Rząd zajmie się VOD

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huVOD

Rząd przygotowuje się do przyjęcia przepisów, które wdrożą do polskiego prawa zapisy unijnej dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD). Projekt nowej ustawy przyjął w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów. Termin wdrożenia unijnych przepisów dot. VOD minął w grudniu 2009 roku, a ubiegłoroczna nowela upadła po proteście internautów.

Projekt ustawy został przygotowany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji i, jak informuje MAC, dotyczy jedynie polskich firm, których celem działalności gospodarczej jest udostępnianie audiowizualnych audycji na żądane w celach zarobkowych.

Nowymi regulacjami nie byłyby więc objęte osoby fizyczne, np. publikujące w internecie swoje filmy, ani firmy, które reklamują w ten sposób swoją działalność. Projekt nie przewiduje też obowiązku zgłoszenia świadczenia usług VOD do wykazu w KRRiT, jednak firmy musiałyby składać coroczne sprawozdanie. W ocenie resortu spełni to funkcję zgłoszenia działalności.

Specjalne standardy

Zgodnie z projektem, firmy, które udostępniają VOD, zostaną też objęte wymogami dotyczącymi m.in. zakazu propagowania nienawiści, przekazów handlowych (reklamy, sponsorowania, telesprzedaży, lokowania produktów) i ochrony małoletnich przed potencjalnie szkodliwymi treściami. Świadczenie usług VOD objęte byłoby również obowiązkiem promowania audycji europejskich - musiałyby one stanowić 10 proc. udostępnianych klipów. Nie dotyczyłoby to serwisów wyspecjalizowanych, które w inny sposób będą promować audycje europejskie, np. publikując odpowiednie materiały. Usługodawca będzie musiał też zabezpieczyć dostęp do audycji zawierających szczególnie drastyczne lub nieodpowiednie sceny - takie, które w żaden sposób nie mogą być publikowane przez telewizję. Nadawcy powinni w tym przypadku zastosować własny standard zabezpieczeń, oparty o przygotowany przez siebie kodeks dobrych praktyk. Jeśli takie zabezpieczenie nie spełni swojej roli, KRRiT będzie mogła wydać w tej sprawie rozporządzenie. Poprzedni projekt upadł

Z wprowadzeniem odpowiednich przepisów w zakresie VOD Polska jest spóźniona o ponad dwa i pół roku. Przepisy dotyczące VOD miały być wprowadzone do ustawy medialnej przy okazji poprzedniej jej nowelizacji - w marcu ubieglego roku.

Na końcowym etapie prac w parlamencie zostały jednak wykreślone po tym, gdy kształt noweli skrytykowali internauci. Usunięty został m.in. budzący najwięcej kontrowersji zapis, który nakładał na dostawców VOD obowiązek zgłoszenia ich do wykazu w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - bez względu na to, czy usługi są udostępniane w internecie, w sieciach kablowych czy na platformach satelitarnych. Termin wdrożenia unijnych przepisów minął w grudniu 2009 r. Nowy projekt MAC opublikował pod koniec czerwca. Tego samego dnia Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niepełne wdrożenie dyrektywy o usługach audiowizualnych. KE zaproponowała, by Polska płaciła dzienną karę w wysokości 112 190,40 euro.

Autor: pkmtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu