W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

Źródło:
PAP
Rynek pracy. Jest za dużo dyrektorów
Rynek pracy. Jest za dużo dyrektorówTVN24
wideo 2/8
Rynek pracy. Jest za dużo dyrektorówTVN24

Wyższe koszty produkcji i rosnący import to problemy polskiej branży meblarskiej. Jak zauważył dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) Michał Strzelecki, od dwóch lat dynamika sprzedaży spada, co wkrótce może doprowadzić do zwolnień i zamykania działalności.

Podczas spotkania z dziennikarzami Strzelecki tłumaczył, że polscy producenci podnoszą ceny produktów ze względu na rosnące koszty, a "meble importowane z Azji tanieją".

Trudna sytuacja branży meblarskiej

Przytaczał dane wskazujące, że średnia cena zagranicznego importu mebli w 2024 r. przekroczyła 3,6 mln euro za tonę, co oznacza spadek w porównaniu do 2023 r., kiedy wyniosła 3,8 mln euro za tonę. W przypadku polskiego eksportu cena ta wyniosła 3,5 mln euro za tonę (w 2023 r. było to 3,4 mln euro za tonę).

Przedstawiciel izby wskazał też na 6-procentowy spadek wartości eksportu polskich mebli, który w 2024 r. wyniósł 59 mld zł. Przekłada się to na ponad 3,9 mln ton towarów (-1 proc. rdr). Z kolei wartość importu wyniosła ponad 3,6 mld euro, a wolumen ok. 1 mln ton. Zarówno wartość, jak i wolumen importu odnotowały wzrosty w porównaniu do 2023 r., kiedy to jego wartość wyniosła niecałe 3,3 mld euro, a wolumen - 874 tys. ton.

Strzelecki zauważył, że eksport polskich mebli do Ukrainy i USA wzrósł o 6-8 proc., choć podkreślił, że jest to efekt "niskiej bazy". - To, co nas najbardziej boli, to spadki na naszych głównych rynkach eksportowych, czyli Europy Zachodniej, głównie Niemiec - dodał.

Strzelecki wskazał, że eksport mebli do Niemiec spadł o ok. 4 proc., co stanowi "bardzo duże wyzwanie dla branży".

Przekazał też, że "inflacja meblarska" w styczniu 2025 r. wyniosła minus 0,61 proc., co oznacza, że towary były tańsze rok do roku. Rekordowy spadek odnotowano w październiku 2024 r. - minus 2,53 proc.

Natomiast wartość produkcji sprzedanej w 2024 r. wyniosła 64 mld zł, czyli tyle, ile rok wcześniej, ale mniej niż w 2022 roku.

Czytaj też: Były sukcesy, jest głęboki dołek >>>

"Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

Zwrócił również uwagę na wzrost wynagrodzeń i spadek zatrudnienia. Wynagrodzenia w branży w ubiegłym roku rosły o 14 proc. rdr., a zatrudnienie w sektorze w porównaniu do 2022 r. spadło o ponad 13 proc., czyli ok. 20 tys. etatów.

Według niego pracodawcy próbują zachować poziom zatrudnienia, ale - jak dodał - jeśli sytuacja na rynku się nie zmieni, to "część przedsiębiorstw na pewno zamknie działalność w tym roku".

- To będzie się oczywiście wiązało z tym, że liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała - zaznaczył. Wskazał, że obecnie poziom zatrudnienia w branży to ok. 142 tys., podczas gdy w 2022 r. było to 164 tys. osób.

Według dyrektora Izby dużym problemem dla branży są też proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyłączenia oraz ograniczenia w pozyskiwaniu drewna z wybranych obszarów. Propozycja resortu - zgodnie z rządową umową koalicyjną - to ochrona ok. 20 proc. obszarów leśnych na terenie Polski. Strzelecki zaznaczył, że przemysł ma "duże zastrzeżenia" co do tej propozycji.

- Przyrodę trzeba chronić, to jest oczywiste, pytanie natomiast: jak robić to efektywnie - mówił przedstawiciel OIGPM.

Tłumaczył, że branża polega na polskim surowcu i nie można "wprowadzać rewolucji z dnia na dzień". W jego ocenie potrzebny jest kalendarz zmian, co ułatwi przygotowanie się sektora. - My nie mamy gdzie tego surowca kupić, a nie będziemy go wozić z Amazonii, bo to nie ma nic wspólnego z ekologią - podsumował Strzelecki.

Kwestia ochrony terenów leśnych

Od początku urzędowania nowe kierownictwo MKiŚ zgłosiło kilka inicjatyw związanych z większą ochroną terenów leśnych. W styczniu ub.r. wprowadzono tzw. moratorium leśne w sprawie wstrzymania lub ograniczenia cięć drzew. Odnosiło się ono do 10 obszarów i pierwotnie miało obowiązywać przez pół roku, ale w połowie czerwca 2024 r. zdecydowano o jego przedłużeniu.

Ministerstwo planuje też wyznaczyć tzw. lasy społeczne i cenne przyrodniczo oraz starolasy, które od 2026 r. mają obejmować co najmniej 1 proc. powierzchni Lasów Państwowych. Z kolei w listopadzie ub.r. Lasy przedstawiły propozycję objęcia większą ochroną 17 proc. terenów leśnych znajdujących się w zarządzie gospodarstwa.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli została powołana 9 stycznia 1996 r., by reprezentować interesy zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych oraz kształtować w obrocie gospodarczym "zasady dobrego obyczaju i uczciwej konkurencji".

Autorka/Autor:BC/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Władze Toronto zadecydowały o wstrzymaniu dopłat dla taksówkarzy i kierowców platform przewozowych kupujących tesle. W największym mieście Kanady wypłacane są granty taksówkarzom, którzy zamieniają samochody na elektryczne.

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 105,5 procent. Od marca najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 złotego - podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS).

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) ponownie wezwała Węgry i Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Termin minął w 2021 roku. Oba kraje mogą trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w przypadku nieusunięcia uchybień.

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Źródło:
PAP

- Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku europejskie lotniska obsłużyły łącznie 2,5 miliarda pasażerów, czyli więcej niż w 2019 roku przed pandemią - przekazała Europejska Rada Portów Lotniczych, która zrzesza kilkaset lotnisk Starego Kontynentu. 

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Źródło:
PAP

We wtorek weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one między innymi stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Nowe zasady zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.

Rewolucja w sklepach. Bruksela wprowadza zakaz

Rewolucja w sklepach. Bruksela wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

Koncern Meta zwolnił w poniedziałek około czterech tysięcy pracowników, którzy mieli osiągać słabsze wyniki. Jak zauważa jednak "New York Post", ​​kilku zwolnionych pracowników stwierdziło, że nie dalej jak w zeszłym roku otrzymali pochlebne recenzje od swoich menedżerów.

Gigant zwolnił cztery tysiące osób. Nie brakuje kontrowersji

Gigant zwolnił cztery tysiące osób. Nie brakuje kontrowersji

Źródło:
NYP

Amerykańskie cła na stal i aluminium nie wpłyną znacząco na chińską gospodarkę - podał dziennik "South China Morning Post". Zdaniem ekonomistów niepokój w Chinach wywołują niski popyt krajowy oraz nadwyżka mocy produkcyjnych, które, z powodu nowych ceł, mogą zostać spotęgowane.

Chiny nie boją się ceł. Mają większe problemy

Chiny nie boją się ceł. Mają większe problemy

Źródło:
PAP

Coca-Cola będzie musiała sprzedawać więcej napojów w plastikowych butelkach w USA - zapowiedział w rozmowie z inwestorami dyrektor generalny firmy James Quincey. Stanie się tak, jeżeli puszki aluminiowe podrożeją z powodu ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Źródło:
CNBC

Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności.

ZUS przypomina o obowiązku dla części emerytów

ZUS przypomina o obowiązku dla części emerytów

Źródło:
PAP

Od 3 lutego, czyli od startu nowego programu dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych NaszEauto, złożono blisko 400 wniosków na kwotę prawie 11 milionów złotych - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Źródło:
PAP

Goldman Sachs rezygnuje z wymogów związanych z polityką różnorodności dla klientów biznesowych - podaje BBC. Wcześniej bank oferował usługi doradcze związane z wejściem na giełdę tylko firmom, w których zarządach zasiadały także osoby nie będące białymi mężczyznami.

Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy

Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy

Źródło:
BBC

Oczywiście ten postulat wyborczy pozostaje aktualny. Ja przedstawię panu premierowi plan realizacji tego zobowiązania - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, ze ten postulat "zostanie zrealizowany". - Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej, czyli w trakcie tej kadencji - mówił.

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Źródło:
TVN24

Jako minister finansów chciałbym, aby ten wzrost gospodarczy był trochę bardziej zrównoważony i mocniej przechylony w kierunku inwestycji. Dlatego strategia naszego rządu to: inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański.

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Źródło:
TVN24, PAP

Platforma Booking przy okazji wręczenia nagród Traveller Review Awards przygotowała ranking najbardziej przyjaznych turystom miejsc na świecie. W zestawieniu znalazły się między innymi Sigrija w Sri Lance, Cazorla w Andaluzji, a także miasto Urubici w południowej Brazylii. Sprawdźmy, gdzie turyści zostaną powitani z otwartymi ramionami.

Wybrano najbardziej przyjazne miejsca dla turystów

Wybrano najbardziej przyjazne miejsca dla turystów

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

Źródło:
PAP

Spółka Liberty Częstochowa w upadłości, będąca właścicielem Huty Częstochowa, zostanie wpisana na listę spółek strategicznych i objęta ochroną państwa - wynika z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. Organem kontroli dla firmy będzie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Nowa spółka strategiczna. "Bez zgody rządu nie będzie można jej przejąć"

Nowa spółka strategiczna. "Bez zgody rządu nie będzie można jej przejąć"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują  - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Źródło:
PAP, X

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Źródło:
tvn24.pl