"Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach"

Źródło:
tvn24.pl
Białystok.  Ktoś wysłał w przesyłkach kurierskich 100 litrów bimbru 
Białystok. Ktoś wysłał w przesyłkach kurierskich 100 litrów bimbru Podlaski KAS
wideo 2/4
Białystok. Ktoś wysłał w przesyłkach kurierskich 100 litrów bimbru Podlaski KAS

Kurierzy żartują, że ich rodziny zamawiają paczki, żeby się z nimi zobaczyć. Ostatnie tygodnie roku to najgorętszy czas w branży. Poczta Polska twierdzi, że w tym okresie dostarcza nawet 3,5 mln przesyłek dziennie. Tylko jedna firma. Sytuacja jest rozwojowa, bo z roku na rok Polacy kupują coraz więcej przez internet.

Na facebookowej grupie zrzeszającej kurierów poruszenie. Ktoś szuka pracy i zastanawia się, czy warto spróbować swoich sił w tej właśnie branży. Potencjalni koledzy po fachu niespecjalnie zachęcają: "Mało masz nerwów w życiu?" - pisze Kris. Kamil: "Przemyśl to sto razy". Przemek: "Nie pchaj się w to, a już zwłaszcza nie w tym okresie".

"Ten okres" to czas listopadowych obniżek cen i grudniowych zakupów na święta. To wtedy wysyła się najwięcej przesyłek, Poczta Polska - nawet 3,5 mln dziennie! Podobnie jest w innych firmach - Ostatnie tygodnie roku to czas wytężonej pracy dla całej branży przesyłkowej. Tak jak inne firmy z branży zatrudniamy na ten okres dodatkowe osoby, aby liczbę pracowników dostosować do zwiększonych wolumenów - mówi nam Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy firmy In Post.

- Rąk do pracy jest tak mało, że w listopadzie ani w grudniu nikt nikogo w tej branży nie zwolni, choćby nie wiem jak zawalił. Trwa okres ochronny - dopowiada specjalistka, która zajmuje się badaniem satysfakcji osób wysyłających i odbierających paczki. Chce pozostać anonimowa, bo jak mówi, branża zazdrośnie strzeże swoich sekretów, szczególnie w czasie - to określenie Poczty Polskiej - "szczytu paczkowego".

Jak słyszymy, to właśnie klienci są najważniejsi, a zadowolenia kurierów nikt nie bada. - Kurierzy są na końcu, o nich nikt nie dba. Dlatego rotacja jest tak duża - twierdzi nasza rozmówczyni. A ich praca jest teraz bardziej potrzebna niż kiedykolwiek. W ostatnich latach nauczyliśmy się mocno polegać na przesyłkach kurierskich. Zamawiamy nie tylko rzeczy niedostępne w miejscu zamieszkania, ale właściwie wszystko: większe i mniejsze zakupy, jedzenie, kosmetyki, książki.

Pierwsza zasada: nie gadaj

Kilka rzeczy wiemy na pewno. Na przykład to, że oczekiwania kurierów i klientów (zarówno nadawców jak i odbiorców paczek) się rozmijają. Niektórzy marzą o tym, że nawiążą z kurierem znajomość, przypominającą tę, którą rodzice czy dziadkowie mieli z listonoszem: to zawsze ten sam pan (rzadziej pani), który wie, o której zastanie nas w domu, u których sąsiadów może zostawić paczkę i że naszego psa nie trzeba się bać.

- Dla wielu klientów relacyjność jest bardzo istotna - tłumaczy wspomniana już specjalistka. - Proszą o numer do kuriera, mówią: "Ja mu pozwolę, żeby wrzucał do mnie paczki przez płot". Chcą się dogadać. Tylko że kurierzy mają inne priorytety. Mają płacone per paczka, wyśrubowane cele, szczególnie teraz, przed świętami. Zależy im, żeby odhaczyć w aplikacji: "przesyłka dostarczona". Nie ma czasu na poznawanie się.

W pracy kuriera najważniejszy jest czas Elementy wygenerowane przy użyciu Adobe Firefly

Potwierdzają to sami kurierzy. "NIE GADAJ Z KLIENTAMI!!" - radzi jeden z nich. I podkreśla, że im mniej czasu spędzi przed drzwiami, tym szybciej będzie w domu. "Klientom się nudzi i p****ą że kupili dla siostry, że nie są zakupoholiczkami, że auto mu się zepsuło, że to, że tamto...". Inny dodaje: "Trasę ustalaj pod swoje możliwości, nie pod oczekiwania klientów".

To dlatego nawiązywanie relacji jest trudne. Do tego dochodzi duża rotacja w zawodzie - wczorajszy kurier dziś może już nie pracować, bo warunki są na tyle ciężkie, że nie każdy wytrzymuje. I trzecia przyczyna: im mniej Polaków chce podjąć tę pracę, tym więcej osób z zagranicy. - Kurierzy coraz częściej nie mówią po polsku. I to jest zjawisko, które będzie coraz bardziej powszechne - słyszymy.

Paczką przez płot

Pośpiech powoduje też, że czasem paczki nie trafiają do rąk własnych. Niedawno taką historią podzielił się bloger Pigout. Pisał o tym tak: "Otóż mamy taki układ z kurierem, że jak mnie nie ma, to on zostawia książkę w tajnej skrytce (przerzuca przez płot na odwal się) i trochę się nie dogadaliśmy ostatnio. Ot ja sobie wyjechałem na weekend, a on przerzucił, przez co "Dzieci Lwa" (Marcina Mellera) trzy dni mokły na deszczu i konsekwencje są takie, że strony napuchły, a okładka rozwiodła się z wkładką" - relacjonował.

- Łatwiej złożyć reklamację na usługę, jeśli otworzysz paczkę przy kurierze - mówi nam specjalistka. - Ale teraz zróbmy sobie rachunek sumienia i odpowiedzmy, kiedy ostatnio otworzyliśmy paczkę przy dostawcy. Kurier nie ma czasu czekać, wręcza przesyłkę i biegnie dalej. Nawe,t jeśli karton jest zniszczony, wgnieciony, to rzadko kiedy jest szansa na to, żeby został wystarczająco długo, żeby zobaczyć jak wygląda zawartość.

Niektórzy przewoźnicy bronią się zaznaczając w regulaminie, że nie można wysyłać np. ceramiki. - Tylko że ostatecznie nikt tego nie sprawdza, trzeba by było otwierać te paczki w sortowni. Nie ma na to czasu - stwierdza nasza rozmówczyni.

A co, jeśli przerzucenie paczki przez płot albo zostawienie jej na wycieraczce nie wchodzi w grę? Są też inne sposoby na odhaczenie przesyłki. - W punkcie odbioru kurier może zrzucić więcej paczek, dlatego czasem zaznaczają w aplikacji: "nikogo nie było w domu". Czasami wynikają z tego nieprzyjemne sytuacje, bo na przykład przesyłkę zamówił ktoś z niepełnosprawnością albo samotna matka i odbiór z punktu bywa problemem. A czasem to też kwestia wygody czy lenistwa: "Zamówiłem pod drzwi i nie chcę nigdzie iść" - relacjonuje rozmówczyni.  

Listopadowe promocje i grudniowe zakupy świąteczne - to najgorętszy czas w branży przesyłekElementy wygenerowane przy użyciu Adobe Firefly

5 zł za wniesienie 30 kilogramów na piąte piętro

"Najlepsi są klienci, którzy są wygodni, nie chce im się podejść do bramki pięć kroków" - pisze Adam, kurier. Z reakcji kolegów po fachu wynika, że to typowy problem. Klienci oczekują doręczenia do rąk własnych. I nieważne, czy chodzi o małe paczki, czy gabaryty.

Wiele zmieniła tu pandemia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że rzeczy przychodzą do nas pod same drzwi: czy to jedzenie z restauracji, czy zakupy, czy produkty spożywcze. Z przeprowadzonych w 2022 r. badań wynika, że już 5 proc. Polaków wszystkie zakupy spożywcze zamawia do domu.

- Obiecujemy coraz szybszą dostawę. Dwa dni to maks. Ludzie nie chcą kupować, kiedy widzą, że dostawa będzie za tydzień. Nauczyliśmy się, że zakupy spożywcze mogą przyjść do nas w 15 minut. To wpływa na cały e-commerce, wszystko chcemy mieć szybko - komentuje anonimowa specjalistka z branży.

Jak się okazuje, spożywka to częsta zmora kurierów. Najgorsze są paczki z puszkami z jedzeniem dla zwierząt. Jeden z popularnych sklepów internetowych oferuje zniżki za zamówienie dużych zestawów, na przykład zawierających 12 bądź 24 puszki. Jedna puszka może ważyć nawet kilogram. A kurierzy muszą taką paczkę dostarczyć. Pół biedy, jeśli w budynku jest winda. Klienci niespecjalnie doceniają ten wysiłek: "Ma pan tu piątkę za fatygę" - usłyszał w takiej sytuacji pan Szymon. Właśnie wniósł 28-kilogramową paczkę na piąte piętro.

Kurierzy w grudniu nie mają łatwego życiaElementy wygenerowane przy użyciu Adobe Firefly

Innym nielubianym produktem są zgrzewki wody. - Nikomu nie chce się tego nosić ze sklepu, ale rzadko myślimy, że kurier też te paczki musi wnieść. Wszyscy jesteśmy rozleniwieni przez kurierkę - stwierdza nasza rozmówczyni. I proponuje ćwiczenie na wyobraźnię i empatię.

- Jakby to było, gdyby kurierzy nie istnieli? Nagle po wszystko musisz jechać i samodzielnie przywieźć do domu. 

Byle do Wigilii

Tymczasem kurierzy już szykują się na najbardziej zapracowany okres. I wymieniają się informacjami, jak przetrwać: trzeba kupić ciepłą kurtkę, najlepiej używaną, bo taniej. Ale najważniejsze są dobrej jakości buty. Chociaż jak dobre by nie były, to i tak zedrą się po kilku intensywnych tygodniach użytkowania.

Michał: "Pożegnaj się z bliskimi, zobaczycie się po świętach. Bliscy stwierdzili że dowalą mi roboty, będą zamawiać paczki na mój rejon żeby się ze mną zobaczyć".

Sebastian: "Powodzenia nie potrzebujemy, bo dajemy radę z każdą ilością tego syfu który zamawiacie". 

Łukasz: "Będzie wesoło". 

Dawid: "Jak co roku. Byle do Wigilii". 

Ale święta niekoniecznie oznaczają koniec wytężonej pracy. - To moment na oddech - mówi nam specjalistka z branży przesyłkowej.  - Wszystko, co miało dojechać, zostało dostarczone, a to, co nie doszło, to już trudno. Zaraz po świętach są jednak zwroty nieudanych prezentów, a potem noworoczne wyprzedaże. I wszystko zaczyna się od nowa. 

Autorka/Autor:Natalia Szostak, grafiki i wizualizacje: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- W sezonie świątecznym ceny masła w sklepach pozostaną wysokie - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Bieńkowski, analityk z BNP Paribas. Średnia cena kostki sięgnęła już 9 złotych, a w niektórych sklepach trzeba zapłacić za nią nawet 10 złotych. Sytuację próbują wykorzystywać politycy, choć za sięgającym 30 procent w skali roku wzrostem stoją powody rynkowe.

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

Źródło:
tvn24.pl

- Domagamy się powrotu do neutralności technologicznej - oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Jens Gieseke. Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim - do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - wezwała w środę Komisję Europejską do wycofania się z zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku.

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Źródło:
PAP

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii śledzi z porem. "Nie należy spożywać produktu wskazanego w komunikacie" - napisano.

Produkt wycofany ze sklepów. Ostrzeżenie

Produkt wycofany ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska otrzyma od Komisji Europejskiej 52 miliony euro na lepszą ochronę granic - przekazała w środę KE. Dodatkowe środki to odpowiedź Brukseli na rosnące zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi.

"Poważne wyzwanie zagwarantowania bezpieczeństwa". Będą dodatkowe pieniądze

"Poważne wyzwanie zagwarantowania bezpieczeństwa". Będą dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Miejsca, w których niegdyś poszukiwaliśmy wytchnienia, od lat zmagają się z nadmierną turystyką. Nic dziwnego, że amatorzy podróży coraz częściej poszukują destynacji nieco mniej obleganych, w których spokój, kontakt z naturą jest wartością najwyższą. W wyborze takich miejsc pomocny będzie ranking "Global Relaxation Index". Zgodnie z nim w poszukiwaniu relaksu warto wybrać się do Australii, Kanady czy Islandii, które znalazły się na podium zestawienia. Polska uplasowała się na 22. pozycji.

Najbardziej relaksujące kierunki. Polska wysoko

Najbardziej relaksujące kierunki. Polska wysoko

Źródło:
PAP

Olefiny III to największa i najdroższa inwestycja Orlenu z czasów prezesury Daniela Obajtka. Reporterzy Łukasz Frątczak z TVN24 i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski dotarli do niepublikowanych wcześniej dokumentów, w tym umów oraz materiałów z posiedzeń rady nadzorczej. Wynika z nich, że kluczowa inwestycja Orlenu została uzależniona od najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa. Oto najważniejsze fakty, do których dotarli dziennikarze.

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Źródło:
tvn24.pl

Orlen poinformował w środę rano, że rada nadzorcza spółki wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie. Jak ustalili dziennikarz TVN24 Łukasz Frątczak i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski, Daniel Obajtek i jego ludzie wpuścili do inwestycji, od której zależy przyszłość Orlenu, prywatną firmę kontrolowaną przez miliardera Michała Sołowowa. Po godzinie 10, we wpisie na portalu X, Daniel Obajtek pyta: "Czyżby obecny Zarząd koncernu oddawał pole Niemcom w tym zakresie?".

"Nie jest rentowna". Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka

"Nie jest rentowna". Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty liniom lotniczym Wizz Air. Dotyczą one nieodpowiadania na reklamacje bagażowe w terminie 14 dni i wprowadzających w błąd informacji o ograniczeniu odpowiedzialności przewoźnika. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to Wizz Air grozi kara do 10 procent obrotów za każdą z kwestionowanych praktyk.

Wizz Air z zarzutami. Chodzi o bagaże pasażerów

Wizz Air z zarzutami. Chodzi o bagaże pasażerów

Źródło:
tvn24.pl

Prezes NBP Adam Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 roku jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – powiedział w środowej "Rzeczpospolitej" doktor Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Według prezesa Glapińskiego tematem obniżek stóp będzie można się zająć dopiero w październiku przyszłego roku.

Członek RPP: prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę

Członek RPP: prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opustoszałe miasta i wsie w Grecji dają wgląd w nadchodzącą przykrą przyszłość tego kraju. Lata spadającej liczby urodzeń, trudności ekonomicznych i masowej emigracji pozostawiły ogromne połacie kraju puste. Każdy na własne oczy może zobaczyć zapowiedź tego, co niedawno premier Kyriakos Mitsotakis nazwał "egzystencjalnym" załamaniem demograficznym.

Miasta widma straszą Greków

Miasta widma straszą Greków

Źródło:
CNBC

Pierwszą linię metra w serbskiej stolicy wybuduje firma Power China. W mieście, które zamieszkuje blisko 1,4 mln mieszkańców planowane są 3 linie podziemnej kolejki. Pierwsze plany budowy metra w Belgradzie opracowano w latach 20. i 30. XX wieku

Chińczycy wybudują metro w europejskiej stolicy

Chińczycy wybudują metro w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

Listy polecone po nowemu. Od 1 stycznia czeka nas rewolucja

Listy polecone po nowemu. Od 1 stycznia czeka nas rewolucja

Źródło:
tvn24.pl

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank Marcin Kubiczek przedstawił nadzorującemu to postępowanie upadłościowe sędziemu-komisarzowi propozycje ugód dla pierwszej grupy klientów Getinu, którzy wzięli kredyt na cele mieszkaniowe - poinformowano w komunikacie prasowym.

Jest propozycja ugód dla klientów kolejnego banku

Jest propozycja ugód dla klientów kolejnego banku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena kawy na międzynarodowych rynkach towarowych osiągnęła najwyższy dotychczasowy poziom. Przedstawiciele branży przyznają, że niedługo pijący ją mogą poczuć uderzenie po kieszeni, czy to płacąc więcej za kawę na mieście czy w sklepach. Wszystkiemu winna pogoda. Ostatni rekord dla kawy został ustanowiony w 1977 r., po niezwykłych opadach śniegu, które zdewastowały plantacje w Brazylii.

Kawka na wynos może nam rzadziej towarzyszyć. Ceny ziaren biją rekordy

Kawka na wynos może nam rzadziej towarzyszyć. Ceny ziaren biją rekordy

Źródło:
BBC

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.

Jest decyzja prezydenta w sprawie cen prądu

Jest decyzja prezydenta w sprawie cen prądu

Źródło:
PAP

W hiszpańskiej Saragossie ma powstać wielka fabryka baterii do pojazdów elektrycznych. Nowy zakład, który ma być jednym z największych takich w Europie, wybudują razem motoryzacyjny gigant Stellantis i chiński CATL. Koszty inwestycji oszacowano na 4,1 miliarda euro.

Powstanie megafabryka. Jeden z największych takich zakładów w Europie

Powstanie megafabryka. Jeden z największych takich zakładów w Europie

Źródło:
Reuters

21 rodzin nadal czeka na pomoc w ramach akcji Szlachetna Paczka. Do Weekendu Cudów (14-15 grudnia) zostało już tylko kilka dni. Paczkę można przygotować do piątku.

Rodziny czekają na pomoc

Rodziny czekają na pomoc

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zygmunt Solorz poinformował w przesłanym do mediów we wtorek oświadczeniu, że nie jest prawdą, że sąd zablokował jego majątek. Stwierdził, że nadal w pełni kontroluje i nadzoruje spółki, między innymi pełniąc w nich rolę przewodniczącego rady nadzorczej.

Zygmunt Solorz zabiera głos. Oświadczenie

Zygmunt Solorz zabiera głos. Oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Państwa europejskie powinny dojść do poziomu trzech procent PKB, jeśli chodzi o wydatki na obronność - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. - To dla nas bardzo ważna rozgrywka dyplomatyczna. Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki powinny zrozumieć, że kraje muszą wydawać więcej - przekonywał.

Trzaskowski: to dla nas bardzo ważna rozgrywka dyplomatyczna

Trzaskowski: to dla nas bardzo ważna rozgrywka dyplomatyczna

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 miliona wniosków o wakacje składkowe - poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że decyzje w sprawie przyznania wakacji składkowych trafią do firm jeszcze w grudniu.

Lawina wniosków do ZUS

Lawina wniosków do ZUS

Źródło:
PAP

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Marek Chrzanowski odpowiadał we wtorek na pytania kontrolerów w siedzibie NIK.

Były szef KNF w siedzibie NIK

Były szef KNF w siedzibie NIK

Źródło:
tvn24.pl

Państwowy Dług Publiczny na koniec trzeciego kwartału 2024 roku wyniósł niemal 1,5 biliona złotych, co stanowi 42,3 procent PKB - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Zadłużenie liczone według metodologii unijnej wyniosło blisko 1,9 biliona złotych (53,5 procent PKB).

Zadłużenie Polski w górę. Potężne kwoty

Zadłużenie Polski w górę. Potężne kwoty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły wystąpienie drugiego w Polsce ogniska choroby niebieskiego języka (BT) - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Choroba pojawiła się w gospodarstwie utrzymującym bydło mleczne w powiecie pyrzyckim, w województwie zachodniopomorskim.

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Wykryto drugie ognisko

Choroba niebieskiego języka w Polsce. Wykryto drugie ognisko

Źródło:
PAP

Absolutna porażka - tak zaawansowanie pokrycia tras kolejowych przez cyfrowy system sterowania ocenił w TVN24 Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ekspert jednak podkreślał, że jazda koleją to bezpieczny sposób podróży. Poinformował, że w najbliższym czasie w Polsce w pociągach Intercity nie będzie można nadawać przesyłek konduktorskich. Furgalski przyznał, że proceder nielegalnych zatrzymań pociągów pokazany w reportażu "Przejazd niestrzeżony" dezorganizuje ruch kolejowy.

Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Źródło:
tvn24.pl

Google zaprezentowało swój nowy kwantowy chip. Firma twierdzi, że jego moc obliczeniowa jest tak potężna, że w ciągu 5 minut jest on w stanie rozwiązać problem, który najszybszemu obecnie superkomputerowi zajęłoby dziesięć septylionów, czyli 10 000 000 000 000 000 000 000 000 lat. 

Google twierdzi, że opracowało przepotężny kwantowy chip

Google twierdzi, że opracowało przepotężny kwantowy chip

Źródło:
BBC