Płace spadły we wrześniu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Analitycy spodziewają się, że wynagrodzenia we wrześniu rosły wolniej niż w sierpniu

Płace we wrześniu w porównaniu z sierpniem spadły o 0,1 proc. i wzrosły rok do roku zdecydowanie słabiej niż miesiąc wcześniej - zaledwie o 3,7 proc. To mniej niż przewidywali analitycy ankietowani przez agencję Reutera. Ich zdaniem wzrost średniej pensji w ujęciu rocznym w ubiegłym miesiącu wyniósł 4,0 proc. w porównaniu do 4,2 w sierpniu.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2010 roku spadło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 3,7 proc. i wyniosło 3403,68 zł - podał w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach we wrześniu zwiększyło się o 0,2 proc. wobec poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wzrosło o 1,8 proc. i wyniosło 5363,9 tys. osób.

Dane o zatrudnieniu były z kolei lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wzrosło ono we wrześniu o 1,7 proc. rok do roku w porównaniu do 1,6 proc. wzrostu w sierpniu.

Jednak negatywnym czynnikiem, który wpływa na poziom zatrudnienia, jest zakończenie letnich prac sezonowych, co oznacza większą liczbę osób rejestrujących się jako bezrobotni w urzędach pracy.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24