Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.
- Najnowsze dane dotyczące liczby zastrzeżeń numeru PESEL bardzo nas cieszą. Jako Ministerstwo Cyfryzacji stawiamy na zwiększanie świadomości społecznej związanej z cyberzagrożeniami, a rekordowa liczba 5 mln zastrzeżonych numerów PESEL świadczy o tym, że ta świadomość rośnie - przekazał w komunikacie minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Szef resortu cyfryzacji podkreślił, że zastrzeżenie PESEL-u zapewnia ochronę przed oszustwami oraz kradzieżą tożsamości. - A to dzięki temu, że utrudnia wykorzystanie naszych danych np. do zaciągnięcia pożyczki czy podpisania niechcianych umów. Zastrzeżony PESEL daje pewność, że odpowiednie instytucje i firmy dokładnie sprawdzą, czy z daną sprawą zwraca się do nich posiadacz numeru PESEL, a więc faktycznie zainteresowana osoba, czy też oszust - dodał.
Polacy dbają o bezpieczeństwo
"20 sierpnia br. informowaliśmy, że już 4,5 mln osób zastrzegło swój numer PESEL. Nie minęły nawet trzy miesiące, a możemy ogłosić kolejny rekord. Liczba 5 mln zastrzeżonych numerów PESEL jest naprawdę warta podkreślenia. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest bowiem jednym z kluczowych założeń nowego podejścia do cyfryzacji opisanego w Strategii Cyfryzacji Polski do 2035 roku" - napisano w komunikacie.
"A zainteresowanie usługą Zastrzeż PESEL pokazuje, że Polacy nie pozostawiają swojego bezpieczeństwa w sieci samemu sobie. Mamy nadzieję, że prowadzone obecnie i planowane przez nas działania informacyjne w tym zakresie będą miały jeszcze bardziej pozytywny wpływ na wzrost intensywności tego zjawiska" - podkreślił resort.
Jak zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe od niespełna roku, czyli 17 listopada 2023. Nowa możliwość najpierw pojawiła się na portalu mObywatel.gov.pl, a na początku stycznia bieżącego roku trafiła także do aplikacji mObywatel.
Do 1 czerwca br. firmy oraz instytucje miały czas na dostosowanie się do wprowadzonych zmian. Obecnie mają one obowiązek zweryfikowania numeru PESEL, zanim udzielą pożyczki, kredytu czy sprzedadzą sprzęt na raty.
"Dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL? Dzięki temu można spać spokojnie. Nawet jeśli zdarzy się, że ktoś weźmie na nas kredyt, nie będziemy musieli udowadniać, że nie był on zaciągnięty przez nas, a bank czy inna instytucja, która kredytu udzieliła, nie będzie mogła wysuwać wobec nas roszczeń z tego tytułu" - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
Numer PESEL można zastrzec na trzy sposoby:
- na stronie gov.pl,
- w aplikacji mObywatel,
- w urzędzie.
Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne oraz dobrowolne. Aby skorzystać z tej możliwości, trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Cała procedura jest prosta i wymaga kilku "kliknięć" lub wypełnienia jednego formularza w urzędzie miasta albo gminy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock