"Polska" podkradała z PAP?

Najnowsze

TVN24Wydawca "Polski" podany do sądu

- Polskapresse, wydawca m.in. dziennika "Polska", regularnie pobiera treści Polskiej Agencji Prasowej nie mając jednocześnie na nie licencji - twierdzi PAP i składa do sądu wniosek o odszkodowanie za "naruszenia praw własności intelektualnej". - Nie kopiujemy bezprawnie depesz, PAP chce zmonopolizować rynek - broni się Polskapresse.

Polska Agencja Prasowa złożyła wniosek przeciwko Polskapresse w piątek. Oskarżyła w nim prasowego wydawcę, że mimo, iż wygasła mu licencja na agencyjne depesze, to wciąż z nich korzysta. W poniedziałek zarząd Polskapresse wydał oświadczenie, w którym czytamy: "Zarząd Polskapresse oświadcza, że nie dopuścił się wobec Polskiej Agencji Prasowej żadnych tego typu aktów. Publicznie rozpowszechnianie zarzuty wobec Polskapresse traktujemy jako próbę zmonopolizowania przez PAP relacjonowania, dostarczania i obiegu ogólnodostępnych informacji, których PAP nie jest (i nie może być) „właścicielem”."

Skąd się bierze informacja?

PAP zarzucając nam „kradzież” rozpowszechnionych przez nią informacji zapomina, że zbieżność publikowanych wiadomości może wynikać z zaczerpywania ich z innych źródeł ogólnie dostępnych, własnych ustaleń naszych dziennikarzy oraz z publicznie wygłoszonych wypowiedzi osób cytowanych w naszych publikacjach polskapresse o pap

- Chcemy również podkreślić, że PAP zarzucając nam „kradzież” rozpowszechnionych przez nią informacji zapomina, że zbieżność publikowanych wiadomości może wynikać z zaczerpywania ich z innych źródeł ogólnie dostępnych, własnych ustaleń naszych dziennikarzy oraz z publicznie wygłoszonych wypowiedzi osób cytowanych w naszych publikacjach. Polska Agencja Prasowa kwestionuje nawet pojawiające się w naszych publikacjach pojedyncze zbitki dwóch trzech słów, czy też wskazuje na podobieństwo krótkich zdań. Nie można jednak zapominać, że sposób pisania tak krótkich, kilkuzdaniowych tekstów, jest dość podobny we wszystkich gazetach i podobieństwa, czy nawet zbieżności między różnymi publikacjami na ten sam temat są na tym polu czymś naturalnym - broni się wydawca.

Czyhając na słowo

Mamy świadomość luk w prawie, ale czym innym jest prawo do cytowania, a czym innym stałe korzystanie z naszych materiałów. A my ponosimy gigantyczne koszty ich wytworzenia harasim o polskapresse


Jakiego odszkodowanie będzie żądał PAP? Tego nie wiadomo. Będzie to jednak precedensowy proces. Od kiedy z serwisów PAP, w ramach cięć kosztów, zrezygnowali niektórzy wydawcy od prasy, przez radio, po internet, PAP dokładnie śledzi treści pojawiające się w mediach sprawdzając, czy aby nie są oparte one o jej depesze.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24