wymagań umożliwiających migrację na wyższą wersję Windows.

Z kolei ING Bank Śląsk, właściciel ponad 1200 bankomatów i wpłatomatów w Polsce, już teraz zdecydował się na aktualizację systemu operacyjnego w swoich maszynach. - Proces wymiany oprogramowania w naszych bankomatach już się rozpoczął - wyjaśnia Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING. - Nawet gdyby pierwotny termin podany przez Microsoft pozostał bez zmian (8 kwietnia 2014 - red.), to i tak nasze maszyny byłyby bezpieczne - przekonuje Utrata. - Dostaliśmy gwarancje od producenta bankomatów, że wówczas on przejąłby na siebie zabezpieczenie oprogramowania - dodaje Utrata.

Dłuższe życie XP

Co jednak z tymi bankomatami, które zostaną bez rozszerzonego wsparcia? Zdaniem ekspertów nie powodów do przesadnych zmartwień.

- Mamy podobną sytuację do tej z 2000 r., kiedy zapowiadano, że komputery przestaną działać - tłumaczy Rob Evans z Nautilus Hyosung w rozmowie z "BusinessWeek". Jego zdaniem branża technologiczna i z tym razem sobie poradzi. - Od 2000 r. jesteśmy przygotowani na podobne zdarzenia - dodaje.

Liczba wszystkich bankomatów na świecie szacowana jest na 3 mln, z czego ponad 400 tys. znajduje się w USA. W Polsce mamy 18 tys. maszyn.

Autor: tryb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, theverge.com, businessweek.com

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości