Papież Franciszek ostrzegł, że sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla społeczeństwa, podkreślając jej "destrukcyjne możliwości i ambiwalentne skutki" i wezwał przy tym tych, którzy będą rozwijać lub wykorzystywać sztuczną inteligencję, aby robili to odpowiedzialnie.
We wtorkowym oświadczeniu papież Franciszek nawiązał do zagrożenia ze strony stronniczości algorytmów w technologii i wezwał opinię publiczną do czujności, "aby logika przemocy i dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i używaniu takich urządzeń kosztem najsłabszych i wykluczonych".
- Niesprawiedliwość i nierówności podsycają konflikty i antagonizmy – powiedział papież Franciszek. - Pilna potrzeba odpowiedzialnego ukierunkowania koncepcji i wykorzystania sztucznej inteligencji, aby służyła ludzkości i ochronie naszego wspólnego domu, wymaga rozszerzenia refleksji etycznej na sferę edukacji i prawa - stwierdził.
Obawy papieża pokrywają się z głosami ekspertów
Uwagi papieża pokrywają się z wezwaniami niektórych ekspertów AI do tego, że należy zadbać o odpowiednie "dopasowanie" algorytmów w rozwoju. Tak, by zważały na prawa człowieka i inne szeroko podzielane na świecie wartości. Wielu branżowych ekspertów i decydentów wyrażało także obawy, że sztuczna inteligencja może ułatwić rozprzestrzenianie się oszustw, dezinformacji, cyberataków, a być może nawet tworzenie broni biologicznej.
Sam papież Franciszek był przedmiotem deepfake'ów generowanych przez sztuczną inteligencję. Na początku tego roku wygenerowane przez sztuczną inteligencję "zdjęcie" Franciszka w białej, bufiastej kurtce, inspirowaną projektami domu mody Balenciaga, stał się viralowy.
Czytaj także: Noblista z ekonomii o sztucznej inteligencji: Powstaną nowe miejsca pracy, ale moim zdaniem więcej miejsc pracy zniknie
We wtorkowym przesłaniu ogłoszono temat Światowego Dnia Pokoju w 2024 r., który, jak powiedział papież, skupi się na sztucznej inteligencji i pokoju.
- Ochrona godności osoby i troska o braterstwo skutecznie otwarte dla całej rodziny ludzkiej są niezbędnymi warunkami rozwoju technologicznego, który przyczyni się do promowania sprawiedliwości i pokoju na świecie - podkreślił zwierzchnik Kościoła Katolickiego.
Źródło: CNN