Polak wyda na Boże Narodzenie dużo, ale rozsądnie

Najnowsze

Idą święta. Ile i na co wydamy w tym roku?

Polacy wydadzą w tym roku na Święta Bożego Narodzenia więcej niż pierwotnie zakładali. Ale z raportu firmy Delloite wynika, że do świątecznych zakupów podchodzą ostrożniej. Statystyczna rodzina na prezenty, jedzenie oraz spotkania z krewnymi i przyjaciółmi wyda średnio 1 282 zł, co daje o ok. 11 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Badania przeprowadzono w 13 krajach Europy oraz w RPA.

Prawie jedna czwarta Polaków lepiej ocenia swoją sytuację finansową w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem 41 proc. respondentów nie uległa zmianie, a według 36 proc. pogorszyła się. Polacy swoje przyszłe możliwości finansowe oceniają bardziej optymistycznie – 22 proc. wierzy, że w 2016 roku będzie mieć więcej pieniędzy niż obecnie.

Młodzi bardziej rozrzutni

Jak pokazują historyczne wyniki badania, początkowy optymizm Polaków dotyczący przyszłości nie przekłada się na rzeczywistość. W 2014 roku, jedynie 17 proc. konsumentów deklarowało, że w 2015 roku ich sytuacja finansowa się pogorszy, tymczasem okazało się, że pogorszyła się w odczuciu 36 proc. z nich.

Biorąc pod uwagę grupy wiekowe, to najwięcej na zbliżające się święta zamierzają wydać osoby w wieku 35-44 lata (1523 zł), a najmniej młodzi ludzie w wieku 18-24 lata (968 zł). Połowę budżetu przeznacza się statystycznie na dzieci oraz partnera.

Polak czeka na książkę

Istotny jest także charakter kupowanych upominków - 27 proc. polskich konsumentów chce kupić więcej praktycznych prezentów.

Różnimy się od innych krajów naszymi preferencjami, jeśli chodzi o podarunki. Polak najchętniej widziałby pod choinką książkę, podczas gdy w większości badanych krajów Europy najbardziej pożądanym podarunkiem jest gotówka.

Co ciekawe, Polacy prezenty coraz chętniej kupują wirtualnie, korzystając ze sklepów internetowych. W przypadku zaś zakupów spożywczych, wybieramy zazwyczaj dyskonty.

Niemal połowa, bo aż 43 proc. Polaków kupno po prezenty wybierze się pomiędzy 1 a 15 grudnia.

Brytyjczyk wyda najwięcej

- Zdecydowanie największe wydatki deklarują w tym roku Brytyjczycy, którzy na prezenty, artykuły spożywcze i spotkania towarzyskie chcą wydać średnio 884 euro. Za nimi uplasowali się Holendrzy ze średnim budżetem w wysokości 617 euro i Francuzi z kwotą 577 euro. Po przeciwnej stronie skali wydatków znaleźli się Rosjanie, którzy zadeklarowali, że w tym roku nie wydadzą na święta więcej niż średnio 217 euro. W powyższym zestawieniu Polacy, z planowanym budżetem 302 euro, plasują się na trzecim miejscu od końca – mówi Magdalena Jończak, Dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Autor: ag / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuarstock