Terminal 2: Problem zidentyfikowany, nie rozwiązany

Najnowsze

Terminal II wciąż nie może przyjąć pasażerów

Nowy terminal na warszawskim lotnisku Okęcie nie zostanie otwarty we wrześniu. Straż pożarna nadal ma zastrzeżenia do zabezpieczeń przeciwpożarowych, a władze lotniska nie są w stanie podać nawet przybliżonej daty otwarcia Terminalu II.

Ekspertyza Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej wypadła budowli - poinformował rzecznik prasowy Portów Lotniczych. Jest to ostatnia opinia, niezbędna do wydania decyzji o dopuszczeniu terminalu do użytku. CNBOP miało zastrzeżenia do systemu ostrzegania przeciwpożarowego, którego komunikaty nie są słyszalne w niektórych częściach terminalu.

Termin oddania całego budynku był już przesuwany - ostatnio w jednym z aneksów do umowy uzgodniono go na 30 kwietnia, ale od tego czasu odbioru obiektu nie udało się dokonać.

Droga i długa inwestycja

Opóźnienia przy budowie terminalu, to dla wykonawcy - konsorcjum Ferrovial Agroman-Budimex-Estudio Lamela - olbrzymie koszty. Minister transportu Jerzy Polaczek ustalił ich wysokość na 70 tys. dolarów za każdy dzień zwłoki. To dobra wiadomość dla Portów Lotniczych, które za nowy terminal muszą zapłacić więcej niż ustalono. Wartość całego kontraktu przekroczy 240 mln dolarów. Poprzednio kontrakt szacowano na 222 mln dolarów, a pierwotnie umowa opiewała na niecałe 200 mln dolarów.

Źródło: TVN CNBC Biznes