Około stu osób z małopolskich instytucji rynku pracy będzie mogło wziąć udział w programie "e-Przedsiębiorczość", mającym na celu promocję i wspieranie nowoczesnych form zatrudnienia, w tym pracy zdalnej (telepracy). Mieszkańcy regionu będą mieli o tyle łatwiej, że dzięki UE i TP SA do 2012 roku aż 90 proc. gospodarstw domowych będzie miało szerokopasmowy internet.
Projekt "e-Przedsiębiorczość" realizowany jest przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Prezes MARR Witold Śmiałek powiedział, że jest on skierowany "zarówno do instytucji, jak i kadr publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy, takich jak doradcy zawodowi i personalni, pośrednicy pracy oraz pracownicy jednostek naukowych, fundacji, stowarzyszeń, związków pracodawców i pracowników, izb handlowych, agencji rozwoju itp."
- e-Przedsiębiorczość ma nauczyć i zachęcić do świadczenia usług dla firm z całego świata przy jednoczesnym pozostaniu w Małopolsce.
Jak przypomniał, telepraca zyskuje na znaczeniu ze względu na coraz większy niedobór pracowników oraz niż demograficzny. Tematyka pracy zdalnej należy do najważniejszych kwestii poruszanych przy nowelizacji Kodeksu pracy.
Światowe firmy coraz częściej tworzą zdalne centra księgowe, finansowe czy programistyczne, a Małopolska staje się jednym z ważniejszych ośrodków tego typu działalności. Znajdują się tam centra takich koncernów jak Motorola, RR Donnelly, Capgemini, IBM, Shell, Philip Morris International, Hewitt, Lufthansa, Electrolux i Ahold.
Źródło: PAP, APTN