Najnowsze

Sześciu inwestorów w kolejce po polską chemię

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESPrezes Nafty Polskiej: Propozycje cenowe są atrakcyjne

Nafta Polska zakwalifikowała sześciu inwestorów, z którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - poinformował prezes Nafty, Marek Karabuła. Dodał, że przedstawione propozycje cenowe są atrakcyjne i zawierają premię w stosunku do wyceny rynkowej.

Nafta Polska w imieniu Skarbu Państwa sprzedaje akcje pierwszej grupy chemicznej, w skład której wchodzą: Ciech, Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn. Zgodnie z rządowym planem prywatyzacji, spółki z tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej mają być sprywatyzowane do końca tego roku.

Kto ma szansę?

Do kolejnego etapu zostały dopuszczone: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum w skład, którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich tych trzech spółek jednemu inwestorowi do końca 2009 roku. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.

Karabuła ocenił, że Nafta Polska traktuje m.in. firmy PCC SE, NQI oraz UAB Achema Group jako podmioty strategiczne, biorąc pod uwagę ich aktywność inwestycyjną w sektorze chemicznym.

"Propozycje cenowe są atrakcyjne"

Wiceprezes Nafty Polskiej Wiesław Skwarko poinformował, że wszyscy inwestorzy, którzy znaleźli się na krótkiej liście, są zainteresowani procesami konsolidacji w polskim przemyśle chemicznym.

Dodał też, że decydującym kryterium prywatyzacji Wielkiej Syntezy Chemicznej będzie cena proponowana przez inwestora. - Głównym kryterium wyboru końcowego oferenta będzie maksymalizacja przychodów ze sprzedaży tych trzech firm - podkreślił.

Natomiast prezes Nafty zapewnił, że propozycje cenowe przedstawione przez chętnych na kupno spółek z pierwszej grupy chemicznej są atrakcyjne i zawierają premię w stosunku do wyceny rynkowej. Nie wykluczył też, że Ciech i Zakłady Azotowe Tarnów zostaną wycofane z Giełdy Papierów Wartościowych. - Opinie inwestorów co do pozostawienia dwóch spółek na GPW są podzielone. Dla nas wycofanie z GPW nie jest priorytetem, ale nie wykluczamy takiego scenariusza - powiedział Karabuła.

Wielka Synteza Chemiczna na sprzedaż

Należąca do Skarbu Państwa Nafta Polska została upoważniona do zbycia 36,68 proc. kapitału zakładowego SP w spółce Ciech SA. Spółka zaprosiła też do negocjacji oferentów chętnych na zakup łącznych udziałów SP i Nafty Polskiej w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (52,56 proc.) oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn-Koźle, ZAK SA (86,28 proc.). Wszystkie trzy przedsiębiorstwa tworzą tzw. Wielką Syntezę Chemiczną.

Dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów resort skarbu chce doprowadzić do ich konsolidacji.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES